Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorskie sposoby na aktywną zimę

d.
Skutery śnieżne dotarły na Pomorze
Skutery śnieżne dotarły na Pomorze archiwum
Zjeżdżamy na nartach i snowtubingu, bawimy się na kuligach, próbujemy przecierać pomorskie szlaki na nartach biegowych, ale też bierze nas zazdrość na myśl o tym, czego zimą doświadczyć można w górach. No właśnie, czy tylko tam?

Skutery śnieżne

Śnieżnego safari szlakiem Wzgórz Szymbarskich nie ma w ofercie zimowej, ale po raz pierwszy możemy spróbować w tym sezonie, jak smakuje przejażdżka skuterem śnieżnym. Długo szukaliśmy takich sań motorowych w Pomorskiem, szuakł też Andrzej Szymczak, szef firmy, która budowała ośrodki narciarskie w Przywidzu i Trzepowie. I jak my, nigdzie nie znalazł. Dziś jest właścicielem pierwszej na Pomorzu wypożyczalni skuterów śnieżnych (tel. 608 407 048). Maszerując na stok narciarski w Przywidzu, nie sposób jej nie zauważyć. - Jeździmy po ośnieżonych łąkach i drogach w kilkukilometrowym pasie między Przywidzem a wsią Katarynki – mówi Andrzej Szymczak. - Przed startem jest krótki instruktaż z obsługi pojazdu i zasad bezpieczeństwa. Zakładamy obowiązkowy kask, gogle i można ruszać.
W wypożyczalni dostępne są dwa 150-konne „arktiki” i miniskuter dla najmłodszych, zabawka o mocy 2,8 konia mechanicznego. Za 15 złotych można nią pojeździć przez kwadrans. Duży skuter, rozwijający prędkość grubo powyżej setki, w 15 minut „spala” w naszym portfelu 50 złotych.

Quady

Znacznie popularniejsze w naszych stronach quady większą część zimy spędzają w garażach. Park Przygody w Przywidzu, którego znakiem firmowym jest czterokołowiec, czeka na quadową wiosnę. - Wszyscy chcą teraz jeździć na deskach, inne atrakcje pozostają w cieniu stoku narciarskiego – wyjaśnia nam Sławomir Zabieglik z przywidzkiego parku.
Na wszędołazach można pojeździć o tej porze roku w gdyńskim Kolibki Adventure Parku i w Misdar Madness Parku w Zgorzałem, położonym nad Jeziorem Raduńskim Górnym. Jeździmy po wyprofilowanych torach o długości ok. 1 kilometra. W Kolibkach są dwa takie tory – dla początkujących i bardziej zaawansowanych kierowców. W okresie ferii dostępna będzie również trasa dla miniquadów (dzieci do lat 11). - Z torów można wyjechać na leśne ścieżki znajdujące się w obrębie parku. Zielone światło zapala instruktor, pod którego okiem próbujemy najpierw sił na torze – słyszymy w biurze KAP.

Półgodzinna jazda po trasie w Zgorzałem (tel. 514 420 728) kosztuje 60 złotych. Godzina – o 30 złotych więcej. W Gdyni (tel. 58 350 50 99) za 40 minut jazdy zapłacimy 80 PLN (20 min – 45 PLN). Kaski są obowiązkowe. Ponadto kierowca wyposażony jest w ochraniacz klatki piersiowej i rękawice.

Psie zaprzęgi

Do Alaski nam daleko, do Przystanku Alaska – całkiem blisko. Gdyńska szkoła zaprzęgowa (tel. 696 079 929) jako jedyna na Pomorzu otwiera przed nami elementarz rekreacyjnego maszerstwa. Na ekstremalny ciąg dalszy tej przygody liczyć można w klubie Amberdog (tel. 796 168 309), którego sekcja działa przy Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim. - Kiedy nie jesteśmy na zawodach lub wyprawach, trenujemy na stadionie przy ul. Chopina w Pruszczu. Również zimą – zaprasza na zajęcia Igor Tracz, szef klubu, mistrz Europy w wyścigach psich zaprzęgów.
Indywidualny, miesięczny kurs ekstremalnego maszerstwa kosztuje ok. 1500 złotych. Na pierwszą w życiu rekreacyjną jazdę na dystansie kilkuset metrów wystarczy nam 30 złotych. Poprzedza ją 15-minutowe szkolenie. Psy rasy siberian husky biegają w zaprzęgach szlakami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a także w okolicach Będomina, Pomieczyna k. Przodkowa i pod Żukowem. Kiedy pozwalają na to warunki lodowe, możemy wyprawić się z Kątów Rybackich przez Zalew Wiślany do Fromborka i z powrotem. - W dłuższych wyprawach uczestniczą dwa lub trzy zaprzęgi - wprowadza nas Robert Cieśliński, maszer z Przystanku Alaska. - Saniami jadą dwie osoby, na zmianę w charakterze przewodnika lub pasażera. Moje miejsce jest w pierwszym zaprzęgu.
Dodatkowymi atrakcjami takiej wyprawy mogą być zjazdy na linie z wież widokowych, tyrolki czy tradycyjne ognisko. Za wyprawę zapłacimy od 60 do 120 złotych.

Rakiety śnieżne

Oznakowane szlaki rakietowe znajdziemy w okolicach Krynicy, ale tej zdrojowej, potocznie nazywanej Górską. Nie należy jednak się poddawać. Kiedy zima dopisuje, rekreacyjne chodzenie w rakietach po naszych białych pagórkach może być równie atrakcyjne jak „rakietowanie” w Beskidzie Sądeckim. Wystarczy pomysł na nowe przejście, kawałek mapy, kijki trekkingowe, takie z zimowymi, większymi talerzykami, przydadzą się też stuptuty, żeby śnieg nie wpadał nam za cholewki. Za rakiety zapłacimy w sklepie z asortymentem turystyczno-sportowym od 200 do 600 złotych. Wypożyczyć jest trudniej. Kilka par rakiet znaleźliśmy w wypożyczalni sklepu Fjord Nansen (dawny Horyzont) przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku (tel. 58 341 42 05). Wskazana jest telefoniczna rezerwacja. Ceny wahają się od 18 do 30 złotych za jeden dzień.

Zimowe kajaki

Skoki narciarskie w środku lata, a kajaki na rzece wijącej się w zimowym krajobrazie – każdy chce mieć jak najdłuższy sezon. Popularność ogólnopolskich zimowych spływów na Wdzie (Czarna Woda, 20-23 stycznia 2011 r.) i Brdzie (Mylof, 10-13 lutego 2011 r.) ma głębsze niż tylko świąteczne podłoże. - Pływanie zamarzającą rzeką dostarcza niezapomnianych wrażeń, zarówno pięknem zimowego krajobrazu, jak i dawką adrenaliny – przekonują ekajaki.pl.
Geografia zimowego kajakowania jest taka sama jak w letnie dni. Słupia, Wda, Radunia, Wierzyca, Łupawa – o każdej porze roku czekają na ludzi ciekawych świata i żądnych wrażeń.
Gdzie szukać przewodnika i kajaków? Warto zajrzeć na strony: ekajaki.pl, splywykajakowe.net.pl, navigo-kajaki.pl czy kajaki.swornegacie.biz. Jeśli w aktualnej ofercie nie widać zimowego pływania, to jeszcze nic nie oznacza. - Nasza zakładka „spływ zimowy” świeci pustkami, ale jesteśmy przygotowani na każdą sytuację – słyszymy w Przystani Kajakowej Sulęczyno. - Dla kilkuosobowej grupy w każdej chwili możemy taki zimowy spływ przygotować.
Pytajcie, a nie zostaniecie na lodzie.

Zobacz:**propozycje na ferie 2011 na Pomorzu**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto