Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach

Grzegorz Janowczyk
Wnętrze kościoła w Ogorzelinach
Wnętrze kościoła w Ogorzelinach Grzegorz Janowczyk
Parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach

Parafia w Ogorzelinach powstała po 1338 r., a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1398 r. Z wizytacji z 1653 r. wynika, że kościół był murowany, kryty dachówką, z dzwonnicą z drewna z trzema dzwonami. W świątyni znajdowała się ambona, chrzcielnica i obmurowany ołtarz. Kościół rozbudowano w 1893 r. Dobudowano wtedy nową zakrystię, a starą włączono do korpusu, powiększając prezbiterium. W pierwszej połowie XIX w. przy świątyni powstał cmentarz. W jego południowo-zachodniej części wybudowano w 1823 r. neogotycką kaplicę grobową dla rodziny Prądzyńskich. Od 1993 r. jest ona kostnicą. W 1951 r. parafia kupiła w bydgoskiej firmie Sobiechowskiego 11-głosowe ograny. 1955 r. przyniósł m.in. remont dachu kościoła, a w 1974 r. staraniem księdza Aleksandra Kłosa, w miejsce wieży o konstrukcji drewnianej, stanęła murowana. Zachowano jednak jej hełm. Rok później w wieży ustawiono organy, a także zaadaptowano prezbiterium do nowych wymogów liturgicznych. Nowe ławki (modrzewiowe) stanęły w kościele w 1979 r. Wyposażenie kościoła to m.in. ołtarz główny neobarkowy z XIX w., ambona barokowa z XVII w., chrzcielnica rokokowa z XVIII w., lichtarze w ołtarzu z XIX w., dzwon z 1617 r. odlany przez Joachima Kerstede.

1365
tylu parafian skupia wspólnota parafialna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach

Msze święte
Dni powszednie:
7.00 (wtorek i czwartek), 18.30, (17.30)
Niedziele i świąta:
7.54, 9.30 (suma), 11.00
Święta kościelne:
9.00, 18.30 (17.30)

Krótko o parafii
Grupy i wspólnoty parafialne
Żywy Różaniec
Zespół Synodalny
Akcja Katolicka
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Ministranci (21 osób)
Odpust
Podwyższenia Krzyża Świętego - w niedzielę po 14 września
Chrzty
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca
Spowiedź
Codziennie przed mszą, w soboty od godz. 18.00, pierwszy piątek miesiąca

Z księdzem kanonikiem Eugeniuszem Peplińskim, proboszczem parafii w Ogorzelinach, rozmawia Grzegorz Janowczyk

Późnym latem tego roku minie 20 lat odkąd objął ksiądz parafię w Ogorzelinach. Jak ksiądz wspomina ten czas?
Wspominam go bardzo dobrze. Wszystko co udało się nam zrealizować to w bardzo dużej mierze zasługa ofiarności parafian, którzy nie tylko wspierają wspólnotę finansowo datkami na tacę czy ofiarami indywidualnymi, ale także pomagają fizycznie. Zawsze bardzo chętnie. Doceniam to i z całego serca im dziękuję. W moich poprzednich parafiach, między innymi w Grudziądzu gdzie byłem wikarym, nauczyłem się od swoich proboszczów dbania o kościół i jego otoczenie, o plebanię i jej obejście. Co roku udaje się coś zrobić. Były to, między innymi, renowacja i restauracja ambony, chrzcielnicy i nastawy ołtarza głównego. Dokonaliśmy rewitalizacji wewnętrznej ściany gotyckiej w prezbiterium. Wykonaliśmy z granitu i marmuru posoborowy ołtarz z amboną, zostały wyremontowane organy. Wymieniliśmy pokrycie dachu na plebanii. Do tego powiększyliśmy cmentarz parafialny. Stawiam na systematyczną pracę. Muszę wspomnieć o moich poprzednich na parafii. Ksiądz prałat Aleksander Kłos rozbudował świątynię. Dobrym gospodarzem był nieżyjący już ksiądz Franciszek Husarek. W naszych działaniach wspierają nas sołtysi Ogorzelin, Nowego Dworu i Cołdanek, starostwo powiatowe, samorząd gminy Chojnice, a także resort kultury i konserwator zabytków. Jestem usatysfakcjonowany współpracą z miejscową szkołą, w której uczę katechezy. Jestem bardzo zżyty z parafią w Ogorzelinach i parafianami. Wszystkich tu znam. Trudno byłoby mi teraz przenosić się w inne miejsce.

Jakie ma ksiądz proboszcz plany na najbliższe miesiące?
Chcemy kontynuować badania konserwatorskie wewnątrz kościoła. Kontynuujemy remont plebanii, która została wybudowana w 1884 roku. Będziemy konserwować gontowe pokrycie dachu kościoła.

Zadawala księdza frekwencja na mszach świętych?
Tak. Jest wyższa niż w innych parafiach. W ubiegłym roku wynosiła 44 procent, ale wcześniej było to nawet 60. Zaletą parafii jest niewątpliwie to, że mamy tylko jeden kościół i to on skupia wszystkich wiernych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto