Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi rewolucja w biologizacji gleb? Chodzi o... "owadzi nawóz". Eksperci: "Plony są bardziej obfite"

OPRAC.:
Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Nadchodzi rewolucja w biologizacji gleb? Chodzi o... "owadzi nawóz". Eksperci: "Plony są bardziej obfite"
Nadchodzi rewolucja w biologizacji gleb? Chodzi o... "owadzi nawóz". Eksperci: "Plony są bardziej obfite" pixabay.com
Frass, nawóz owadzi, składa się z obornika larw owadów. I to właśnie ten nawóz ma stać się prawdziwą rewolucją w kontekście biologizacji rolnictwa. Eksperci wskazują, że substancja ta daje lepsze efekty w przypadku suszy, a plony na ogół są bardziej obfite.

Frass może zrewolucjonizować biologizację gleb? To nawóz z obornika larw owadów

Bardziej obfite plony, także w okresie suszy. Nawóz z larw owadzich może już niedługo zrewolucjonizować branżę rolniczą.

- To już nie jest teoria, wykorzystanie owadziego frassu jest badane naukowo, wyniki są obiecując - twierdzi Sylwia Kaczmarek, Koordynator Projektów Badawczo-Rozwojowych w HiProMine.

Frass to nawóz owadzi, składa się z obornika larw owadów, pozostałości paszy oraz chityny znajdującej się w pancerzykach muchy Hermetia illucens (Black Soldier Fly). Najnowsze badania potwierdzają założenia naukowców: nawóz owadzi to przyszłość ekologicznego rolnictwa. Jego stosowanie daje lepsze efekty niż inne nawozy organiczne, lepiej się też sprawdza w trudnych warunkach, takich jak susza.

- Obecnie wiele się mówi o dewastacji gruntów rolnych oraz niedostatku wody - z tymi problemami borykają się zarówno małe, jak i duże gospodarstwa rolne – podkreśla Sylwia Kaczmarek. - Stosowanie nawozów mineralnych, powstających w dużych zakładach chemicznych, nie jest dzisiaj rozwiązaniem, które jest dobrą odpowiedzią na zmiany klimatyczne i potrzebę szeroko pojętej ochrony środowiska - tłumaczy.

Czytaj także: PiS przeciwko rekomendacjom z raportu C40. "To ograniczenie swobód obywatelskich"

Czy owadzi nawóz może zastąpić popularne komposty? Tego nie wiadomo. Pewnym jest natomiast, że Frass może okazać się rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, ale także niezwykle wydajnym.

- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu od wielu miesięcy prowadził badania realizowane na zlecenie HiProMine związane z oceną oddziaływania nawozu organicznego na bazie odchodów H. illucens na wybrane rośliny uprawne - informuje Sylwia Kaczmarek.

Pierwsze wyniki tych badań - jak wskazują eksperci - są bardzo obiecujące. Według nich, istnieje możliwość zastosowania frassu w uprawie jęczmienia ozimego, życicy trwałej, sałaty czy bazylii. I choć badania były prowadzone pod kątem wyżej wymienionych roślin, nawóz ma sprawdzić się także w przypadku innych upraw.

Frass przyczyni się do rewolucji w rolnictwie? Badania w kontekście wykorzystania owadziego nawozu są optymistyczne

Najnowsze badania potwierdzają przypuszczenia naukowców, którzy porównywali skuteczność nawozu owadziego oraz innych nawozów organicznych pochodzenia zwierzęcego. Nawóz owadzi dawał lepsze efekty w przypadku suszy. Jak się okazuje, plony są bardziej obfite. Nawóz z chityną ma też właściwości biostymulujące, ogranicza szkodniki korzeniowe, dobrze rozkłada się za sprawą drobnoustrojów glebowych.

ZOBACZ TEŻ: Apokalipsa, mutacje, transfer genów. Czy ludzkość przegra z grzybami?

Frass dla rolnictwa może okazać się nie tylko bardzo wydajny, ale także, a może przede wszystkim - ekologiczny. Tymczasem większa wydajność to oczywiście większe przychody z rolnictwa.

- Nie można tu zapomnieć o czynniku ekonomicznym. Wysokiej jakości bionawóz, jakim jest frass, może się przełożyć na bardziej dochodowe uprawy - mówi Sylwia Kaczmarek.

W Polsce funkcjonuje jeden zakład hodowli Hermetia illucens. Znajduje się w podpoznańskim... Robakowie. Spółka zajmuje się badaniami i produkcją białka owadziego jako paszy do karm dla zwierząt domowych. Hodowla jest całkowicie bezodpadowa, ponieważ owadzi frass może być z powodzeniem wykorzystywany jako nawóz organiczny w rolnictwie ekologicznym.

Nawóz owadzi może występować w dwóch frakcjach: jako sypki oraz w postaci pelletu. Ta druga postać cechuje się wolniejszym uwalnianiem do gleby, stając się idealnym rozwiązaniem dla roślin wieloletnich, nawet upraw kwiatowych.

Eksperci już teraz zapowiadają dalsze badania nad owadzim nawozem. Ich efekty mogą zrewolucjonizować rolnictwo nawet w ciągu najbliższych lat.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadchodzi rewolucja w biologizacji gleb? Chodzi o... "owadzi nawóz". Eksperci: "Plony są bardziej obfite" - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto