Akcja "Kulturę mamy we krwi" w Gdańsku. 16.03.2023 r.
Jak wskazywali organizatorzy akcji, jej głównym celem było pozyskanie bezcennego "daru życia", jakim bez wątpienia jest krew. Wydarzenie, które miało miejsce przed główną siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Ołowiance, do oddawania krwi zachęcić miało przede wszystkim pracowników gdańskich instytucji kultury. Honorowym dawcą mógł jednak zostać każdy, a wymagania były takie same, jak w przypadku oddawania krwi w stałych punktach krwiodawczych:
- każda osoba w wieku od 18 do 65 lat,
- osoba, której waga przekracza 50 kg,
- osoba, u której nie wykazano przeciwskazań medycznych do oddawania krwi.
- Celem akcji „Kulturę mamy we krwi”, jest przede wszystkim pozyskanie bezcennego „daru życia”. Jest ona również okazją do integracji osób pracujących na co dzień w stowarzyszeniach, fundacjach, klubach, muzeach, teatrach, galeriach i różnego typu pracowniach - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Do oddania krwi zgłosiło się w sumie 37 osób. 24 z nich ostatecznie oddały krew. Łącznie zebrano 10 800 ml cennego płynu.
Zebrana w czwartek 16 marca krew, pomoże zasilić gdański bank krwi, służąc ratowaniu zdrowia i życia ludzi. Cenny płyn był pobierany przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w specjalnie do tego przygotowanym ambulansie.
Wewnątrz budynku muzeum na Ołowiance krwiodawcy mogli napić się ciepłej herbaty oraz skorzystać z szatni. Organizatorem wydarzenia było Narodowe Muzeum Morskie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Oddawanie krwi w Polsce. Ile osób corocznie oddaje krew?
Oddawanie krwi w Polsce jest dobrowolne i bezpłatne. Aby oddać krew, należy spełnić określone wymagania dotyczące zdrowia i wieku. Przykładowo, osoba chcąca oddać krew musi mieć między 18 a 65 lat (w przypadku dawstwa osocza - do 55 lat), ważyć minimum 50 kg, a przed oddaniem krwi musi przejść badanie lekarskie, w którym zostanie ocenione jej zdrowie i stan ogólny organizmu.
Co roku w Polsce krew oddaje ok. 500 tys. osób. To wszystko w 2022 r. złożyło się łącznie na blisko 1,4 miliona donacji.
Nie oznacza to jednak, że ilość ta jest wystarczająca. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O Rh-, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Jednocześnie należy zaznaczyć, że ta grupa krwi jest jedną z najrzadziej występujących.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…