Kluki - niezwykłe miejsce ukryte przed światem

Artykuł sponsorowany
Między jeziorami Gardno i Łebsko, na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się niewielka miejscowość Kluki. Wieś, otoczona malowniczymi polami, torfowiskami i lasami, gdzie horyzont przecinają wydmy i wody jeziora Łebsko, kryje w sobie niezwykłe historie – piękne i tragiczne zarazem, a także bogatą kulturę, której przebłyski odkryć można w Muzeum Wsi Słowińskiej.

Od XVII wieku Kluki zamieszkiwane były przez ludność określaną mianem Słowińców lub Kaszubów Nadłebskich. Kultura tej grupy przez stulecia kształtowała się na pograniczu polsko-niemieckim. W wyniku zmian granic po II wojnie światowej, gdy tereny nad jeziorami Gardno i Łebsko zostały włączone do Polski, mieszkańcy Kluk, uznani przez polskie władze za Niemców, byli stopniowo przesiedlani poza granice dzisiejszej Polski. Na miejsce rdzennych mieszkańców sprowadzono ludność z Kresów Wschodnich, głównie z Wileńszczyzny.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach utworzone zostało w 1963 roku w trosce o zachowanie śladów kultury dawnych jej mieszkańców. Znajdujące się na szlaku Krainy w Kratę ukryte w Narodowym Parku Słowińskim muzeum jest rekonstrukcją XIX i XX-wiecznej rybacko - rolniczej wsi, jaką były Kluki na przełomie wieków. Swoją oryginalną zabudową, zachowanymi zagrodami z kwietnymi i warzywnymi ogródkami, przywołuje ono atmosferę ubiegłych stuleci. Muzeum stanowi atrakcję regionu, przyciągając gości z całego świata.

Poznaj smak słowińskiej wsi – nadchodzące wydarzenia 2016 roku

W słowińskiej zagrodzie

Latem, chaty i obejścia wypełnia gwar pracy, muzyki i zapach pysznych wypieków. Od 19 lipca do 13 sierpnia od wtorku do soboty spacerując po obejściach i zaglądając do wnętrz będzie można przyjrzeć się życiu w słowińskiej zagrodzie, a także sprawdzić je w praktyce m.in.: uprząść nici, utkać kolorową krajkę, ubić masło, naprawić sieć rybacką, wypleść kosz, ukręcić powróz czy wyprać bieliznę dzwonem. Można skosztować smażonych drożdżowych wafli, twarogu odciśniętego w drewnianej prasie i domowych przetworów. Prezentacje w poszczególnych zagrodach mają zobrazować przemiany w życiu mieszkańców Kluk, jakie zachodziły tu między 1917 a 1950 rokiem.

W niedzielę u Klicków

Tętniącą życiem codzienną pracę przerywa niedzielne świętowanie. W każdą niedzielę lipca i sierpnia w zagrodach muzealnych unosi się zapach palonej kawy i rozbrzmiewa akordeon. Choć w dzień świąteczny praca w gospodarstwie nie zamierała całkowicie, był to jednak czas odmienny – wypełniony wspólnymi modlitwami, świątecznymi posiłkami z niecodziennymi przysmakami, a także zabawą i odpoczynkiem. Mimo spokojnego, niedzielnego nastroju na przybyszów czeka sporo atrakcji m.in.: degustacja świeżo palonej kawy, poczęstunek pysznymi babami drożdżowymi oraz dawne gry i zabawy dziecięce.

Pożegnanie lata w skansenie. Jesień się pyta co lato zrobiło

Jesień się pyta co lato zrobiło to impreza kończąca sezon letni. Charakter jesiennych prac narzuca scenariusz muzealnych wydarzeń. Dla gości muzeum jest to okazja nie tylko do poznania typowych jesiennych rolniczo-rybackich prac, takich jak orka, obróbka lnu, młócenie zboża, gręplowanie wełny, czy smołowanie łodzi, lecz to także sposobność do skosztowania jesiennych potraw przyrządzonych z warzyw i owoców pochodzących z muzealnych ogródków. Wśród tradycyjnych przysmaków znajdziemy m.in. powidła śliwkowe, placki ziemniaczane, smażone borówki. Odwiedzając kolejne zagrody można będzie poznać tajniki powstawania melasy, sposób kiszenia kapusty oraz wędzenia ryb. Czas jesiennych prac to czas radości, dlatego nieodzownym elementem imprezy będą muzyka i tańce w wykonaniu zespołów folklorystycznych.

Jesień w Klukach to idealny czas dla poszukiwaczy spokoju i ciszy. Chaty skąpane w barwnych blaskach liściastych drzew przyciągają estetów, a dźwięk rykowiska jeleni zaprasza do prawdziwego misterium przyrody. Zimą do odwiedzenia Kluk zachęcają białe pola oraz gruby puch na dachach kraciastych domów. Niezwykłą atrakcją dla najmłodszych są zwierzęta: konie, owce, barany, koza i gęsi, które przez cały rok spotkać można wokół muzealnych zagród.

Odwiedzając nasze muzeum nie można zapomnieć o wizycie w Galerii Pomorskiego Malarstwa Plenerowego, gdzie prezentowane są prace ukazujące krajobraz kulturowy Pomorza XX wieku. Nadmorskie wydmy, góra Rowokół, okoliczne jeziora, wiejskie chaty w pierwszej połowie XX wieku były inspiracją dla wielu artystów. Dodatkową atrakcją jest czasowa wystawa „U rymarza, cieśli , kołodzieja” ukazująca dawne wiejskie rzemiosła (wystawa czynna będzie do 20 września 2016 roku).

A za rok warto pamiętać o hucznym rozpoczęciu sezonu w czasie Czarnego Wesela, o Festynie z okazji Dnia Dziecka i o obchodach dnia świętego Floriana.

Działalność muzeum

W zakresie działań edukacyjnych muzeum ma do zaoferowania całorocznie organizowane lekcje muzealne, podczas których uczniowie mają okazję poprzez praktykę (przygotowanie posiłków, wykonywanie codziennych zajęć Słowińców) zdobywać wiedzę i umiejętności. Placówka prowadzi również działalność naukową, organizując co dwa lata konferencje kaszubsko - słowińskie. Niezwykle istotnym elementem w kalendarium muzeum są zjazdy potomków dawnych mieszkańców Kluk, obecnie mieszkających w Niemczech, którzy stanowią ważny pomost łączący współczesność z historią.

Dodatkowe atrakcje w Klukach

Pobyt w Klukach urozmaicić może spacer nad jezioro Łebsko, wspinaczka na wieżę widokową oraz przechadzka szlakiem dydaktycznym, który rozpoczyna się tuż przy muzeum. Na zmęczonych różnorakimi doznaniami czeka pyszna strawa w zabytkowej Karczmie u Dargoscha oraz domowe wypieki pani Barbary. Będąc w muzeum warto zajrzeć do sklepiku z rękodziełem pomorskim, prowadzonym przez panią Bożenę, która sama ponadto zajmuje się tradycyjnym tkactwem.

Muzeum w Klukach poprzez swoją działalności sprzyja rozwojowi wrażliwości na przeszłość i wiedzy o dawnym życiu i kulturze mieszkańców Pomorza, dlatego wizyta w tym osobliwym miejscu może na długo pozostać w pamięci odwiedzających.

Kalendarium wydarzeń folklorystycznych

W słowińskiej zagrodzie: od 19 lipca do 13 sierpnia 2016, od wtorku do soboty, godz. 10.00 – 16.00;
W niedzielę u Klicków: każda niedziela lipca i sierpnia, godz. 10.00 -15.00;
Pożegnanie Lata. Jesień się pyta co lato zrobiło: trzecia niedziela września godz. 10.00 - 16.00.

Więcej informacji: www.muzeumkluki.pl
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Godziny otwarcia Muzeum Wsi Słowińskiej Kluki

4 maja – 31 sierpnia:
Poniedziałek – 11.00-15.00 (otwarta tylko jedna zagroda, wstęp do godziny 14.30);
Wtorek-niedziela – 10.00-18.00 (wstęp do godziny 17.00).

1 września – 30 kwietnia
Poniedziałek – 9.00-15.00 (otwarta tylko jedna zagroda);
Wtorek-niedziela – 9.00-16.00 (wstęp do godziny 15.00).

Ceny biletów Muzeum Wsi Słowińskiej Kluki:

Bilet normalny – 12 zł;
Bilet ulgowy – 8 zł;
Bilet rodzinny – 31 zł;
Bilet szkolny zbiorowy (grupy zorganizowane od 20 osób wyłącznie dla dzieci i młodzieży szkolnej) – 6 zł;
Oprowadzanie dla grup do 30 osób – 60 zł;

W ofercie Muzeum są też imprezy folklorystyczne realizowane na zamówienie, z pieczeniem chleba, kopaniem torfu, kręceniem powrozów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie