Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obcokrajowcy na Pomorzu. Najwięcej mieszkań kupują Niemcy, Rosjanie i Anglicy

Aleksandra Chomicka
Nie każdy student chce korzystać z akademika.
Nie każdy student chce korzystać z akademika. T. Bołt
Pomorze nie stało się w latach boomu inwestycyjnego Mekką, do której podążaliby zainteresowani mieszkaniowymi kokosowymi interesami cudzoziemcy. Ci upodobali sobie Warszawę i Kraków. Prawdę mówiąc - wyszło to lokalnemu rynkowi na dobre. Teraz jednak zainteresowanie naszym rynkiem systematycznie rośnie.

Co roku największe zainteresowanie nieruchomościami przez obcokrajowców obserwujemy od sierpnia do października. Wynika to z faktu, że wówczas do Trójmiasta przyjeżdżają zagraniczni studenci, którzy wynajmują mieszkania na rok akademicki. Dominującą grupę stanowią studenci medycyny z Arabii Saudyjskiej, ponieważ ich państwo opłaca im nie tylko czesne, ale również dotuje wynajem mieszkań na czas studiów. Akademia Medyczna w Gdańsku oraz Politechnika Gdańska to trójmiejskie uczelnie, które oprócz Arabii Saudyjskiej przyciągają studentów ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Francji.

Zobacz Top najbardziej prestiżowych inwestycji w Trójmieście.
W 2011 roku obcokrajowcy (w tym osoby fizyczne i prawne) nabyli w Gdańsku 134 lokale mieszkalne i użytkowe (w tym 110 lokali mieszkalnych). Był to rekordowy rok pod względem ilości lokali nabytych przez obcokrajowców. Liczba dokonywanych przez obcokrajowców transakcji od 2008 roku powoli, ale systematycznie rośnie.

Najwięcej lokali nabywają obywatele Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Zwiększa się liczba transakcji dokonywanych przez Rosjan i szacuje się, że w niedalekiej przyszłości co trzeci lokal sprzedawany obcokrajowcom może być nabywany przez nich.

Mieszkania czy domy, których współwłaścicielami zostają obcokrajowcy, najczęściej kupują polsko-zagraniczne małżeństwa. Spektrum tych nieruchomości jest bardzo szerokie - od kupowanych z myślą o wynajmie kawalerek, przez apartamenty w centrum miast czy na Półwyspie Helskim, po rezydencje na przedmieściach. Skala wydatków waha się od 150 tys. zł do 2 mln zł.Dzięki promocji swojej inwestycji w Wielkiej Brytanii trójmiejski deweloper w jednej ze swoich inwestycji sprzedał kilkadziesiąt mieszkań obywatelom Zjednoczonego Królestwa. Wszystkie te mieszkania zostały nabyte w celach inwestycyjnych z przeznaczeniem na wynajem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto