Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Można składać wnioski o środki na szkolną wyprawkę. Rozszerzono listę beneficjentów

red
pixabay
Już za niecały miesiąc uczniowie powrócą do szkolnych ław. Ich rodzice już teraz rozpoczynają kompletowanie szkolnej wyprawki. Kto może ubiegać się o środki na ten cel? Komu przysługuje świadczenie w programie “Dobry Start”?

Od początku lipca osoby objęte programem mogą składać elektroniczne wnioski o przyznanie świadczenia. Pierwszego sierpnia ruszyła również możliwość składania wniosków w formie papierowej.

Wniosek o środki na szkolną wyprawkę może złożyć rodzic, opiekun faktyczny dziecka - osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję, opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, a także osoba ucząca się. - Osoba ucząca się to pełnoletni uczeń, który: nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją, ma prawo do alimentów ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową. Wniosek składa jeden z rodziców. Jeśli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców - pieniądze dostaje ten rodzic, który opiekuje się dzieckiem - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie - informuje resort.

W tym roku zmiany. Rozszerzono listę beneficjentów

Warto dodać, że w tym roku rozszerzono listę osób, którym przysługuje dodatkowe świadczenie na wyprawkę szkolną. W tym roku wnioski o 300 plus mogą składać także uczniowie ze szkół dla dorosłych i policealnych. Zmiany weszły w życie na początku sierpnia, więc warto podkreślić, że w tym roku dorośli beneficjenci programu nie będą mogli złożyć wniosku drogą elektroniczną, ale tylko drogą tradycyjną (pocztową lub osobiście podczas wizyty w urzędzie).

Każda osoba ubiegająca się o świadczenie musi złożyć wniosek do 30 listopada.
- Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku - wyjaśnia resort.

W jaki sposób pieniądze trafią do beneficjentów? Zazwyczaj można wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób odbioru świadczenia. Może ono zostać przelane na konto, przesłane przekazem pocztowym, bądź czekać na odbiór osobisty.

- To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów - dodaje ministerstwo.

Co zrobić, jeśli instytucja odmówi wypłaty świadczenia? W takim wypadku można bezpłatnie odwołać się od decyzji odmownej do samorządowego kolegium odwoławczego. Osoba, której odmówiono przyznania świadczenia na to 14 dni od otrzymania decyzji. Takie odwołanie można złożyć osobiście lub pocztą (najlepiej listem poleconym, z zachowaniem potwierdzenie wysłania).

Komu nie przysługuje świadczenie? Świadczenie "Dobry Start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program “Dobry Start“ nie obejmuje również studentów.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto