MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze przyrodniczą perłą Polski? Na zadania z ochrony środowiska przyznano 4 mln zł. "Ta kwota jest rekordowa"

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Pomorze przyrodniczą perłą Polski? Na zadania z ochrony środowiska przyznano 4 mln zł. "Ta kwota jest rekordowa"
Pomorze przyrodniczą perłą Polski? Na zadania z ochrony środowiska przyznano 4 mln zł. "Ta kwota jest rekordowa" JC
4 miliony złotych - dokładnie tyle ma zostać przeznaczone na zadania z ochrony przyrody i edukacji ekologicznej w województwie pomorskim. Do rozdysponowania całej kwoty na poszczególne projekty pozostało jeszcze 2,5 mln złotych. Jak zapowiadają urzędnicy, pieniądze mają zostać przekazane beneficjentom jeszcze do końca roku. O rekordowej kwocie na inwestycje z zakresu ochrony środowiska mówił w Gdańsku wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Co sprawia, że Pomorze w aspekcie przyrodniczym jest tak wyjątkowe?

"Pomorze miejscem wyjątkowym pod względem przyrodniczym". 4 mln na zadania z ochrony środowiska

Choć często niedoceniane, wciąż pozostają kluczowe w zachowaniu naturalnego ekosystemu - tak najlepiej określić można zadania z ochrony przyrody. W województwie pomorskim tylko w tym roku przeznaczono na cele ekologiczne 6,5 miliona złotych w ramach programów Ochrony Przyrody Województwa Pomorskiego oraz Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Już niebawem do wnioskodawców mają trafić 4 mln zł, kolejne 2,5 mln zostanie rozdysponowanych jeszcze w tym roku, w drodze konkursów.

W konkursie na zadania z ochrony przyrody dofinansowanie otrzyma w sumie 28 wnioskodawców. Na co mają zostać przeznaczone środki?

- Kwota 4 mln jest praktycznie czterokrotnie wyższa niż te, które w poprzednich latach przeznaczaliśmy na tego typu konkursy - twierdzi Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. - To jest kwota, która pozwoli na realizację zadań z zakresu czynnej ochrony środowiska tj.: przeciwdziałanie gatunkom inwazyjnym, odtwarzanie populacji, które są zagrożone wyginięciem w naszym województwie, ale są to także zadania z dziedziny edukacji ekologicznej, których cały czas nam brakuje - dodaje.

Czytaj także: Groźne powodzie na Żuławach wciąż możliwe? Mają to zmienić kolejne inwestycje. "Jesteśmy przygotowani najlepiej w historii"

Jak podkreślają urzędnicy, realizacja przedsięwzięć z ochrony przyrody jest niezmiernie istotna z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania najcenniejszych pomorskich ekosystemów. Część z nich może zostać zrealizowana tylko dzięki dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. O walorach przyrodniczych regionu mówił podczas spotkania m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Województwo pomorskie jest miejscem w Polsce wyjątkowym pod względem przyrodniczym - mówi wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - Musimy pamiętać o zrównoważonym rozwoju, o tym, żeby wszystkie nasze działania były oparte o poszanowanie środowiska naturalnego. To jest ważne oczywiście dla nas - bo chcemy mieszkać w czystym i zdrowym środowisku - ale ważne jest także dla gospodarki Pomorza, bo każdego roku przyciągamy miliony turystów. Z tych walorów przyrodniczych województwa pomorskiego chcemy korzystać teraz i przez następne stulecia.

Pomorskie drugim województwem w Polsce pod względem liczby rezerwatów

Co wpływa na fakt, że na Pomorzu możemy się szczycić zasobami przyrodniczymi? Jednym z tych elementów jest bez wątpienia ilość terenów zielonych i zróżnicowanie regionalnego ekosystemu. Żeby je chronić, potrzebna jest świadomość nie tylko społeczna, ale także prawna.

- Wzrost powierzchni obszarów chronionych – to jedno z kluczowych zadań w ochronie przyrody - podkreśla Joanna Przytarska, członek komisji konkursowej. - Województwo pomorskie pod względem liczby rezerwatów zajmuje drugie miejsce w Polsce, za województwem mazowieckim. Możemy pochwalić się dwoma parkami narodowymi oraz siedmioma krajobrazowymi, jak również znaczącą powierzchnią obszarów Natura 2000. Jednak wciąż niewiele gmin, fundacji i stowarzyszeń podejmuje się realizacji zadań z czynnej ochrony przyrody, pozwalających na utrzymanie podstawowych procesów ekologicznych i systemów będących ostojami życia - dodaje.

Jak podkreśla wojewoda pomorski, edukacja w kontekście środowiska odgrywa istotną rolę w informowaniu o wartości zasobów naturalnych, z jakimi mamy do czynienia.

- Te 4 miliony to tylko jedna z kwot, która wspiera działania związane z ochroną środowiska w zakresie organizowania i wspierania ludzi, którzy z zapałem i poświęceniem dbają o środowisko. To, że ta kwota jest rekordowa, to efekt tego, że widzimy na to coraz większe zapotrzebowanie. Coraz większa liczba osób włącza się w te działania, począwszy od szkół podstawowych, poprzez szkoły średnie, uniwersytety, a także wszystkich dorosłych - dodaje Drelich.

Nowy program ma przynieść efekty w przyszłości. Przez ostatnich 15 lat gdański Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpatrzył 2 135 wniosków, które uzyskały łącznie 69,5 mln zł dofinansowania.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomorze przyrodniczą perłą Polski? Na zadania z ochrony środowiska przyznano 4 mln zł. "Ta kwota jest rekordowa" - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto