Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest petycja w sprawie fok. WWF Polska: Mówimy NIE! bezsensownemu mordowaniu tego wyjątkowego gatunku

Szymon Zięba
Przemysław Świderski/archiwum
Sprawa martwych fok trafiła do śledczych. Pięcioma przypadkami z pomorskiego wybrzeża zajmuje się gdyńska prokuratura. Wyniki sekcji zwłok tych ssaków pomogą wskazać, co było przyczyną ich śmierci i czy doprowadziło do niej celowe działanie człowieka. Tymczasem, przedstawiciele WWF Polska zorganizowali specjalną petycję. - Mówimy NIE! bezsensownemu mordowaniu tego wyjątkowego gatunku pozostającego pod ochroną - podkreślają.

Kto zabija foki nad Bałtykiem?

- Decyzją prokuratora okręgowego w Gdańsku, Prokuratura Rejonowa w Gdyni została wyznaczona do prowadzenia postępowania dotyczącego martwych fok - poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Przypomnijmy - od kwietnia do czerwca tego roku znaleziono łącznie pięć martwych fok szarych: dwie na plaży w Gdyni oraz trzy na plażach Półwyspu Helskiego.

- Postępowanie prowadzone jest w sprawie uśmiercenia fok, to jest o czyn z art. 35 ust. 1 Ustawy o ochronie zwierząt, zagrożony karą pozbawienia wolności do 3 lat - mówi prokurator Wawryniuk.

Dochodzenie prowadzone jest „w sprawie”, nie przeciwko komuś.

Tymczasem petycję w sprawie ochrony fok opublikowali właśnie przedstawiciele organizacji ekologicznej WWF Polska.

„Mówimy NIE bezsensownemu mordowaniu tego wyjątkowego gatunku pozostającego pod ochroną. Musimy to zatrzymać. Domagamy się podjęcia kroków w celu lepszej ochrony fok!” - apelują między innymi.

W chwili pisania tego artykułu pod postulatami WWF Polska podpisało się ponad 21 tysięcy osób. Czego żądają autorzy petycji? - Domagamy się między innymi wprowadzenia alternatywnych narzędzi połowowych, które zabezpieczą foki przed zaplątywaniem się i bolesną śmiercią w sieciach - mówi Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska.

Tłumaczy, że organizacja zwraca się także z postulatem do rządu, by przyspieszono wypłatę rekompensat dla rybaków za straty w połowach, spowodowane przez foki. Jak wskazują członkowie organizacji - powoduje to bowiem konflikt na linii „człowiek-foka”.

W opublikowanej petycji przedstawiciele WWF zaznaczają także, że „wypłacając rekompensaty i wprowadzając alternatywne narzędzia połowowe, chronimy foki. Jednocześnie minimalizujemy straty rybaków wynikające z żerowania fok na rybach złowionych w sieci”. WWF chce również „uznania prawa fok do życia w Bałtyku”. - Tematem sytuacji foki szarej zajął się Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, na który została zaproszona Fundacja WWF Polska. Zwróciliśmy się tam do Ministerstwa Środowiska z pytaniem, dlaczego do tej pory nie został wdrożony Program Ochrony Foki Szarej, opracowany w 2012 roku przy udziale nie tylko WWF, ale i rybaków! - zaznacza Katarzyna Karpa-Świderek. - Zapytaliśmy się, kiedy te rozwiązania wejdą w życie i zaapelowaliśmy, by stało się to jak najszybciej - dodaje.

To jednak nie wszystko. Organizacja poinformowała, że - by poprawić bezpieczeństwo zagrożonych w ostatnim czasie ssaków - Błękitny Patrol WWF powiększył liczbę patroli, które monitorują plaże. - Liczymy także na to, że sekcja zwłok znalezionych martwych fok zostanie przeprowadzona jak najszybciej - podsumowuje rzeczniczka WWF Polska.

ZOBACZ: Martwa foka znaleziona nad Bałtykiem. Zwierzę miało zmiażdżoną głowę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto