Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni dzień Festiwalu Kultury Utraconej za nami. 27.05 w Muzeum II Wojny Światowej można było oglądać monodram "Matka" S.I. Witkiewicza

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Ostatni dzień Festiwalu Kultury Utraconej za nami. 27.05 w Muzeum II Wojny Światowej można było oglądać monodram "Matka" S.I. Witkiewicza
Ostatni dzień Festiwalu Kultury Utraconej za nami. 27.05 w Muzeum II Wojny Światowej można było oglądać monodram "Matka" S.I. Witkiewicza Jakub Steinborn
W sobotę wieczorem zakończył się II Festiwal Kultury Utraconej. Autorski projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trwał blisko miesiąc - od 29 kwietnia.

Dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej powitał gości na ostatnim dniu Festiwalu Kultury Utraconej. Podkreślał, jak ważną rolę pełnili w tym projekcie pracownicy Muzeum II Wojny Światowej i jaką popularnością cieszył się festiwal.

Festiwal Kultury Utraconej w Gdańsku

- Miałem przyjemność brać udział w większości wydarzeń, które były zorganizowane w ramach naszego festiwalu... mi się podobało - powiedział z uśmiechem dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

W ocenie dyrektora Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorza Berendta tegoroczny festiwal można uznać za absolutny sukces - koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy filmów z lat międzywojennych przywołały "zdolnych, twórczych ludzi, którzy działali przed 1 września 1939 roku, których niekiedy bezpowrotnie straciliśmy w okresie II wojny światowej".

Muzeum II Wojny Światowej i Festiwal Kultury Utraconej

- Przypominamy widzom i słuchaczom osoby i świat, który te osoby tworzyły, a równocześnie mamy okazję prezentować doskonały kunszt i talent naszych artystów, muzyków, śpiewaków, tancerzy - powiedział Berendt.

27 maja, na ostatnim dniu festiwalu sala kinowa została zapełniona do połowy. Ludzie przyszli podziwiać monodram "Matka", Stanisława I. Witkiewicza. Miał on swoją premierę w 2001 roku w Sydney, w Australii. Jest to opowieść o silnej relacji między matką i synem, mającej charakter nieprzerwanej pępowiny. Podczas spektaklu wystąpiła Jolanta Juszkiewicz z Teatru Kropka Theatre, która wraz z Anatoly Frusin podjęła się reżyserii.

Festiwal Kultury Utraconej zakończył się, lecz jak zapowiedział dr hab. Grzegorz Berendt, spotkamy się za rok, na kolejnej edycji.

Co działo się w tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Utraconej:

  • 29.04 - Inauguracja, prelekcja
  • 05.05 - Koncert "To co nam pozostało"
  • 06.05 - Koncert " Z zadrą w sercu"
  • 07.05 - Koncert "A to Polska właśnie!"
  • 13.05 - Pokazy filmowe z prelekcją
  • 20.05 - Spektakl uliczny "Echa"
  • 21.05 - Spektakl uliczny " T de Ł. Nienasycona"
  • 27.05 Finisaż, monodram "Matka, S.I. Witkiewicz

Festiwal Kultury Utraconej w sposób naturalny wpisuje się w hasło "Kultura wielu wymiarów", która przyświeca działalność Muzeum. Jego stałym i niezmiennym celem jest przybliżenie strajk, które polska kultura poniosła w latach 1939-1945 - zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Wyjątkowy dorobek artystyczny II Rzeczypospolitej i jego fenomen przypominamy na przykładzie wybranych twórców ich dzieł - mówił dr hab. Grzegorz Berendt, zapraszając gości na Festiwal Kultury Utraconej

Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A jego patronem medialnym był m.in. Dziennik Bałtycki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto