Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posłanka Agnieszka Pomaska powiadamia o śledztwie w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. Zajmie się nim prokuratura w Płocku

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Będzie śledztwo ws. fuzji Orlenu i Lotosu. Chodzi o dwie kwestie
Będzie śledztwo ws. fuzji Orlenu i Lotosu. Chodzi o dwie kwestie Jakub Steinborn
Ruszyło śledztwo dotyczące sprzedaży Lotosu - poinformowała w Gdańsku posłanka Agnieszka Pomaska. To odpowiedź na zawiadomienie parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej z 16 grudnia 2023 roku. Postępowanie Prokuratury Okręgowej w Płocku ma dotyczyć m.in. umów związanych z połączeniem Lotosu i Orlenu. Jest też sprawa możliwego przekroczenia uprawnień przez m.in. prezesa UOKiK.

Będzie śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem

Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej, poinformowała o wszczętym śledztwie 30 stycznia podczas konferencji prasowej. Jak podkreślała, prokuratura zwróciła uwagę w szczególności na dwie kwestie.

- Po pierwsze, prokuratura zwraca uwagę na nadużycia udzielonych uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków przez zarząd PKN Orlen oraz inne osoby, które zostały powołane do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą - mówiła Agnieszka Pomaska. - Śledztwo prokuratury będzie dotyczyło umów związanych zarówno z połączeniem spółek Lotos i Orlen, ale również wyprzedaży Lotosu. Prokuratura mówi wprost, że mogło dojść do wyrządzenia PKN Orlen szkody majątkowej wielkich rozmiarów, nie mniejszej niż 4 miliardy złotych - podkreślała.

Druga kwestia ma się z kolei tyczyć “przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych”, a w tym m.in. prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Wyraził zgodę na tę funkcję i niewłaściwie zastosował przepisy, które powinny chronić tego typu transakcje, które podlegać szczególnemu nadzorowi także prezesa UOKiK-u - podkreślała posłanka.

Orlen odpowiada. "Zarzuty są bezdpodstawne"

Poprosiliśmy o stanowisko w tej sprawie biuro prasowe PKN Orlen. W odpowiedzi możemy przeczytać, że zarzuty kierowane w kierunku spółki są “bezpodstawne i wprowadzają opinię publiczną w błąd”.

- Tego typu wypowiedzi podważają wiarygodność nie tylko Grupy ORLEN, ale przede wszystkim Polski w oczach inwestorów i kontrahentów - czytamy w mailu. - Fuzja ORLEN z Grupą Lotos była procesem transparentnym, nadzorowanym i kontrolowanym przez szereg instytucji. Wszelkie transakcje dotyczące fuzji były przeprowadzone w oparciu o przepisy prawa oraz pod nadzorem polskich i europejskich organów, a także właściwych służb. Warunki dotyczące fuzji zostały zaakceptowane przez niemal 100 proc. akcjonariuszy obu spółek.

W odpowiedzi podkreślone zostały też pozytywne oceny ze strony firm doradczych i akceptacja Komisji Europejskiej.

- Za połączeniem głosował nie tylko Skarb Państwa, ale i instytucje finansowe, które dostrzegły w fuzji szansę na rozwój obu firm i wzrost ich wartości. Cały proces został pozytywnie oceniony przez renomowane firmy doradcze, mające międzynarodowe doświadczenie w realizacji takich transakcji, oraz zaakceptowany przez Komisję Europejską. - odpowiada Orlen.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto