MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze solidarne z Ukrainą. Zobacz program obchodów pierwszej rocznicy agresji rosyjskiej

OPRAC.: Red.
Ubiegłoroczne wiece Solidaności z Ukrainą w Trójmieście
Ubiegłoroczne wiece Solidaności z Ukrainą w Trójmieście Przemysław Świderski
W piątek 24 lutego 2023 roku mija dokładnie rok od brutalnej napaści Rosji na Ukrainę. Aby pokazać solidarność z okupowanym krajem, na całym Pomorzu organizowane są między innymi wiece poparcia narodu ukraińskiego. Jakie jeszcze wydarzenia zaplanowano na piątek? Sprawdź!

Posiedzenie Grupy Roboczej Ukraina - Europejskiego Komitetu Regionów, wizyty studyjne w miejscach integracji i pomocy uchodźcom wojennym oraz Wielki Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą na Placu Solidarności - jeden i wspólny dla całego Pomorza - między innymi takie wydarzenia zaplanowano na rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę. Sprawdź dokładny program wydarzeń!

Posiedzenie Grupy Roboczej Ukraina - Europejskiego Komitetu Regionów

W Gdańsku odbędzie się specjalne posiedzenie, na którym pojawią się przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, szefowie politycznych frakcji w EKR, a także członkowie Grupy Roboczej Ukraina, której szefuje prezydent Gdańska.

- Europejski Komitet Regionów jest najważniejszą w UE instytucją zrzeszającą samorządowców, na co dzień współpracujących także z Komisją Europejską. Obecność w Polsce, w naszym mieście moich koleżanek i kolegów z EKR w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę pokazuje, że wszyscy solidarnie stoimy po stronie wolnej Ukrainy, że w tej sprawie nie ma żadnych podziałów - mówi Alekrandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

CZYTAJ TAKŻE: Czy polskie MiG-i będą w czasie wojny bronić ukraińskiego nieba?

Posiedzenie Grupy Roboczej Ukraina odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Przedstawiciele frakcji politycznych odwiedzą także miejsca udzielające pomocy, ale także integrujące społeczność uchodźców z mieszkańcami Gdańska.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podkreśla, że Pomorze aktywnie angażuje się w pomoc Ukrainie, poprzez wysyłanie między innymi są konwojów ze sprzętem medycznym, żywnością, środkami czystości.

- Jadą na Ukrainę karetki i zakupione ze środków województwa agregaty prądotwórcze. Dajemy też dach nad głową i wszelką możliwą opiekę uchodźcom, a ranni leczeni są w naszych szpitalach. Tylko na integrację imigrantów, w tym oczywiście uchodźców z Ukrainy, województwo pomorskie przeznaczyło już w sumie ponad 100 mln zł – zarówno ze środków unijnych, jak i z własnego budżetu - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wspólny wiec dla całego Pomorza

24 lutego 2023 r. o godz. 18:00 odbędzie się antywojenny Europejski Wiec Solidarności z Ukrainą na Placu Solidarności. Podczas tego wydarzenia zaplanowano wystąpienia gości, w tym trójmiejskich samorządowców, obecna będzie również wiceambasador Ukrainy w Polsce.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, przypomina, że dokładnie rok temu Polacy spotkali się w wielu miastach, by okazać solidarność z napadniętymi przez Rosję sąsiadami. Jak podkreśla, te wiece były potrzebne także Polakom, którzy z jednej strony łączyli się w bólu z zaatakowanym narodem i obiecywali wsparcie, ale z drugiej, w chwili strachu i zaskoczenia w naturalny sposób chcieli być razem.

- My wszyscy, którzy byliśmy wówczas na tych placach, dotrzymaliśmy słowa - mieszkańcy, ramię w ramię z organizacjami pozarządowymi i samorządami - nieśliśmy wszelką pomoc. Minął rok, a wojna się nie skończyła. Nasi sąsiedzi nadal potrzebują wsparcia. Nie zapominajmy o tym, że na ich domy nadal spadają bomby. Pokażmy, że nadal jesteśmy razem - apeluje Wojciech Szczurek.

Podczas wiecu wystąpią ukraiński raper Skofka, Chór Opery Bałtyckiej i Chór Music Everywhere. Skofka to popularny ukraiński raper, ma 28 lat i pochodzi z Równego. Jego piosenka „Usłysz Hymn” osiągnęła ponad 35 mln wyświetleń. Artysta tworzy muzykę, która opowiada o dramacie wojny. Od czasu debiutu w 2019 r. stał się jednym z czołowych muzykówukraińskiej sceny rapowej. W 2022 r. otrzymał nominację do nagrody YUNA 2022 w kategorii „Otwarcie roku”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Holendrzy z F-35 z Malborka bronią wschodniej flanki NATO. Cenią sobie współpracę z polskimi pilotami

- Jestem dumny z nas jako społeczeństwa, bo przez ten rok naprawdę zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Kiedyś to my potrzebowaliśmy pomocy, a dziś spłacamy ten swoisty dług – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. (...) Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że pomóc należy natychmiast, zaraz po tym jak spadły pierwsze bomby, że nie ma ani chwili do stracenia. Dziś polskie miasta mają szansę stać się przewodnikiem dla miast ukraińskich w czasie procesu przedakcesyjnego do Unii Europejskiej, podobnie jak naszym przewodnikiem były miasta w zachodniej części Europy kilkanaście lat temu.

Jak można pomóc Ukrainie?

Wojna na Ukrainie trwa już niemal rok. Polacy od początku wspierają swoich sąsiadów na wiele sposobów: organizując zbiórki, wysyłając konwoje humanitarne, udzielając schronienia i opieki medycznej. Pomóc może każdy. Jak? Poniżej klika stron, na których znajdziesz potrzebne informacje:

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomorze solidarne z Ukrainą. Zobacz program obchodów pierwszej rocznicy agresji rosyjskiej - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto