Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady dietetyka: indeks glikemiczny

KG
Hanna Bieszczad, dietetyk
Hanna Bieszczad, dietetyk Archiwum DB
Koleżanka wspomniała mi ostatnio o diecie o niskim indeksie glikemicznym. Czy warto tę dietę stosować w odchudzaniu i jakie produkty należy jeść? Wioletta z Gdyni

Na list odpowiada mgr inż. Hanna Bieszczad, dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse.
Kierowanie się indeksem glikemicznym IG (wskaźnikiem glikemicznym) przy układaniu diety odchudzającej jest jak najbardziej wskazane. Zmniejszamy kaloryczność pokarmów, ograniczając między innymi ilość węglowodanów, które w nadmiarze odkładają się w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej. Dają nam potrzebną energię, ale powodują też tycie.

Co to jest indeks glikemiczny IG i dlaczego warto zwracać na niego uwagę?
Wartość IG szereguje produkty żywieniowe według szybkości wzrostu poziomu glukozy we krwi po ich spożyciu. U każdego z nas nagły wzrost, a potem spadek ilości cukru jest niewskazany. Takie szybkie zmiany powodują napady głodu, co nie jest mile widziane podczas diety odchudzającej. Dodatkowo zbyt mało glukozy sprawia, że czujemy się osłabieni, zmęczeni, często trzęsą nam się ręce, może dojść do omdleń. Zbyt wysoki poziom powoduje szybkie wchłanianie cukru prostego do komórek, uzyskanie dużej ilość energii i odkładanie się nadmiaru. Sprzyja to tyciu. Im wyższa wartość IG, tym zmiany we krwi są szybsze i bardziej gwałtowne. Znając wskaźniki dla poszczególnych potraw, możemy świadomie wybierać, co powinniśmy zjeść. Zwykle dzieli się indeks glikemiczny na niski (do 55), średni (56-69) i wysoki (od 70). Przykłady: chleb biały, pszenny - 85, chleb pełnoziarnisty żytni - 55, marchew surowa - 30, sok z marchwi - 40, marchew gotowana - 80, jabłko - 35, ogórek zielony - 15, ziemniaki gotowane - 70.

W diecie odchudzającej pożądane są produkty o niskim lub średnim IG, te o wysokim wskaźniku wykluczamy.
Wartość indeksu glikemicznego jest zależna od sposobu przyrządzania potrawy (gotowanie, smażenie), zawartości błonnika (reguluje przemianę węglowodanów i szybkość dostawania się do krwi), zawartości tłuszczu i białka w produkcie (obecność dodatkowych składników opóźnia wchłanianie węglowodanów w jelicie cienkim).

Gdy stosujemy dietę odchudzającą, warto uwzględniać indeks glikemiczny. Jest to zazwyczaj prostsze niż liczenie kalorii, a tabele IG są ogólnodostępne. Warto też pamiętać o dużej ilości warzyw i błonnika w pożywieniu. Niska zawartość węglowodanów sprzyja utrzymaniu właściwej wagi ciała.

Czytaj także:

Dietetyk w szkole? Program walki z otyłością dzieci w Gdańsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto