Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci radzą, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas przedświątecznych zakupów

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Kieszonkowcy i oszuści nie śpią.
Kieszonkowcy i oszuści nie śpią. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Święta tuż, tuż, a to oznacza zakupy. Coraz większy ruch w sklepach czy poszukiwania prezentów na ostatnią chwilę to jednak często pożywka dla złodziei i oszustów. Z tego względu kartuscy policjanci proszą o ostrożność, podsuwając kilka rad, jak się ustrzec przed nieprzyjemnymi sytuacjami.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas przedświątecznych zakupów

Do Bożego Narodzenia pozostał niewiele ponad tydzień. Dla wielu to czas wytężonych przygotowań do świąt, a co za tym idzie - licznych zakupów. Nie zapominajmy jednak, że w tym okresie szczególnie aktywni są również złodzieje i oszuści.

- Wokół nas trwa świąteczna atmosfera. Na ulicach, w sklepach, biurach stoją ubrane choinki, świecą ozdoby świąteczne. We wszystkich sklepach, galeriach i centrach handlowych zauważalny jest coraz większy ruch, którego nasilenie może jeszcze nastąpić podczas najbliższych dni. Pamiętajmy, żeby w tym czasie zachować szczególną ostrożność. Kupujmy bezpiecznie w sklepach stacjonarnych, na targach i bazarkach i nie pozwólmy się okraść - podkreśla sierż. Aldona Naczk, oficer prasowa KPP w Kartuzach.

Policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, zadbać o bezpieczeństwo naszego dobytku.

- Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują nasze rozkojarzenie, pośpiech. W szczególności uważajmy w miejscach takich jak: dworce, przystanki, sklepy, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież - radzi rzeczniczka kartuskiej komendy. - Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

Zachowanie ostrożności tyczy się również transakcji bezgotówkowych.

- Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu - dodaje sierż. Naczk.

ZOBACZ TEŻ: Próbował uciec policji - 54-latek był pijany i miał bezterminowy zakaz kierowania pojazdami

Policjanci przestrzegają też, by robiąc zakupy nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

- Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Wyjmując kilkukrotnie portfel podczas płatności, pamiętaj aby za każdym razem zamykać torebkę lub plecak. Trzymajmy je najlepiej z przodu, zamknięciem do siebie - mówi rzeczniczka KPP w Kartuzach.

Czy na pewno kontaktuje się z nami członek rodziny?

W okresie świąt i przed świętami mogą się z nami komunikować członkowie rodziny czy znajomi, z którymi często nie rozmawiamy. To również pożywka dla oszustów, chcących wyłudzić od nas pieniądze, podszywając się pod bliskich.

- Zachowajmy rozwagę i ostrożność, szczególnie kiedy za pomocą komunikatora lub konta w serwisie społecznościowym otrzymujesz prośbę od członka rodziny czy dobrego znajomego z prośbą o pilną pożyczkę poprzez przesłanie kodu płatności telefonem (może to być również inna legenda np. związana z zagubieniem portfela lub jego kradzieżą, a potrzebna jest pilnie gotówka, bo musi za coś zapłacić). Pamiętaj, że tak działają cyberprzestępcy - wyjaśnia rzeczniczka policji. - Oszustwo na BLIK polega na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów, bądź kont w serwisach społecznościowych. Cyberprzestępca włamuje się i przejmuje konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod członka rodziny lub znajomego prosi o pilną pożyczkę. Aby zrealizować swój cel namawia do wygenerowania kodu płatności telefonem, a następnie przesłania go „znajomemu”. W takiej sytuacji daj sobie czas i skontaktuj się z tą osobą w celu upewnienia się czy aby na pewno potrzebuje ona pieniędzy.

W przypadku, gdy ktoś prosi nas o kod BLIK najlepiej kierować się tymi trzema zasadami:

  • nie działaj pochopnie. Najlepiej zadzwoń do tej osoby i upewnij się, że rzeczywiście potrzebuje tych pieniędzy,
  • zawsze sprawdzaj, komu wysyłasz kody do płatności mobilnych,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.

Oszuści nie śpią

Ostatni tydzień przed świętami to również ostatnie poszukiwania prezentów. Uważajmy, by w tym okresie nie zwiodły nas niesamowicie przystępne ceny na różnych portalach internetowych.

- Coraz częściej korzystamy z możliwości dokonywania zakupów poprzez Internet, a zwłaszcza teraz, przed świętami cieszą się ogromną popularnością. Są bardzo wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści - zaznacza sierż. Naczk. - Apelujemy, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Dlatego uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, a na stronę sklepu wchodźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Unikajmy także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić m.in. z przestępstwa, zachowajmy dla pewności korespondencję ze sprzedawcą. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikajmy wykonywania ich w miejscach publicznych. Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

Żeby nie dać się oszukać podczas przedświątecznych zakupów, stosujmy te środki bezpieczeństwa:

  • nie podawaj szczegółowych danych przez telefon, nawet kiedy bank rzekomo ich wymaga (pracownicy banku i tak mają je w systemie),
  • jeśli znajomy znienacka prosi Cię o kod BLIK w rozmowie na komunikatorze, zadzwoń do niego i upewnij się, że to z nim rozmawiasz,
  • przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy, ile wynosi kwota i do kogo ona trafi,
  • nie klikaj w linki otrzymywane od nieznanych numerów – niemal na pewno przeniosą Cię one do stron wyłudzających dane lub pieniądze,
  • przed zalogowaniem się na konto w banku, dwa razy upewnij się, że adres strony jest właściwy (nie używaj do tego linków przesłanych w wiadomościach e-mail czy sms,
  • nie loguj się wrażliwymi danymi w otwartych sieciach Wi-Fi, m.in. w kawiarniach,
  • stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych (2FA) – dzięki niemu każda osoba próbująca zalogować się na Twoje konto będzie musiała wprowadzić specjalny kod wysyłany tylko na autoryzowany numer telefonu komórkowego.

Bądźmy czujni i pamiętajmy o dzieciach

Policjanci radzą też, by podczas zakupów klucze do mieszkania nosić w innym miejscu, niż dokumenty z adresem, ponieważ w przypadku zagubienia ich, złodziej może bez problemu okraść nasze domostwo.

- Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo - zauważa rzeczniczka policji.

W zgiełku przedświątecznych zakupów nie brakuje również sytuacji, gdy dzieci szukają swych rodziców. Zabierając nasze pociechy do sklepów pilnujmy wobec tego, by się nie zgubiły w tłumie.

- Jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy - radzi Aldona Naczk. - Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca gdzie widziały ich ostatni raz, starsze dzieci powinny mieć zapisane w telefonie komórkowym kontakty do najbliższych osób. Najprostszym sposobem zadbania o to, aby numery telefonów do najbliższych były łatwo dostępne w takiej sytuacji jest dopisanie przed nazwą kontaktów w telefonie skrótu ICE.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto