Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. św. Marcina, biskupa z Tours w Gwieździnie

Beata Gliwka
Kościół pw. św. Marcina w Gwieździnie
Kościół pw. św. Marcina w Gwieździnie Wojciech Piepiorka
Parafia pw. św. Marcina w Gwieździnie jak mało która może zabytkowymi perełkami, znanymi nie tylko w powiecie człuchowskim.

Wieś Gwieździn jest jedną z najstarszych miejscowości na terenie Gminy Rzeczenica. Założona przez Krzyżaków, w 1466 roku weszła w skład państwa polskiego. Pierwsza polska lustracja z 1565 r. podaje, że we wsi było już tylko 51 włók ziemi. W XVIII wieku, w 1754 r. zbudowano dzisiejszy kościół. Tradycja głosi, że został on ufundowany przez starostę człuchowskiego Michała Kazimierza Radziwiła. Świątynia została przebudowana w 1826 roku. Postawiono wtedy nową wieżę, co wydłużyło kościół o 30 stóp. Kościół do dziś posiada bardzo bogaty wystrój, chociaż część rzeźb barokowych pochodzących ze świątyni stanowi dziś ekspozycję Muzeum Regionalnego w Człuchowie. Miejscowość zapisała się też w historii ziemi człuchowskiej jako baza jezuitów z Chojnic, którą Gwieździn był w czasie kontrreformacji. Dane z 1881 roku mówią, że we wsi znajdowało się 220 budynków (w tym 88 mieszkalnych) a liczba ludności wynosiła 780 osób, w tym 580 katolików. Kosciół pw. św. Marcina w Gwieździnie to drewniany budynek o konstrukcji zrębowej, jednonawowy o trójbocznie zamkniętym prezbiterium, z wysoką szalowaną wieżą. Posiada on wewnątrz barokowe i rokokowe wyposażenie. Na wieży krytej gontem wisi gotycki dzwon.

Wśród zachowanych zabytków wewnątrz światyni wymienić można ołtarz główny z XVIII wieku, chrzcielnicę z XVIII wieku, rzeźby ambony, prospekt organowy z połowy XIX wieku, krucyfiks z XVIII wieku, krucyfiks procesyjny z XVIII wieku, krucyfiks z XIX wieku, oraz obrazy z XVIII wieku. Wszystkie one czekają na renowację.

Nabożeństwa
• w niedziele: godz. 10 (latem godz. 9 i 12);
• w dni powszednie: godz. 17 (latem godz. 18)
• odpusty: Gwieździn 11 listopada - św. Marcina, Olszanowo - 4 października

553
tylu wiernych liczy parafia pw. św. Marcina, biskupa z Tours w Gwieździnie

Najstarszy zabytek
W Olszanowie znajduje się najstarszy zabytek na terenie gminy Rzeczenica - kościół pw. św. Franciszka z Asyżu. Budowana w "pruski mur" świątynia pochodząca prawdopodobnie z początku XVII wieku jest zarazem jednym z najstarszych zabytków architektury sakralnej na terenie ziemi człuchowskiej. Na uwagę zasługuje także wyposażenie kościoła, w skład którego wchodzi XII wieczna ambona, rokokowy ołtarz oraz ufundowany w 1771 r. przez Ewalda de Manteuffela - Kiełpińskiego dzwon kościelny.

O parafii
• adres: Gwieździn 34; 77-304 Rzeczenica, tel. (59) 833 18 53
• proboszcz: ks. Kazimierz Mordacz , ust. 1998-08-27
• kościół parafialny - Gwieździn, św. Marcina
• kościół filialny - Olszanowo, św. Franciszka z Asyżu
• poprzedni proboszczowie: ks. Edward Zawada (1967-1974), ks. Józef Wiśniewski (1974-1984), ks. Józef Rogiński (1984-1987), ks. Tomasz Leniec (1987-1989), ks. Józef Szałapski (1989-1991), ks. Czesław Kaliszan (1991-1993), ks. Jacek Pawelczyk (1993-1998)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto