Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Gdańska pozyskała wyjątkowy samochód badawczy. To unikatowy sprzęt na polskich uczelniach! Już niedługo ma pomóc zarządcom dróg

OPRAC.:
Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Politechnika Gdańska pozyskała wyjątkowy samochód badawczy. To unikatowy sprzęt na polskich uczelniach! Już niedługo ma pomóc zarządcom dróg
Politechnika Gdańska pozyskała wyjątkowy samochód badawczy. To unikatowy sprzęt na polskich uczelniach! Już niedługo ma pomóc zarządcom dróg Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska / mat. prasowe
Wyjątkowy samochód badawczy pozyskała w ostatnim czasie Politechnika Gdańska. Auto jest wyposażone w system laserowy, umożliwiający zaawansowane pomiary stopnia zużycia nawierzchni drogowych. To unikatowy sprzęt na polskich uczelniach. Docelowo, nowe narzędzie ma pomóc w opracowywaniu wytycznych dla zarządców dróg, które pozwolą ograniczyć remonty i związane z nimi utrudnienia w ruchu.

Wyjątkowy pojazd trafił do Politechniki Gdańskiej. Auto ma pomóc w efektywnym utrzymaniu dróg

Z roku na rok w Polsce budowane są kolejne kilometry dróg. Aby w dłuższej perspektywie były one dostępne w dobrej jakości, potrzebne efektywne utrzymanie i zarządzanie ruchem. M.in. w ocenie stanu technicznego nawierzchni pomóc ma nowy samochód, który trafił w ostatnim czasie do Politechniki Gdańskiej.

Pojazd docelowo ma pomóc drogowcom unikać kosztownych remontów, a także - co za tym idzie - utrudnień w ruchu. Jak informuje uczelnia, samochód jest wyposażony w system do pomiaru właściwości funkcjonalnych nawierzchni, które ulegają zmianom w efekcie dużego natężenia ruchu pojazdów ciężarowych oraz na skutek działania czynników środowiskowych.

Są to różnego rodzaju spękania (efekt oddziaływania niskich temperatur), koleiny (powstają podczas gorących miesięcy letnich), łaty i ubytki, ale też głębokość tekstury nawierzchni (decyduje o właściwościach przeciwpoślizgowych i jest ważna ze względu na bezpieczeństwo użytkowników dróg), oraz stopień równości nawierzchni (wpływa na komfort podróży).

Nowy samochód badawczy pomoże w utrzymaniu dróg. Jest wyposażony w system laserowy

Samochód pełni funkcję mobilnej platformy badawcze. Jak czytamy na stronie politechniki, sercem nowego narzędzia jest jeden z najbardziej zaawansowanych spośród dostępnych obecnie na świecie systemów wykorzystujących wysokiej rozdzielczości obraz i sygnał laserowy LCMS-2 (Laser Crack Measurement System).

- System ten z dużą czułością i dokładnością potrafi wyłapać uszkodzenia na większości typów nawierzchni drogowych, zarówno asfaltowych, jak i z betonu cementowego już na wczesnym etapie ich powstawania – mówi prof. PG Marek Pszczoła, z Katedry Inżynierii Transportowej. - Pomiar opiera się na przetworzeniu obrazu 3D nawierzchni o bardzo wysokiej rozdzielczości. Specjalistyczne kamery rejestrują obraz nawierzchni wraz z obrazem linii laserowej wygenerowanej przy pomocy projektorów laserowych.

Dzięki danym pozyskanym przez urządzenie będzie możliwe wykrycie uszkodzeń i deformacji dróg. Specjalne oprogramowanie będzie automatycznie oceniać i klasyfikować uszkodzenia. Możliwe będzie także przewidywanie występowania zniszczeń i deformacji.

Zarządcy dróg od lat mogą liczyć na pomoc naukowców z Politechniki Gdańskiej. Pracownicy Zespołu Budowy Dróg, działającego w ramach Katedry Inżynierii Transportowej, od lat prowadzą badania naukowe oraz prace badawczo-rozwojowe, których celem jest ocena terenowa odcinków dróg oraz analiza przyczyn powstawiania uszkodzeń nawierzchni wraz z odpowiednim ich modelowaniem. Jak podkreśla uczelnia, nowe narzędzie pomiarowe pozwoli dodatkowo na ocenę postępu zużycia eksploatowanych nawierzchni. W oparciu o pozyskane dane naukowcy zyskają możliwość opracowania prognoz degradacji oraz strategii utrzymaniowych nawierzchni, które będą wsparciem zarządców dróg m.in. w planowaniu interwencji.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto