Parafia pw. Św. Jakuba w Człuchowie

Beata Gliwka
W niedzielę parafianie mają do wyboru kilka mszy świętych, najbardziej oblegane są jednak te przedpołudniowe. Fot. B. Gliwka
W niedzielę parafianie mają do wyboru kilka mszy świętych, najbardziej oblegane są jednak te przedpołudniowe. Fot. B. Gliwka
Przedstawiamy najstarszą i największą człuchowską parafię p.w. Świętego Jakuba Apostoła Starszego. Dzieje człuchowskiego kościoła sięgają XII wieku. Wtedy, za panowania książąt gdańskich , wzniesiono tu drewniany ...

Przedstawiamy najstarszą i największą człuchowską parafię p.w. Świętego Jakuba Apostoła Starszego.

Dzieje człuchowskiego kościoła sięgają XII wieku. Wtedy, za panowania książąt gdańskich , wzniesiono tu drewniany kościół. W przywileju miejskim nadanym przez Krzyżaków w 1348 r. otrzymuje on 4 włóki ziemi, wolne od podatków. W czasach reformacji, za starostów Janusza i Stanisława Latalskich, był pod nadzorem ewangelików, kolejny starosta Bartłomiej Tylicki z pozytywnym skutkiem poczynił starania o jego oddanie katolikom. Przez następnych 46 lat starostwo było w rękach Wejherów. Ostatni z nich- Jakub postanowił drewniany kościół zastąpić okazałą budowlą, którą wybudowano w latach 1644-1647, dobudowując z lewej strony zakrystię, nad którą znajdowała się prywatna kaplica Wejherów, a po prawej stronie kaplicę chrzcielną. Kościół został konsekrowany w 1647 r. W 1713 r. otrzymał wieżę, a w kolejnym zainstalowano na niej pozłacany hełm zwieńczony żelazną, pozłacana kulą i chorągiewką z datą 1714, obok której znajdowała się głowa wołu. Do kuli włożono spisane po polsku dokumenty - rodzaj kroniki dziejów miasta i kościoła na pamiątkę potomnym. Starostą człuchowskim był wówczas Karol Stanisław Radziwiłł, prawdopodobny fundator wieży.

W maju 1926 roku rozpoczęto wielką przebudowę kościoła, który stał się zbyt mały na potrzeby parafii. Przez cały okres prac w kościele nabożeństwa odbywały się w internacie przy ul. Traugutta. Wiosną 1927 r. przystąpiono do przebudowy wieży. Wcześniej miała ona 25 metrów wysokości, po przebudowie - 38,5 m. Mury podwyższono o 4 metry, a nad nimi znajduje się kopuła. Wreszcie 25 września 1928 r. w nowopowstałym Dom Bożym odbyło się przyjęcie dzieci do Pierwszej Komunii. W okresie powojennym jedną z bardziej znaczących postaci był ks. Antonii Wołek-Wacławski. W 1958 r. dokonano poświęcenie kamienia węgielnego pod nową wikariatkę. Rok później parafia świętowała uroczystość swojego 750-lecia. A okazji jubileuszu uroczyste orędzie skierował do mieszkańców parafii ks. Kardynał Wyszyński - Prymas Polski. Ks. Antoni Wołek-Wacławskibył też prekursorem licznych renowacji zabytkowych elementów kościoła, a w 1964 r. zakupił obraz Matki Bożej Jasnogórskiej u księży Chrystusowców w Poznaniu. Jego dzieło kontynuował następca - ks. Jan Tokarski, który był dziekanem, a potem również prałatem parafii, wpisując się w jej dzieje m.in. wymianą starego pokrycia dachowego na miedziane.

Warto wiedzieć
• Msze święte:
w dni powszednie: godz. 6.30, 18; niedziele: godz. 7, 8.30, 10, 11.15, 14, 18
Spowiadać można się przed każdą mszą św.
• Biuro parafialne czynne jest: w poniedziałki, środy i soboty w godz. 9-12; we
wtorki i piątki w godz. 14-17, w czwartki - nieczynne
• Adres parafii: ul. Królewska 6, 77-300 Człuchów, tel. (059) 834 25 04
• Wspólnoty parafialne:
- Róże różańcowe - 8
- Arcybractwo Straży honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa - 34 osoby
- Trzeci Zakon św. Franciszka - 12 osób
- Ruch Światło Życie - 24
- Schola dziecięca - ok. 20
- Misyjne Koło Dziecięce - ok. 15 osób
- Ministranci- 22 osoby
- Rada Parafialna - 8 osób
• odpust - 25 lipca

6320
tylu wiernych liczy parafia pw. św. Jakuba Apostoła Starszego - największa parafia w Człuchowie

Jak dawniej
Od 12.07. 2005 r. proboszczem parafii jest ks. Dariusz Bartnicki, który rozpoczął nowy rozdział prac renowacyjno-konserwatorskich. Kolorystyka ołtarza głównego została przywrócona do oryginalnego stanu. Do świetności przywrócono organy z 27 rejestrami, balustrady, konfesjonały i schody... Przebudowa prezbiterium zakończyła się wyłożeniem nowej posadzki z granitu, postawieniem nowego ołtarza i ambony z trawertynu. Konsekracji ołtarza dokonał ks. biskup Jan Bernard Szlaga 29.05.2006r.

Lokalizacja i zasięg parafii
• Adres: Parafia p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Człuchowie, ul. Królewska 6, 77-300 Człuchów, tel. (059) 834 25 04
• Zasięg parafii: ulice: Batorego, Długosza, Dworcowa, Felczaka, Garbacka, Jacka I Agatki, Kard. Wyszyńskiego, Kaszubska, Kościelna, Kościuszki, Kraszewskiego, Królewska, Kusocińskiego, Lipińskiego, Mickiewicza, Os. Kosynierów, Os. Piastowskie, Os. Wazów, Os. Zatorze, Parkowa, Plac Bohaterów, Plac Wolności, Plantowa, Rynek, Słowackiego, Sobieskiego, Średnia, Szczecińska (do nr 25), Traugutta, Wojska Polskiego (do ul. Kasztanowej), Wejhera, Zamkowa.
Miejscowości: Dąbki, Dobojewo PKS, Dobojewo Wieś, Kołdowo, Krępsk, Kujanki, Murzynowo, Nadleśnictwo Lipie, Nowosiółki, Sieroczyn, Stołczno.
• W skład parafii wchodzą: Kaplica Szpitalna Świętego Franciszka z Asyżu (szpital w Człuchowie) oraz kościół filialny Świętego Jakuba Apostoła w Krępsku

Przebudowali kościół
W 1920 r., z okazji misji, które przeprowadzał jezuita ojciec Wierciński po raz pierwszy przedstawiono długooczekiwany plan powiększenia kościoła parafialnego w Człuchowie.
W ostatnim dniu misji 18.04.1920 r. proboszcz Albert Kather wezwał z ambony do składania ofiar na przebudowę. Pierwsze 50 marek ofiarowała biedna wdowa. Wkrótce zgromadzono kapitał, który jednak szybko topniał z powodu coraz wiekszej utraty wartości niemieckiej waluty. Zebrane pieniądze ulokowano więc w materiałach budowlanych, które zmagazynowano na przykościelnym placu. Pierwsza formalna uchwała w sprawie rozbudowy została podjęta przez kościelny zarząd 16.10.1922 r. Pierwotny projekt został odrzucony przez ministerstwo w Berlinie. Dopiero 17.04.1926 r. rozpoczęto więc budowę według nowych, zatwierdzonych przez ministerstwo planów, sporządzonych przez człuchowskiego mistrza budowlanego Fenner'a. Kierownictwo budowy przejał Krappitz, rządowy mistrz budowlany i pracujący pod jego kierownictwem technik Walter Funke. 2 maja 1926 r., w czwartą niedzielę po Wielkanocy, przed południem nastąpiło uroczyste położenie kamienia węgielnego przez księdza proboszcza Alberta Kather'a.

Św. Jakub patronem miasta
W sobotę, 31 października, podczas mszy św. o godz. 12, ksiądz biskup Jan Bernard Szlaga odczyta akt nadania miastu patronatu św. Jakuba Apostoła Starszego. Proces nadania miastu patrona rozpoczęto w marcu tego roku uchwałą Rady Miejskiej w Człuchowie.

• Jakub Większy (Starszy) (zm. 43 lub 44), apostoł, był bratem świętego Jana, synem rybaka Zebedeusza. Mieszkał prawdopodobnie nad Jeziorem Galilejskim. Matką jego była Salome, należąca do grona osób towarzyszących i posługujących Jezusowi. Należał do uprzywilejowanych uczniów Chrystusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira przemienienia na górze Tabor oraz modlitwy w Ogrójcu Jakub i Jan znani byli z porywczego charakteru dlatego też Chrystus nazwał ich Synami Gromu. Herod Agryppa I wnuk Heroda Wielkiego, kazał ściąć Jakuba mieczem podczas pierwszego prześladowania. Tradycja utrzymuje, że apostoł przed śmiercią żałował swego kata, który wzruszony taką postawą, nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Relikwie św. Jakuba są czczone w Santiago de Compostela (Hiszpania) dokąd zostały przewiezione z Jerozolimy w VII w.

Rozmowa z ks. Dariuszem Bartnickim proboszczem parafii św. Jakuba w Człuchowie

Jak scharakteryzowałby ksiądz proboszcz w skrócie swoją parafię?
Parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Człuchowie tworzą głównie ludzie starsi i w średnim wieku. Problemem jest tutaj przede wszystkim bezrobocie, brak przemysłu, a co za tym idzie - brak perspektyw zatrudnienia dla młodych ludzi, którzy wyjeżdżają na studia do dużych miast i już nie wracają do Człuchowa. Wielu innych wyjeżdża do pracy za granicę. Inni wyprowadzają się na obrzeża miasta. Część Człuchowa podlegająca naszej parafii to tak zwany "stary Człuchów".
Jeśli chodzi o życie duchowe i zainteresowanie sprawami kościoła ze strony wiernych - wygląda to podobne jak wszędzie. Ogólny trend jest taki, że świat pędzi do przodu, skupia się na rzeczach materialnych. Z drugiej strony kiedy ludzie nie mają zapewnionych podstawowych warunków materialnych, niezbędnych do życia, odbija się to często zaniedbaniami w ich życiu sakramentalnym. Przyczyną tego "pogubienia się" ludzi jest też fakt, że ów "świat" nie proponuje im doświadczeń potrzebnych dla rozwoju duchowego. Zjawisko to nie występuje jednak w skali, którą należałoby się niepokoić. W wielu przypadkach postawa i zaangażowanie parafian w życie naszego kościoła daje mi powody do wielkiej radości.
Najczęściej mówi się raczej o braku zaangażowania w życie kościoła...
Nie mogę narzekać, że parafianie nie angażują się w sprawy kościoła. Wręcz przeciwnie. Materialnym dowodem tego zaangażowania są choćby prace prowadzone w świątyni, którą chcemy przywrócić do jej pierwotnego wyglądu. Nie muszę już nikogo przekonywać, że należy coś zrobić. Zrozumienie celowości działania w tej kwestii jest ze strony parafian ogromne - to bardzo cieszy. Często to parafianie sami przychodzą, aby opowiedzieć jak wyglądały kiedyś poszczególne elementy świątyni. Nawet jeśli nie ma żadnych zdjęć z tego okresu, to wiele rzeczy zachowało się w ludzkiej pamięci. W tej trosce i zaangażowaniu w życie kościoła objawia się duchowość parafian.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

J
Jerzy

Dlaczego nigdzie na żadnym portalu nie mogę znaleźć informacji co do kolęd w tej parafii,weźcie przykład z parafii Judy,zatrudnijcie w końcu wykształconego informatyka,bo to co widzę o moim kościele w internecie jest kompletnie denne !!!.Mój wnuk zrobiłby lepsze strony ,niż te które znalazłem wstyd,żenada i beznadzieja.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3