Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krótki słowniczek trudnych terminów europejskich

Opracował Robert Kiewlicz
Czyli jak rozgryźć Unię Europejską... Frakcje To bardzo ważna część Parlamentu Europejskiego. Są odpowiednikiem naszych klubów parlamentarnych i to one decydują, jaki akt prawny zostanie przegłosowany pozytywnie ...

Czyli jak rozgryźć Unię Europejską...

Frakcje To bardzo ważna część Parlamentu Europejskiego. Są odpowiednikiem naszych klubów parlamentarnych i to one decydują, jaki akt prawny zostanie przegłosowany pozytywnie lub odrzucony. Parlamentarzyści z poszczególnych krajów należą do różnych frakcji. Regulamin pozwala na tworzenie frakcji złożonych z reprezentantów co najmniej siedmiu krajów. Nie można więc stworzyć np. frakcji polskiej. Obecnie w PE istnieje siedem frakcji.

Komisje parlamentarne Każda z 20 komisji składa się z 28-86 posłów i każda posiada przewodniczącego, prezydium i sekretariat. Skład polityczny komisji odzwierciedla skład Europarlamentu. W komisjach posłowie opracowują projekty legislacyjne i sprawozdania z własnej inicjatywy, wprowadzają poprawki i głosują nad nimi.

MEP To poseł do Parlamentu Europejskiego (Member of European Parliament). Dzieli swój czas pracy między Brukselę, Strasburg i swój okręg wyborczy. W Brukseli uczestniczy w posiedzeniach komisji parlamentarnych, grup politycznych, dodatkowych posiedzeniach plenarnych, a w Strasburgu bierze udział w dwunastu sesjach plenarnych. Oprócz wspomnianej działalności głównej poseł europejski musi poświęcać swój czas również na działania w swoim okręgu wyborczym.

Parlament Europejski Składa się z 785 posłów. Posłowie wybierani są co pięć lat głosami wyborców w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Parlament jest jedynym organem wybieranym w wyborach bezpośrednich. Jego kadencja wynosi pięć lat. PE ma dwie siedziby - w Brukseli i Strasburgu

Przewodniczący Europarlamentu Reprezentuje parlament i kieruje całością jego prac. Kadencja przewodniczącego wynosi dwa i pół roku, czyli pół kadencji parlamentu, przy czym może on zostać wybrany ponownie.

Sekretariat Generalny To administracyjna ręka Europarlamentu. Stojącemu na jego czele sekretarzowi generalnemu podlega około 5 tys. urzędników pracujących w Parlamencie Europejskim. Pracowników wyłania się w drodze konkursów we wszystkich krajach Unii. Sekretariat ma swoją siedzibę w Luksemburgu i w Brukseli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto