Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Rocznica odsłonięcia pomnika [ZDJĘCIA]

MA
Robert Kwiatek/ Archiwum Polskapresse
Pomnik Jana III Sobieskiego tak bardzo wpisał się w krajobraz gdańskiego Targu Drzewnego, że może się wydawać, iż stał on tam „od zawsze”. Tymczasem król jest tu zaledwie od 47 lat. Odsłonięcie pomnika odbyło się 26 czerwca 1965 r.

Jakkolwiek związki Jana III Sobieskiego z Gdańskiem i Prusami Królewskimi były dość silne, to pomnik nie powstał z myślą o Targu Drzewnym. Pierwotnie znajdował się on na Wałach Hetmańskich we Lwowie. Dzieło Tadeusza Barącza, odlane w wiedeńskiej firmie Artura Kruppa, odsłonięto 20 listopada 1898 r. Pokazuje ono tryumf monarchy, który przeskakuje na koniu strzaskaną armatę turecką.

Pomniki w Gdańsku

Pomnik szczęśliwie przetrwał obie wojny światowe, walki z Ukraińcami i wojnę polsko-bolszewicką. Ciemne chmury zebrały się nad nim po ponownym zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną w 1944 r. Sobieski nie pasował do nowej sytuacji politycznej, więc pojawił się pomysł, aby króla przerobić na hetmana Bohdana Chmielnickiego, przywódcę powstania Kozaków z połowy XVII w. Wyglądało to na dość makabryczny żart, bowiem w 1652 r. na rozkaz Chmielnickiego ścięto Marka Sobieskiego, królewskiego brata, który dostał się do niewoli kozackiej po bitwie pod Batohem.

Ostatecznie pomnik trafił do Polski w 1950 r. Ulokowano go w Wilanowie, skąd został przeniesiony do Gdańska, choć trzeba zaznaczyć, że o piękny monument zabiegał też Kraków i Wrocław. Wybrano dla niego plac, na którym wcześniej stał pomnik poświęcony żołnierzom poległym w wojnach prowadzonym przez Prusy z Danią (1864), Austrią (1866) i Francją (1870/1871).

Zaginiony pomnik z Żuław - rozwiązana zagadka obelisku sprzed 90 lat

W czasach PRL-u „pod Sobieskim” odbywały się manifestacje opozycji antykomunistycznej, ale i dzisiaj Targ Drzewny jest chętnie wybierany jako miejsce różnego rodzaju mityngów. Zazwyczaj jednak w pobliżu króla Jana jest spokojnie. To oaza, w której można odpocząć od zgiełku miasta.

Jak bardzo zwycięzca spod Wiednia wpisał się w przestrzeń Gdańska najlepiej świadczy ulotka pewnej restauracji, która swoją lokalizację określiła jako „koło ronda Sobieskiego”. Oczywiście, prawidłowo powinno być: niedaleko Targu Drzewnego.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto