Nasza Loteria

Nowatorski projekt w skali całego kraju daje szansę ludziom kończącym odbywanie kary

Piotr Piesik
Zawodowe praktyki skazani będą odbywać m.in. przy organizacji imprez i zawodów jeździeckich
Zawodowe praktyki skazani będą odbywać m.in. przy organizacji imprez i zawodów jeździeckich archiwum stadniny koni iskra
Pierwszy w kraju program re-adaptacyjny "Ekonomia ku Wolności" realizowany jest przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) Dobra Robota w Gdańsku, Zakład Karny w Sztumie oraz Spółdzielnię Socjalną Iskra w Sztumskim Polu.

Celem programu jest przygotowanie skazanych, odbywających karę pozbawienia wolności, do wejścia na rynek pracy po wyjściu z więzienia i zwiększenie ich społecznych kompetencji. Mówiąc inaczej - aby jak najlepiej poradzili sobie z ponownym zorganizowaniem sobie życia na wolności, a tym samym uniknęli powrotu na drogę przestępczości.
- Nie znaleźliśmy nigdzie informacji o podobnych inicjatywach, a szukaliśmy długo, by skorzystać z innych doświadczeń. Wygląda na to, że sami te doświadczenia będziemy zdobywać, aby inni z nich potem skorzystali - mówi Agnieszka Chomiuk z OWES Dobra Robota, główna pomysłodawczyni projektu. - Znaleźliśmy doskonałą nić porozumienia z kierownictwem Zakładu Karnego w Sztumie i spółdzielnią Iskra. Przygotowania trwały dość długo, ale "przecieramy szlaki".

Pułkownik Jan Morozowski, dyrektor sztumskiego więzienia, znany jest z bardzo otwartego podejścia do wszelkich inicjatyw, które mogą przynieść lepsze przygotowanie skazanych do uczciwego życia na wolności. Chętnie zawiera porozumienia z samorządami oraz organizacjami społecznymi nt. pracy więźniów na rzecz lokalnych społeczności. Do programu "Ekonomia ku Wolności" nie trzeba go było długo przekonywać.

Sporo czasu zajęło za to założenie Spółdzielni Socjalnej Iskra w Sztumskim Polu. Powstała w tym samym miejscu, gdzie od kilkunastu lat działa Stajnia Iskra, stadnina koni prowadzona przez rodzinę Gossów.
- Wielkiej pomocy merytorycznej i szkoleniowej udzielili nam ludzie z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Wszystkie formalności zakończyliśmy dopiero w sierpniu - opowiada Jakub Gossa, wiceprezes zarządu spółdzielni. - Wiele spraw było dla nas nowych, jednak wszyscy poznajemy dziedzinę ekonomii społecznej od podstaw.
Dlaczego spółdzielnia powstała akurat w Sztumskim Polu? Jakub Gossa wyjaśnia, że wiele osób odbywało w ich sta-dninie staże i praktyki, potem odchodzili, powracając niestety do grona bezrobotnych. Po długich dyskusjach w gronie trenerów, działaczy sportowych i społecznych, postanowiono spróbować zrobić coś nowego, by mogli znaleźć pracę na stałe, zarazem jeszcze bardziej popularyzować jeździectwo i wykorzystać tzw. martwy sezon hippiczny, kiedy zawodów konnych już się nie organizuje.
- Bardzo temu sekundujemy, liczymy na pierwsze rezultaty już za kilka miesięcy - nie ukrywa optymizmu Agnieszka Chomiuk. - Na początek obejmujemy programem dziesięć osób. Ktoś powie, że to mało [w sztumskim więzieniu przebywa ponad tysiąc skazanych - przyp. redakcji], ale my dopiero zaczynamy. W najbliższych tygodniach odbędzie się przygotowanie i przeszkolenie uczestników, potem przygotowanie miejsca praktyk i właściwe praktyki zawodowe.

Swój akces do partnerstwa w realizacji programu "Ekonomia ku Wolności" już zadeklarowały Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sztumie oraz Powiatowy Urząd Pracy w Dzierzgoniu.- Jeżeli skazani po wyjściu na wolność nie będą przygotowani do samodzielnego życia, szybko trafią do Urzędu Pracy i do nas - argumentuje Sylwia Mackiewicz, szef Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie. - Znacznie lepiej będzie temu zapobiegać wcześniej i pomóc tym ludziom w zdobyciu umiejętności.
W ślad za pierwszym działaniem już idą następne - Spółdzielnia Socjalna Iskra i Zakład Karny w Sztumie ogłosiły I Konkurs Artystyczny "Galop do Wolności".

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Funkcjonariusz SW
To napisz taki program...Ten program został stworzony m.in. przez ZK a więc dla skazanych. Nikt nikomu nie broni stworzyć program dla np bezrobotnych , tylko trzeba chcieć, bądź zmobilizować lub zobowiązać odpowiedzialne urzędy do napisania programu. Trzeba wykazywać się kreatywnością , chęcią do zrobienia czegoś nowego , innego. Takie zaangażowanie SW ( prace związane z tym programem trwały od dłuższego czasu) są przejawem szeroko rozumianej resocjalizacji, czyli tym do czego służba jest powołana - oprócz funkcji izolacyjnej.
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto