Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie GOM są gminy o najwyższym i najniższym bezrobociu na Pomorzu

Kazimierz Netka
Z powiatów o najwyższym bezrobociu do GOM należą malborski i nowodworski
Z powiatów o najwyższym bezrobociu do GOM należą malborski i nowodworski
Powstanie metropolii ma sens, jeżeli poprawi to życie jej mieszkańców. W naszym regionie niezmiernie ważne jest złagodzenie bezrobocia. Do tego właśnie celu - zapewnienia zatrudnienia jak największej liczbie mieszkańców, dąży stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny od samego początku jego istnienia.

GOM formalnie zaczął istnieć od września 2011 roku. Trzy miesiące później, 7 grudnia 2011 roku, dyrektorzy ośmiu powiatowych urzędów pracy z obszaru GOM podpisali umowę "Partnerstwa Lokalnego PUP - GOM". Tego samego dnia, w ramach stowarzyszenia, powstała Komisja ds. Rynku Pracy. Jednym z najważniejszych wspólnych przedsięwzięć były Metropolitalne Targi Pracy, Przedsiębiorczości i Edukacji, zorganizowane w maju 2012 roku.

Co to dało? Po pierwsze, wzajemną wiedzę. Gdy patrzymy na mapę Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, zauważamy, że na jego terenie odnotowujemy najwyższą stopę bezrobocia w Pomorskiem - w powiecie Nowy Dwór Gdański (30,8 proc.) i najniższą - w Sopocie (4,6 proc.) Średnia w Pomorskiem i w Polsce na koniec grudnia wynosiła 13,4 proc.

Jakie są plany redukowania bezrobocia nad Zatoką Gdańską?
- Tworzenie miejsc pracy staje się obecnie absolutnym priorytetem w Unii Europejskiej. Przypomnę, że w całej UE ponad 21 milionów osób pozostaje bez pracy. Także dla obszaru metropolitalnego łagodzenie bezrobocia musi być najważniejsze - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - GOM musi przyciągać inwestorów zagranicznych i polskich. Powinien wykazywać jeszcze większą aktywność w tworzeniu dobrych warunków dla nowych przedsięwzięć gospodarczych. Dowodem takiej aktywności są choćby inwestycje poczynione w porcie w Gdańsku. Do tych inwestycji powinniśmy dostosować infrastrukturę transportową, a także wesprzeć rozwój energetyki.

Jak poprawić spójność rynku pracy na terenie GOM? Konkretne propozycje wysuwa Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. Chodzi o to, by bezrobotni, aktywnie poszukujący zajęcia, mogli za darmo podróżować w granicach całego GOM. Taką możliwość mają już w Gdańsku, gdzie bezrobotni z innych powiatów GOM mogą korzystać z darmowych karnetów na przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Chodzi teraz o to, by np. z terenów, gdzie panuje duże bezrobocie, mogli w poszukiwaniu pracy przemieszczać się za darmo w obrębie GOM.

Inna propozycja dotyczy swobody wyboru miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Osoba, która otrzyma dotację na założenie własnej firmy na przykład w powiecie tczewskim, mogłaby otworzyć firmę w Gdańsku, i odwrotnie.

- Te unikatowe w skali kraju propozycje (darmowe przejazdy, swoboda w wyborze miejsca działalności) oraz inne pomysły zostaną przedstawione podczas drugich Międzynarodowych Metropolitalnych Targów Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości, organizowanych 17 kwietnia - informuje Kamila Chyła z Biura Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Organizatorami targów są powiatowe urzędy pracy z terenu GOM i Gdyni oraz Wojewódzki Urząd Pracy.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto