Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoda: ostrzeżenie meteo dla Pomorza. Będzie lało i wiało - w porywach do 105 km/h[WIDEO]

red./gp
Pogoda nie będzie nas w piątek rozpieszczała. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu i silnym wietrze. W Trójmieście już leje, jak z cebra. Do tego za chwilę dojdzie prawdziwa wichura. Silny wiatr spotęguje sztorm na Bałtyku

IMiGW wydał ostrzeżenie dla województwa pomorskiego przed intensywnymi opadami deszczu. Obowiązuje ono od godziny 3 do godziny 23.

W strefie nadmorskiej wiatr będzie wzmagał się do silnego i bardzo silnego, od 55 km/h do 70 km/h, w porywach do 105 km/h, początkowo z kierunków południowych, skręcający na kierunki zachodnie. Na Pomorzu wiać zacznie od godziny 14 do późnych godzin wieczornych.

TVN Meteo Active/x-news

Na portalu TwojaPogoda.pl czytamy: spodziewane są miejscowe burze o dużym natężeniu, podczas których deszcz może być ulewny oraz połączony z porywistym wiatrem i gradem. Podczas burz może spaść do 50 mm deszczu, grad o średnicy do 5 cm, a wiatr w porywach osiągać do 100 km/h. Możliwe są trąby powietrzne.

Zapowiadane ulewy mogą spowodować podtopienia, a silne wiatryutrudnienia na drogach ( powalone słupy energetyczne,gałęzie , drzewa...). Jak ostrzegają służby, należy uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na balkonach.

Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych. Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi - czytamy w komunikatach służb ratowniczych.
Ostrzeżenie dotyczy także amatorów sportów wodnych, którzy przy takiej pogodzie, a na pewno - przy pierwszych symptomach burzy powinni zejść na ląd.

Przypominamy, że zagrożeniem dla życia jest schronienie się przed burzą np. pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina oraz przebywanie pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia

.

Straż pożarna przypomina kilka zasad, o których trzeba bezwzględnie pamiętać gdy grzmi i pada.

Straż pożarna przypomina kilka zasad, o których trzeba bezwzględnie pamiętać gdy grzmi i pada. Co należy zrobić?
- usunąć z balkonów, tarasów, parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr
- zamknąć okna i drzwi
- wyłączyć (jeśli to możliwe) urządzenia gazowe i elektryczne
- nie wychodzić z domu np. do sklepu, nie wychodzić w góry na wycieczki etc.
- mieć w domu minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych leków
- sprawdzić, czy ma się pod ręką awaryjne oświetlenie np. latarkę i naładowany telefon komórkowy
- nie podchodzić w czasie nawałnicy do okien i drzwi
- jeśli mamy do czynienia z huraganowym wiatrem lub trąbą powietrzną trzeba przykucnąć pod ścianą nośną z daleka od okiem i drzwi najlepiej na najniższej kondygnacji np. w piwnicy
- bezwzględnie nie należy szukać schronienia pod drzewami, słupami, liniami energetycznymi i lekkimi konstrukcjami jak np. wiatry autobusowe czy tramwajowe
- nawałnice najlepiej przeczekać w budynku
- należy unikać otwartej przestrzeni. Jeśli jednak nie ma możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem – najlepiej wykorzystać zagłębienia terenu – rów, głęboki dół. Podczas huraganu i burzy należy się w nim schronić, trzeba jednak pamiętać, iż podczas burzy nie należy siadać czy kłaść się na ziemi a przykucnąć.
- odsunąć się od metalowych przedmiotów i nie dotykać ich

Jeśli jesteśmy nad wodą. Pamiętajmy:

- by wyjść z wody
- opuścić żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak i przycumować je do brzegu
- podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce pod pokładem. W przypadku wywrócenie się łódki ryzykujemy życiem
- o ile to możliwe podczas burzy czy huraganu nie przebywajmy nad wodą

Jeśli jedziemy samochodem. Pamiętajmy:

- by zmniejszyć prędkość ( np. gdy wyjedziemy z zalesionego lub zabudowanego terenu gwałtowny podmuch może spowodować utratę panowania nad samochodem)
- jeśli to możliwe należy zatrzymać auto na poboczu, parkingu włączyć światła awaryjne i przeczekać burzę
- nie należy zatrzymywać się pod słupami, liniami energetycznymi, drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód

Pamiętać także należy by podczas burzy, poza budynkiem, nie używać telefonu komórkowego. Strażacy podkreślają, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie zawsze oznaczają, iż jest bezpiecznie. Przed wyjściem należy upewnić się jaka jest sytuacja.
źródło - www.straz.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto