18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mały Pomorzanin jest gruby i chory alarmują lekarze

Jolanta Gromadzka- Anzelewicz
Fot. 123RF
Nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, astma oskrzelowa, cukrzyca, próchnica, skrzywienia kręgosłupa. Takie dorosłe choroby specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoznają już u kilkunastoa nawet kilkulatków.

Lekarze alarmują - najmłodsi Pomorzanie nie są zdrowi, a winna jest temu nadwaga i otyłość. Sekunduje im w tym pomorski samorząd i namawia starostów, prezydentów, burmistrzów wójtów, a przede wszystkim nauczycieli - trzeba zrobić wszystko, by już od przedszkola wpajać dzieciom co jest zdrowe. Wczoraj poświęcili temu całodniową konferencję. W obecności minister edukacji Katarzyny Hall - wystąpień lekarzy i naukowców słuchało ponad 600 osób.

Statystyki są porażające - 16 proc. dzieci na Pomorzu ma nadwagę lub otyłość.
- Jedenastolatek o wadze stu kilogramów to w naszej poradni wcale nie rzadkość - twierdzi dr Joanna Bautembach-Minkowska, pediatra z GUMed.

- Rodzice proszą nas o pomoc w leczeniu otyłego dziecka, a wyniki badań wskazują, że ma ono już kilka chorób wynikających z nadmiaru kilogramów. Wystarczy spojrzeć na rodziców, by zrozumieć, jaka jest tego przyczyna.
- Zwykle winą za nadwagę obarcza się geny - tłumaczy dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec z Kliniki Pediatrii Hematologii, Onkologii i Endokrynologii GUMed. Gdy widzi się mamę i tatę w rozmiarze XXL, którzy prowadzą pulchną córeczkę, wydaje się to oczywiste. Naukowcom udało się odnaleźć gen otyłości, co nie oznacza jednak, że po rodzicach dziedziczymy nadwagę. Przekazują oni dziecku jedynie skłonność do niej - gdy otyli są oboje rodzice - ryzyko otyłości u dziecka wynosi aż 80 proc., gdy otyła jest matka- 50 proc., gdy ojciec - 20 proc - wyliczają lekarze.

- To rodzice winni są otyłości najmłodszych Pomorzan - podkreśla dr Myśliwiec. Jeżeli sami nie dbają o prawidłową wagę, nie dostrzegają swojej otyłości lub ją akceptują, hołdują złym nawykom żywieniowym, nie lubią się ruszać, to ich dziecko będzie ich naśladować.
- Z programu "Olaf" przeprowadzonego przez Centrum Zdrowia Dziecka czarno na białym wynika, że najwięcej otyłych dzieci jest w dużych aglomeracjach takich jak: Trójmiasto, w szkołach podstawowych, w rodzinach dobrze sytuowanych, gdzie w domu jest telewizor i komputer - wyjaśnia prof. Barbara Woynarowska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Minimalnie lepiej jest w tzw. terenie.

Pediatrzy biją na alarm - 95 proc. przypadków dziecięcej otyłości to wynik nieprawidłowego odżywiania i siedzącego trybu życia (telewizor, komputer), za który odpowiadają rodzice. I proszą o pomoc szkołę. A szkoła się stara.

- Mamy programy krajowe, takie jak "Trzymaj formę", "Smak zdrowia", Żyj zdrowo i kolorowo"- wylicza prof. Barbara Woynarowska. Agencja Rynku Rolnego namawia uczniów do picia mleka i dzięki wsparciu producentów dostarcza do szkół owoce i warzywa. W tym ostatnim programie Pomorze wypadło najlepiej w kraju. Elżbieta Wasilenko, pomorski kurator oświaty odebrała nawet w Agencji Rynku Rolnego wyróżnienie za to, że aż 90 proc. szkół w regionie zamawia je dla uczniów.
- Wciąż jednak brak oficjalnej, konsekwentnej polityki w zakresie edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży, mamy tylko programy i akcje - uważa prof. Woynarowska. Szansę na nią daje najnowszy program Unii Europejskiej o nazwie HEPS, czyli Zdrowe Żywienie i Aktywność Fizyczna w Szkołach. Nad programem pracują naukowcy z 12 uniwersytetów, w tym warszawski. Będzie on miał swoje cele, harmonogram, na jego realizację będą unijne środki.
Prof. Woynarowska chce, by pierwszym województwem w Polsce, w którym HEPS zostanie wprowadzony było właśnie Pomorze. To dla rodziców i nauczycieli dobra wiadomość.

Więcej na ten temat czytaj dzisiaj w Dzienniku Bałtyckim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto