Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie kształcenie marynarzy

Kazimierz Netka
K. Netka
Akademia Morska w Gdyni współautorką wzorca szkoleń dla całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że za granicą cenią nasze uczelnie, które są uważane za wzorcowe

Nasza gospodarka morska nie jest zbyt priorytetowo traktowana przez rząd w Warszawie. Nieco inaczej widzi polskie doświadczenia w tej branży, a zwłaszcza w kształceniu kadr, Unia Europejska. Doceniła je, powierzając nam zorganizowanie kontynentalnego Europejskiego Święta Morza. Po drugie - chce, byśmy przygotowali program morskiego szkolenia dla całej Wspólnoty.

Europejski Dzień Morza odbędzie się w maju przyszłego roku w Gdańsku. Uroczystości kulturalno-rozrywkowe, połączone z seminariami o treści naukowej i poświęcone problemom gospodarczym, potrwają kilka dni i będą się odbywać w różnych rejonach województwa.

Jednolity program kształcenia kadr

O ważnej inicjatywie, która będzie miała miejsce również w programie przyszłorocznych obchodów EDM na skalę kontynentu, poinformowano podczas uroczystości 60-lecia Instytutu Morskiego w Gdańsku. Polska ma stworzyć program kształcenia kadr morskich w UE, co zaowocować powinno również powstaniem Europejskiego Centrum Kultury Morskiej.
- W efekcie powstanie centrum doskonałości i kultury morskiej. Jego tworzenie zacznie się w Szczecinie, w tamtejszej Akademii Morskiej - mówiła Iwona Bartólewska, doradca wiceminister infrastruk- tury Anny Wypych-Namiotko, podczas obchodów 60-lecia Instytutu Morskiego w Gdańsku. Konferencja ta odbędzie się w październiku.

Polska ma być liderem

Ciąg dalszy nastąpi w przyszłym roku w maju, podczas obchodów w Pomorskiem Europejskiego Dnia Morza. Wówczas temat kontynuować zacznie Akademia Morska w Gdyni. W rezultacie powstanie jednolity system kształcenia najpierw w obszarze Bałtyku. Następnie w całej Wspólnocie będzie utworzone Europejskie Centrum Edukacji Morskiej. Polska ma być liderem w dążeniach do tego centrum.

- Tworzymy centrum doskonałości w szkoleniu morskim pt. "Create a network of centers of excellence for maritime training" - mówi dr Przemysław Rajewski, prorektor Akademii Morskiej w Szczecinie. - My inaugurujemy ten temat na prośbę Ministerstwa Infrastruktury. Gdynia przejmie to zadanie w roku przyszłym. Byłem zainteresowany, by to Gdynia zaczęła realizację projektu, ale ministerstwo zadecydowało inaczej. Gdynia zorganizuje konferencję poświęconą tej edukacji podczas Europejskiego Dnia Morza - w maju przyszłego roku.

Zaproszenie do współpracy

- Konferencja w Szczecinie jest jednocześnie zaproszeniem partnerów, także zagranicznych, do współpracy. Zostanie tam przedstawiona idea tego projektu, kierunków działania, perspektyw - mówi prof. Henryk Śniegocki, prodziekan Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. - W maju 2011 roku zostanie zorganizowana konferencja końcowa w naszej uczelni. Podczas spotkania w Gdyni zostanie stworzony model funkcjonowania sieci centrów doskonalenia zawodowego marynarzy. To ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, więc zaprosimy inne ośrodki kształcące kadry morskie, także z zagranicy. W przyszłym roku nadamy ostateczny kształt temu programowi.

Powierzenie Polsce funkcji lidera w tworzeniu Europejskiego Centrum Edukacji Morskiej jest dowodem na to, że nas cenią za granicą. Nasze uczelnie są wzorcowe dla innych krajów, które podobne kształcenie realizują u siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto