Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Menedżerowie, czyli... niewolnicy wielu gadżetów

Robert Kiewlicz
Menedżer musi mieć nie tylko duże biuro, sekretarkę, służbowy samochód z kierowcą, dobrze skrojony garnitur i dobrany krawat. Współczesna kadra zarządzająca jest przede wszystkim niewolnikiem różnorodnych gadżetów.

Menedżer musi mieć nie tylko duże biuro, sekretarkę, służbowy samochód z kierowcą, dobrze skrojony garnitur i dobrany krawat. Współczesna kadra zarządzająca jest przede wszystkim niewolnikiem różnorodnych gadżetów. To one właśnie umożliwiają menedżerowi kontakt z biurem lub kontrahentami w każdym miejscu na świecie i o każdej porze, a to w dobie globalizacji jest rzeczą nieocenioną.

Obserwacje ponad dwóch tysięcy menedżerów pokazały, że kadra wyższego szczebla prowadzi bardziej relaksujący styl pracy, a użytkownicy rozwiązań mobilnych (smartphony/PDA) komunikują się chętniej i częściej niż użytkownicy tradycyjnych telefonów komórkowych - wynika z badań firmy Avaya, zajmującej się technologiami mobilnymi dla biznesu. Przepytano menedżerów w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Okazało się też, że menedżerowie dwa razy częściej też sprawdzają pocztę i SMS-y podczas uroczystości weselnych i pogrzebów. Jeśli mogą sobie na to pozwolić, pracują w stroju znacznie wygodniejszym od garsonki czy garnituru - aż 44 proc. zapytanych przez Avaya menedżerów przyznało, że często zdarza im się pracować w... piżamach.

60 proc. menedżerów odpowiada w czasie urlopu na telefon służbowy. Podczas jazdy samochodem telefony czy SMS-y odbiera aż 83 proc. polskich menedżerów, podczas
gdy 64 proc. międzynarodowych respondentów nigdy tego nie robi. Co trzeciemu polskiemu menedżerowi zdarza się prowadzić rozmowę telefoniczną w... toalecie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nowoczesna technologia.
Okazuje się, że dyrektorzy i właściciele firm coraz częściej korzystają z udogodnień, jakie daje im nowa technologia. Praca zdalna powoduje, że z jednej strony wzrasta szybkość i efektywność działań, z drugiej jednak przestaje istnieć pojęcie typowego biura jako miejsca pracy. Ponad 69 proc. menedżerów przyznaje, że dzięki wykorzystaniu rozwiązań mobilnych, w czasie trwania urlopu są w stanie odpowiedzieć na telefon lub maila od swojego podwładnego lub przełożonego w ciągu jednego dnia.

- Jesteśmy gadżeciarzami, wielu z nas ceni wysokiej jakości niezawodne przedmioty użytkowe i usługi, które ułatwiają nam życie - mówi Jakub Abramczyk, dyrektor zarządzający Avaya Poland. - Specyfika naszej pracy sprawia, że musimy być dostępni niezależnie od tego, czy jesteśmy w biurze, w domu czy w hotelu.

Cenimy oferowaną przez zdalną pracę możliwość natychmiastowej reakcji na wszystko, co ma związek z naszą działalnością biznesową. Dzięki rozwiązaniom mobilnym można pracować w dowolnym miejscu, będąc dostępnym zawsze pod tym samym numerem telefonu, niezależnie od urządzenia, z jakiego korzystamy, i miejsca, w którym jesteśmy. Z drugiej strony, podróżując służbowo, nie chcemy tracić kontaktu z naszymi najbliższymi - dodaje Abramczyk.
Jednak nie wszystko jest takie piękne. Według ankietowanych nowe technologie mogą ograniczać także ich prywatność - 27 proc. mężczyzn nie chciałoby, aby inni widzieli ich podczas trwania wideokonferencji z racji wykonywania w tym czasie innych czynności. Podobnie myśli 36 proc. kobiet, które twierdzą, że wyglądają niekorzystnie w obiektywie kamery.

Jednocześnie 7 proc. mężczyzn nie chciałoby być widzianymi podczas wideokonferencji, ponieważ ucinają sobie w tym czasie drzemkę, a 15 proc. kobiet często wówczas nosi piżamy. Ponadto 63 proc. użytkowników smartphonów i urządzeń PDA pisze e-maile podczas spotkań, ukrywając to pod stołem.

I jeszcze coś. Co ciekawe, 31 proc. mężczyzn korzystających ze smartphonów chciałoby, aby ich e-maile i wiadomości tekstowe odczytywał głos Seana Connery'ego.

Następne dwie pozycje zajmują - znany amerykański aktor John Cleese (19 proc.) oraz postać Gwiezdnych Wojen Darth Vader (12 proc.). Wśród Polaków prym wiedzie Janusz Gajos (26 proc. ankietowanych), Monika Olejnik (15 proc.) oraz Krzysztof Kolberger (8 proc.). Pojawiła się też Doda (2 proc.).

Laptop, czyli przenośny komputer osobisty
Pomimo małych rozmiarów zawiera on wszystkie podzespoły wewnętrzne, które są w komputerze stacjonarnym. Laptopy mają też wewnętrzne akumulatory pozwalające na kilka godzin pracy bez podłączania do sieci. Laptop to niewielkie urządzenie i nie sprawia większych problemów w podróży.

PDA
Personal Digital Assistant, czyli komputer kieszonkowy zwany też palmtopem. Jest to przenośny komputer mniejszy od laptopa. Można w nim jednak zainstalować
oprogramowanie jak w normalnym komputerze. Pozwala na odbieranie poczty e-mail, otwieranie i tworzenie dokumentów Microsoft Office. Ma też kalendarz, terminarz, kalkulator, notatnik, książkę adresową. Czyta e-booki (elektroniczne książki), pozwala na przeglądanie zdjęć oraz filmów, edytuje teksty, współpracuje z urządzeniami GPS, ma dyktafon, cyfrowy aparat fotograficzny oraz kamerę. Odtwarza też muzykę oraz ma przeglądarkę internetową.

Smartfon

To przenośne urządzenie, skrzyżowanie telefonu komórkowego z palmtopem. Wyposażony jest w przeglądarkę sieciową, GPS, cyfrowy aparat fotograficzny i kamerę wideo. W lepszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla palmtopa, czyli np. czytanie i tworzenie dokumentów biurowych w formatach Microsoft Office i PDF, czy wysyłanie i odbieranie poczty elektronicznej.

Pendrive, czyli podręczna pamięć USB

Najpowszechniejszym zastosowaniem tych pamięci jest przenoszenie i przechowywanie plików osobistych, takich jak dokumenty, aplikacje, zdjęcia, muzyka i filmy. Zastąpił dyskietki i płyty.

Bluetooth
Technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, telefon komórkowy i wieloma innymi. Jego specyfikacja obejmuje trzy klasy mocy nadawczej 1-3 o zasięgu 100, 10 oraz 1 metra w otwartej przestrzeni. Najczęściej spotykaną klasą jest klasa druga. Technologia korzysta z fal radiowych w paśmie ISM 2,4 GHz.

Ciekawe gadżety

Nasdaq
Gadżet stworzony specjalnie dla maklerów giełdowych. Pozwala im na dokonywanie operacji na giełdzie papierów wartościowych bez wychodzenia z domu. Wyposażony w kamerę internetową, mikrofon, napęd optyczny, porty USB oraz Firewire. Dzieki temu urządzeniu maklerzy będą mogli nie tylko śledzić na bieżąco informacje o wartościach akcji, ale także surfować po stronach internetowych.

Klawiatura do smartphona

Komunikuje się ona z telefonem komórkowym za pomocą Bluetooth. Klawiatura ma wymiary 285 x 98 x 12, a jej waga to jedyne 84 gramy. Bardzo ułatwia ona pisanie długich SMS-ów, e-maili czy dokumentów.

Nokia Royal
Telefon dla najbogatszych menedżerów. Inkrustowany został 1 160 drobnymi diamentami, ważącymi łącznie 8,2 karata. Telefon wykończono granitem i skórą najwyższej jakości.

Telefon z obrazem 3D
Firma NEC stworzyła prototyp telefonu, który będzie w stanie wyświetlać obrazy 3D na zwykłym ekranie LCD. Obrazy trójwymiarowe mają być odtwarzane bez pomocy specjalnych okularów.

Bezpieczne dane
Zabezpieczenie danych na laptopie czy pendrivie za pomocą czytnika linii papilarnych już niedługo odejdzie do lamusa. Japońska firma Hitachi wynalazła czytnik, który pozwala potwierdzić tożsamość człowieka w oparciu o siateczkę maleńkich naczyń krwionośnych pod skórą. W Japonii, na podstawie układu żył klientów identyfikują już tysiące bankomatów.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto