Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrawy wigilijne. Pierogi z kapustą i grzybami. Danie, które jest pracochłonne - Jak je zrobić?

red.
A. Łuczakowska/ archiwum PP
Kiedy jemy pierogi z kapustą i grzybami, nie zdajemy sobie nawet sprawy, że grzyby w wielu kulturach były ważnym elementem obrzędów magicznych. Wierzono, że umożliwiają one nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych.Podczas wieczerzy wigilijnej potrawy z grzybami miały zapewnić szczęście oraz dostatek.

Pierogi z kapustą i grzybami

Składniki
Składniki ciasta na pierogi: kilogram mąki, 2 jajka, 2 szklanki ciepłej wody, 4 dag masła, sól. Innym sposobem jest przygotowanie ciasta z mąki bez jajek, za to z dodatkiem gorącej wody i soli.

Farsz: około 20 dag suszonych grzybów, 2 kilogramy kiszonej kapusty, 3-4 duże cebule, 4 jajka, 1 listek laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego, pieprz i sól do smaku, około 10 dag masła do podsmażenia farszu.

Wykonanie
Pierogi z kapustą i grzybami to dla wielu najważniejsze danie wigilijnej wieczerzy. A jego przygotowanie potrafi przerodzić się w prawdziwy rytuał, w który można włączyć całą rodzinę. Najpierw przygotowujemy farsz. Kapustę kiszoną płuczemy i gotujemy około pół godziny w małej ilości wody z dodatkiem listka laurowego i ziela angielskiego. Odcedzamy. Usuwamy listek i ziele angielskie. Dobrze odciskamy. Tak, żeby już nic więcej wody nie dało się wycisnąć. Grzy-by płuczemy i gotujemy również pół godziny. Grzyby i kapustę mielimy w maszynce do mielenia mięsa. Cebulę drobno kroimy. Podsmażamy ją na maśle lub oleju, aż zacznie przybierać złoty kolor. Dodajemy zmieloną kapustę i grzyby i jedno jajko. Smażymy przez kilka minut, cały czas mieszając. Dodajemy pieprz i sól do smaku. Po ostudzeniu dodajemy 3 całe jaja i dokładnie mieszamy.

Teraz jest czas na ciasto wyrabiane na blacie lub stolnicy. Wysypujemy mąkę. Formujemy z niej górkę, dokładając dwa jajka. Zaczynamy wyrabiać, dolewając wodę. Czas wyrabiania to około 10 minut, żeby ciasto było naprawdę gładkie i dobrze napowietrzone. Dzielimy na części (takie na raz do rozwałkowania). Można zawinąć w folię, by nie obsychało. Kawałek ciasta wałkujemy cieniutko wałkiem do ciasta i wycinamy kubkiem kółeczka. Na środek każdego wkładamy farsz. Zlepiamy pierogi, najpierw ściskając brzegi, a potem formując tzw. falbankę.

Gotujemy porcjami w dużym płaskim garnku w lekko osolonej wodzie. Mieszamy po włożeniu, żeby nie przywarły do dna. W 2-3 minuty od wypłynięcia wyjmujemy łyżką cedzakową na durszlak. Przekładamy do miski i krasimy delikatnie masłem, żeby się nie pozlepiały. Każdy pierożek musi być ze wszystkich stron natłuszczony.

Dlaczego kapusta jest istotna podczas wigilijnej wieczerzy
W dawnych czasach na stole wigilijnym musiały się znaleźć płody lasu, wody i ziemi. Z lasu więc pochodziły grzyby, miód, orzechy. Z pola: kasza, zboża, owoce i warzywa, a z wody ryby. Z produktów tych przyrządzano wigilijne potrawy. Jednym z głównych składników dań wigilijnych jest kapusta. Podawana jest zazwyczaj z grzybami lub grochem. Dodatkowo kapusta kiszona i grzyby są składnikiem farszu do pierogów, pasztecików i krokietów.
Nasi przodkowie wierzyli, że chroniła ona ich od złego i przyciągała dostatek. Przypisywana była jej życiodajna siła, dzięki której przyroda budziła się na wiosnę. I nic dziwnego, bo dziś wiadomo, że jest zdrowa. Witaminy C w niej tyle, co w cytrynie (30-36 mg w 100 g). Komplet niezbędnych dla zdrowia witamin z grupy B, witaminy A, trochę witamin E, K i rutyny. Podczas gotowania można poczuć obecność siarki, która poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. W dodatku jest niskokaloryczna (40 kcal).

Grzyby - "magiczny" dodatek do pierogów
Kiedy jemy pierogi z kapustą i grzybami, nie zdajemy sobie nawet sprawy, że grzyby w wielu kulturach były ważnym elementem obrzędów magicznych. Wierzono, że umożliwiają one nawiązywanie kontaktów ze światem zmarłych. Podczas wieczerzy wigilijnej potrawy z grzybami miały zapewnić szczęście oraz dostatek. Dziś wiemy, że grzyby oprócz wody składają się głównie z białek. Dlatego czasami nazywa się grzyby leśnym mięsem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto