Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie gminy Sierakowice prowadzony jest próbny spis powszechny

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wraz z pierwszym dniem października w Sierakowicach ruszył próbny spis powszechny. Pytania dotyczą m. in. wieku, płci czy zatrudnienia, Urząd Statystyczny zapewnia też, że dane są odpowiednio chronione.

Od wtorku 1 października aż do końca miesiąca na terenie całej gminy Sierakowice prowadzony będzie próbny spis powszechny. Działanie ma przede wszystkim pomóc w przygotowaniach do ogólnopolskiego spisu w 2021 roku.

- Spis próbny ma na celu sprawdzenie elementów organizacyjnych, technicznych przed tym wielkim przedsięwzięciem, które obejmie wszystkich mieszkańców w Polsce - mówił dr hab. Jerzy Auksztol, dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku, który wyjaśniał ogólne założenia spisu na wrześniowej sesji Rady Gminy Sierakowice. - Na podstawie tych danych obliczanych jest bardzo wiele wskaźników, związanych i z dotacjami, i z ogólnymi wyznacznikami, dzięki którym są podejmowane np. interwencje.

Spis próbny prowadzony będzie trzema kanałami. Główna metoda to samospis internetowy. Respondenci (osoby fizyczne) w pierwszej kolejności na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych uzupełniają wymagane dane, korzystając z interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS.

- Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki - informuje Urząd Gminy Sierakowice.

W uzasadnionych przypadkach respondenci, którzy nie będą mogli spisać się poprzez formularz internetowy, mogą wykorzystać jedną z dwóch metod uzupełniających - wywiad telefoniczny lub bezpośredni. Kanały te prowadzone będą od drugiego tygodnia października. W obu przypadkach wywiady w spisie próbnym przeprowadzą oddelegowani do tej roli pracownicy Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Dodatkowo osoby, które nie posiadają techniczno-materialnych warunków, umożliwiających przeprowadzenie samospisu internetowego, będą mogły skorzystać z punktu spisowego zlokalizowanego w Urzędzie Gminy w Sierakowicach.

Jedna z dwóch gmin w Polsce

Październikowy spis próbny prowadzony jest na terenie dwóch gmin w Polsce - poza Sierakowicami przedsięwzięciem objęto także Czerwińsk nad Wisłą (woj. mazowieckie). Sierakowice wytypowano ze względu na strukturę wieku (wiele osób w wieku mobilnym, potencjalnie chętnych do samospisu), niską stopę bezrobocia, a także fakt, że jest to gmina mniejszościowa – według danych z 2011 roku udział społeczności posługującej się językiem kaszubskim wynosi tutaj 58,3 proc.

Pytania w próbnym spisie powszechnym dotyczą m. in. wieku, płci, zatrudnienia, wykształcenia, ewentualnej niepełnosprawności, pokrewieństwa, a także narodowości.

- Będziemy się pytali do jakiej grupy narodowej subiektywnie dana osoba należy, jak również język, jakim się posługuje w domu - uściślał we wrześniu Jerzy Auksztol.

Należy przy tym też zaznaczyć, że ze spisu próbnego nie będą wyprowadzane i publikowane jego wyniki. Ponadto pracownicy Urzędu Statystycznego w Gdańsku podkreślają, iż spis jest obowiązkowy, a wszelkie zebrane dane są objęte tajemnicą spisową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto