Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zwiniętym torze

d
Przez kulturę słowińską, krainę ruchomych wydm, między morzem a jeziorami. 1. dzień (39 km): Ustka (szlak zwiniętych torów, 21 km) - Zapadłe - Orzechowo - Wytowno - Machowino - Obiejskie Łąki ...

Otwórz mapę

  • 1. dzień (39 km): Ustka (szlak zwiniętych torów, 21 km) - Zapadłe - Orzechowo - Wytowno - Machowino - Obiejskie Łąki – Rowy (15 km) – jezioro Gardno – Gardna – Smołdzino – Smołdziński Las.

    Wyjazd z Ustki ul. Grunwaldzką, znaki trasy rowerowej od ul. Armii Krajowej. Tu zaczyna się szlak zwiniętych (w 1945 r.) torów. Po kilku kilometrach jedziesz nasypem przez nadmorski las, po drodze jest leśniczówka, trochę otwartej przestrzeni i kocie łby prowadzące do kościoła z XIV-wieczną wieżą gotycką. Przed Machowinkiem kłaniają ci się rzędy dziko rosnących drzew owocowych i jarzębiny. Obok dawnej wiejskiej szkoły znajdziesz najstarszy (pierwsza połowa XVII w.) w tych okolicach budynek bramny. Obserwuj znaki, by nie przeoczyć zjazdu z nasypu. Przed tobą stacja rowerowa – z polem biwakowym, paleniskiem i stawem rybnym. Dalej szlak prowadzi do szosy Objazda – Rowy. Zbliżasz się do jeziora Gardno i wysokich szuwarów, pełnych ptactwa wodnego. Do Rowów zostały 3 kilometry. Jesteś na zachodniej Granicy Słowińskiego Parku Narodowego, o krok – a może błysk szprychy – od szerokiej, piaszczystej plaży. Trasa z urokliwego kurortu wiedzie zachodnimi i południowymi brzegami jeziora Gardno (z rezerwatem Wyspa Kamienna na środku), przez Gardną (kościół gotycki z XV w.) do Smołdzina (Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego). Stąd już tylko krótkie pedałowanie do Smołdzińskiego Lasu, miejscowości z kempingiem i pokojami gościnnymi.




  • 2. dzień (42 km): Smołdziński Las – Czołpino – Kluki – Izbica - Żarnowska – Łeba.

    Poranny skok do Czołpina będzie zapowiedzią dobrego dnia. Z wieży latarni morskiej (75 m n.p.m.) od godziny 10.00 masz widoki na Słowiński Park Narodowy, ruchome wydmy i wzgórze Rowokół. A Kluki widać? Jedziemy. Z Muzeum Wsi Słowińskiej (od zagrody do zagrody) jakoś nie chce się ruszać dalej. Przed tobą długa jazda przez Izbicę i Żarnowską (rezerwaty leśne i ornitologiczne) na wschodni kraniec Łebska. Kiedy już będziesz w Łebie, zajrzyj do pobliskiej Rąbki, skąd w rejs po jeziorze wyrusza statek wycieczkowy (trasa do wyrzutni rakiet Rheinbote). Przez tę rybacką osadę (małe muzeum przyrodnicze) przebiega zielony szlak, wprowadzający turystów w świat ruchomych wydm.




  • 3. dzień (44 km): Łeba (szlak zwiniętych torów) – Ulinia – Roszczyce – Łebień – Garczegorze – Lębork.

    Ten odcinek szlaku zwiniętych torów prowadzi aż do Miastka. Z Łeby południowym brzegiem jeziora Sarbsko (Sarbsk - ośrodek żeglarstwa deskowego) docierasz do Nowęcina. Z parkiem i XV-wiecznym pałacem Weiherów oraz ogrodem ornitologicznym. W Ulinii witają cię stare dęby i lipy, do sięgnięcia po aparat fotograficzny skłania widok domu ryglowego (nr 6) i XIX-wiecznego dworu. Dalej jest Bargędzino, Roszczyce, a za Maszewkiem – zabudowania pałacu w Zdrzewnie. Po lewej stronie widać stąd XVIII-wieczny wiatrak, do którego dojedziesz polną drogą. Kolejne przystanki to Łebień i Garczegorze (zabytkowy kościół), Wilkowo, Nowa Wieś Lęborska. A w Lęborku – muzeum przy ul. Młynarskiej, młyn i dom młynarza, spichlerz solny, mury i baszty obronne, no i były zamek krzyżacki. Nie podnoś się z siodełka – sąd w nim teraz obraduje.

  • od 12 lat
    Wideo

    echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto