Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrogi, badania i kamienie na straży Półwyspu Helskiego. Jak próbuje się go zabezpieczyć?

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Umacnianie i zabezpieczanie Mierzei Helskiej musi być procesem stałym
Umacnianie i zabezpieczanie Mierzei Helskiej musi być procesem stałym Przemysław Swiderski
Niemal pięć lat trwała wartego 7 mln złotych realizacja projektu „Ochrony brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”. Wszystkie inwestycje mają za zadanie powstrzymywać proces erozji i podtopienia, którymi poddawany jest ten wąski pas lądu.

Ostrogi wzmacniające brzeg, specjalna opaska chroniąca wybrzeże... Jak zabezpiecza się Półwysep Helski?

Powstał m.in. system liczący 135 tzw. ostróg, konstrukcji wzmacniającej brzeg. Do tego w Kuźnicy zbudowano specjalną, kamienną opaskę chroniącą wybrzeże - dotychczasowa, istniejąca od 30 lat konstrukcja została w 2019 r. poważnie uszkodzona przez sztormowe fale. W ramach projektu powstał również specjalny system, dzięki któremu będzie można monitorować siłę prądów i fal morskich. Pomiary pozwolą zaplanować kolejne prace przeciwdziałające erozji brzegów półwyspu. Będzie również sprzęt dla służb - m.in. ciągniki, samochody terenowe, koparki, quad i ponton.

- Efekty zdecydowanie wzmocnią unikatowy i niezwykle malowniczy brzeg morski jednego z najpopularniejszych turystycznie obszarów Polski. Patrząc natomiast pod szerszym kątem na ochronę brzegów, wzmocniliśmy także naturalną osłonę Portu Gdynia i części Zatoki Gdańskiej - powiedział Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

- Od lat 30. XX wieku, od momentu wybudowania portu we Władysławowie, którego instalacje zaburzyły naturalny ruch prądów transportujących i odkładających na północnym wybrzeżu półwyspu piasek, umacnianie i zabezpieczanie Mierzei Helskiej jest procesem stałym - podkreśla burmistrz Jastarni, Tyberiusz Narkowicz. - Zakończył się jeden w etapów tego procesu. Cieszymy się z tego, co udało się zrobić. Kolejne prace są przed nami.

Tyberiusz Narkowicz nie ma złudzeń: zabezpieczenie przed erozją i podtopieniami jest kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców Półwyspu Helskiego. Zagrożenie płynie szczególnie od strony otwartego morza.

- Od lat 30. XX wieku, od momentu wybudowania portu we Władysławowie, którego instalacje zaburzyły naturalny ruch prądów transportujących i odkładających na północnym wybrzeżu półwyspu piasek, umacnianie i zabezpieczanie Mierzei Helskiej musi być procesem stałym - podkreśla Tyberiusz Narkowicz. - Wiemy, że kolejne inwestycje ochronne są planowane. Trwa obecnie dyskusja dotycząca zabezpieczenia Kuźnicy. Mamy tu pewien spór. Urząd Morski w Gdyni (ta instytucja odpowiada m.in. za zabezpieczenie wybrzeża morskiego półwyspu) proponuje budowę umocnionego betonem wału przeciwzalewowego. Mieszkańcy nie chcą się na takie rozwiązanie zgodzić, uznając je m.in. za ingerencję w krajobraz, co może mieć negatywny wpływ na turystykę. Preferują naturalny sposób zabezpieczeń, w postaci umacniania brzegów warstwami piasku i żwiru.

W ramach realizowanego przez Urząd Morski w Gdyni projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego” w Kuźnicy przebudowana została część tzw. opaski brzegowej, budowli hydrotechnicznej wzmacniającej wybrzeże. Składające się na nią panelowe kosze z kamieniem wewnątrz (tzw. gabiony) zostały zdeformowane przez sztorm w styczniu 2019 r. Na odcinku pomiędzy wejściami 32 i 34 fale zabrały część plaży, aż do podnóża wydmy. W sumie uszkodzonych zostało 500 metrów zabezpieczenia brzegu.

Jak podkreśla Mariusz Kopiński, kierownik Obwodu Ochrony Wybrzeża Rozewie Urzędu Morskiego w Gdyni, w ramach projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego” odtworzono cały fragment uszkodzonej konstrukcji (wcześniej uzupełniono utraconą plażę piaskiem pochodzącym z refulacji). Dodatkowo, w ramach programu ochrony brzegów morskich, odbudowano zejścia na plażę nr 32 i 33 oraz wjazd technologiczny nr 34.

W ramach projektu powstał także system liczący 135 tzw. ostróg (charakterystyczne rzędy słupków wchodzących od plaży w morze), na odcinku 12 km, od Władysławowa do Kuźnicy. Zużyte ostrogi wymieniono na całkowicie nowe.

- Ostrogi są jednym z elementów ochrony brzegu, kombinacją pali drewnianych i z tworzywa sztucznego, chroniących brzeg przed wypłukiwaniem. Zaprojektowane zostały w sposób, który ma spowolnić zjawisko erozji - mówi Robert Mokrzycki, główny inspektor ochrony wybrzeża, Urząd Morski w Gdyni.

Inspektor Mokrzycki podkreśla - każda z nowych ostróg o długości 100 m rozmieszczona jest co sto metrów. Zbudowane są z pali z tworzywa pochodzącego z recyklingu. Jest ich łącznie 4 tys. 320 szt. Zastosowano również nieodżywicznione pale drewniane - 26 tys. 721 sztuk.

Urząd Morski zainwestował również w zasób wiedzy, dzięki któremu można będzie monitorować zagrożenie dla Półwyspu Helskiego. W minionych dwóch latach przeprowadzono pomiary falowania, prądów, poziomów wody oraz przebudowy dna i brzegu morskiego wokół półwyspu (składające się na tzw. procesy hydro- i litodynamiczne).

- To bardzo ważne dla przyszłych inwestycji ochronnych w tym rejonie. Wiedza pozyskana w ramach tego zadania da nam obraz tego, jak brzeg się zmienia, jak działają stosowane przez nas zabezpieczenia. Oczywiście „pracę” brzegu obserwujemy na bieżąco, ale niestety najbardziej jest ona widoczna przy szacowaniu strat sztormowych. Dane z monitoringu posłużą nam do skuteczniejszego zapobiegania i spowalniania oddziaływania sił natury na brzeg morski, będą również wykorzystywane do aktualizacji map zagrożeń powodziowych - podkreśla Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, wicedyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Technicznych.

Dodajmy, w ramach tej części inwestycji (wartość 7 mln zł) powstała m.in. cyfrowa platforma z monitoringiem hydrodynamicznym w rejonie Półwyspu Helskiego, na której dostępne są między innymi aktualne prędkości wiatru, wysokość fali, prędkości prądów morskich (można ją śledzić na https://polskibrzeg.ibwpan.gda.pl/).

Prace nad monitoringiem będą trwały. Ostatecznym efektem projektu będzie nowa strategia ochrony brzegów uwzględniająca m.in. zmiany klimatu i nowatorskie rozwiązania budowlane.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto