Nawałnica 2017 w powiecie kartuskim - takiego kataklizmu nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy!

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska

Wideo

Zobacz galerię (74 zdjęcia)
W nocy z 11 na 12 sierpnia nad Kaszubami i częścią Polski przeszła nawałnica. Takiego kataklizmu nie pamiętali nawet najstarsi mieszkańcy i leśnicy. Wichura z ulewą poniszczyły infrastrukturę, drogi, domy, zabudowania gospodarcze, cmentarze czy kościoły.

Strażackie akcje - podsumowanie

Strażacy doliczyli się 396 wyjazdów związanych z usuwaniem skutków nawałnicy - dotarli do 41 budynków wymagających interwencji, do 6 zerwanych dachów i 34 uszkodzonych. W tysiącach szacują liczbę usuniętych z dróg drzew.

Ten wytężony tydzień kosztował strażaków pracę 156 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, 3212 strażaków z jednostek OSP. Zadysponowano w tym okresie 60 pojazdów PSP i 536 wozów OSP. Do akcji poza powiatem, w ramach wsparcia wysłano 37 zastępów. Byli w Rytlu i Trzebuniu.

Dwóch strażaków z Sulęczyna odniosło drobne obrażenia podczas służby 14 sierpnia, dwóch narażonych było na kontakt z wirusem żółtaczki typu C podczas ratowania rannych z Kłodna. Szczęśliwie - uniknęli zdrowotnych konsekwencji.

Gmina Sierakowice

W gminie Sierakowice pomocy udzielono 183 rodzinom, w tym 108 otrzymało pomoc ze środków budżetu państwa, 38 rodzin - ze środków własnych oraz 37 rodzin - ze środków własnych i budżetu państwa. Gmina wsparła właścicieli lasów prywatnych w uprzątnięciu lasów. Liczba litrów przekazanego ON - 1 565 litrów, benzyny - 1395 litrów. Wartość: 14 805,01 zł.

Działania gminy były natychmiastowe - 11 sierpnia o godz. 23.15 – alarmowane są wszystkie jednostki OSP oraz SMS-y otrzymują: wójt gminy Sierakowice, z-ca wójta i podinspektor ds. ochrony ppoż.
Burza niszczy budynki, drzewa, blokowane są drogi, od godz. 23.30 wiele domostw na długo traci zasilanie w energię elektryczną.
Tuż po północy wójt kontaktuje się z właścicielem składów materiałów budowlanych BAT w celu otwarcia składów i przekazania strażakom plandek, folii budowlanych i innych materiałów do przykrycia zerwanych lub uszkodzonych dachów. W udrażnianiu dróg pomagają strażakom właściciele ciężkiego sprzętu.

Od godz. 2 na teren gminy przybywają z pomocą OSP z gmin: Kartuzy, Chmielno i Przodkowo – działania ratownicze trwają nieprzerwanie do późnego wieczora w sobotę.
Po godz. 15 w sobotę, 12 sierpnia, przywrócono energię elektryczną miejscowościom, które nie miały większych zniszczeń, lecz ponad 3/5 mieszkańców nadal nie ma prądu.

- Dzięki potężnej pracy urzędników naszego urzędu i strażaków udało się sprawnie usunąć zagrożenia, naprawić zniszczenia - mówi Tadeusz Kobiela, wójt Sierakowic. - To, co rząd obiecał - ludzie dostali. Nie zabiegaliśmy jako gmina o wsparcie na remonty dróg czy obiektów, bo nie było potrzeby. Skorzystaliśmy z ubezpieczenia. Jeszcze dziś z własnych środków pomagamy rodzinom, które samodzielnie nie były w stanie podnieść się po kataklizmie.

Gmina Sulęczyno

Gmina poniosła szkody w infrastrukturze gminnej w wielkości ponad 2,4 mln zł. Nad drogach szkody sięgnęły 1,8 mln zł, w pozostałej infrastrukturze technicznej - 600 tys. zł. Tu mieszczą się zniszczone ogrodzenia, umocnienia, dach hali sportowej w Sulęczynie. Z solidarną pomocą przyszły samorządy wojewódzkie, powiatowe, miejskie i gminne.

Długo trwała naprawa dróg, na co gmina zyskała promesę z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Odbudowano drogi: Leszczynową, Modrzewiową i Ekologiczną w Sulęczynie, drogi na Golice Bębny oraz przeprowadzono remont odwodnienia Traktu Słupskiego.

- Otrzymaliśmy z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji promesę na 1,2 mln zł - mówił rok później Bernard Grucza, wójt Sulęczyna. - Dokładamy 300 tys. zł swoich środków. Mamy kolejne obietnice od państwa, że w 2019 r. będą dodatkowe środki. Bardzo liczyłem na pomoc przy rozbudowie Szkoły Podstawowej w Mściszewicach. Ale z rezerwy budżetu państwa pieniądze poszły na inne cele. Nie dostaliśmy wsparcia a od września będziemy w tej placówce mieli problem lokalowy. Dla indywidualnego mieszkańca sytuacja jest w miarę stabilna, pomoc finansowa była wystarczająca. Wielu ludzi dziękowało za to wsparcie, choć, jak zawsze, były i głosy krytyczne. Ta pomoc była szybko i skrzętnie wykorzystana.

Pomoc diecezjalna Parafia - parafii

Z pomocą dla parafii ruszyła diecezja pelplińska w projekcie "Parafia - parafii"
Zgodnie z głównym założeniem programu każda parafia poszkodowana przez nawałnicę, która zgłosiła szkody, otrzymała jedną lub kilka parafii z diecezji, które miały za zadanie otoczyć tę konkretną wspólnotę pomocą
Większość parafii przeprowadziła zbiorki pieniężne, z których środki przekazano parafiom poszkodowanym oraz otoczyła poszkodowanych modlitwą.

Jak podaje Caritas diecezji pelplińskiej - poszkodowanym przekazano:
* 32 tony produktów rolnych – zboża, ziemianki, kiszonki
* pilarki i inne narzędzia (prowadnice, łańcuchy zapasowe, osuszacze przemysłowe)
* paczki żywnościowe, środki czystości i wyprawki szkolne (32 kartony chemii i żywności, pampersy, odzież nową i używaną, pościel, ręczniki, paczki żywnościowe i słodycze)
* w jednym domu przeprowadzono generalny remont łazienki, w dwóch innych pomagano w odbudowie
* materiały budowlane i wykończeniowe (szyby zespolone, papę, pustaki, cegły blachodachówkę, wkręty, gwoździe, farby, styropian, wełnę mineralną, odzież roboczą)
* sprzęty gospodarstwa domowego (100 żarówek energooszczędnych, 160 szt. porcelany)
* setki godzin pracy wolontariuszy (uprzątnięcie terenu, udrożnienie kanału, pomoc jednostek OSP)

Współpraca: J. Stefanowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie