Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami 15. Zimowe Ptakoliczenie. Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na wspólne spacery

Grażyna Antoniewicz
Jak mądrze dokarmiać ptaki?

Mądre dokarmianie wiąże się z poświęceniem pewnej ilości czasu i niewielkimi kosztami. Reguła jest prosta: lepiej w ogóle nie dokarmiać ptaków, niż robić to źle. Dokarmianie ptaków w niewłaściwym miejscu lub w niewłaściwy sposób niesie dużo szkody, a w wielu przypadkach może spowodować śmierć tych zwierząt.
Jak mądrze dokarmiać ptaki? Mądre dokarmianie wiąże się z poświęceniem pewnej ilości czasu i niewielkimi kosztami. Reguła jest prosta: lepiej w ogóle nie dokarmiać ptaków, niż robić to źle. Dokarmianie ptaków w niewłaściwym miejscu lub w niewłaściwy sposób niesie dużo szkody, a w wielu przypadkach może spowodować śmierć tych zwierząt. Szczygieł - fot. Ryszarda Sobolewska - ptak tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia
26 i 27 stycznia w miejskich parkach i ogrodach zaroi się od miłośników ptaków. W ostatni weekend stycznia odbędzie się bowiem 15 Zimowe Ptakoliczenie - wielka „ptasia akcja” organizowana od lat przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Podczas Zimowego Ptakoliczenia będzie można notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza nasze karmniki, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

Przewodnicy - wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - w czasie spacerów nauczą rozpoznawać najpopularniejsze ptaki spotykane zimą, ale także opowiedzą, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki?

- Ptakiem tegorocznej, już 15. edycji, Zimowego Ptakoliczenia został wybrany szczygieł - gatunek, który niestety staje się coraz rzadszy w naszym kraju - mówi Dariusz Ożarowski starszy specjalista ds. edukacji w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Szczygły, dzięki kolorowemu, biało-czarno-czerwonemu ubarwieniu głowy i żółtemu paskowi na skrzydle są łatwo rozpoznawalne i nie można ich pomylić z innymi ptakami. W okresie zimowym łączą się w niewielkie stadka i wspólnie poszukują ulubionego pokarmu, jakim są nasiona ostów oraz innych roślin z rodziny astrowatych.

- Mam nadzieję, że uczestnicy wycieczek organizowanych z okazji Zimowego Ptakoliczenia przez Trójmiejską Grupę OTOP będą mieć okazję zaobserwować te piękne ptaki - dodaje Dariusz Ożarowski.

Zimą szczygły spędzają dnie w stadach składających się z kilku lub kilkunastu osobników. Wspólnie żerują na wystających spod śniegu roślinach, wyczyniając przy tym dość zaskakujące akrobacje. W czasie Zimowego Ptakoliczenia w 2018 roku zaobserwowano w sumie 273 szczygły. Ta niewielka liczba wynika z odludnych, pozamiejskich terenów bytowania tego gatunku. W Polsce liczebność szczygłów co roku spada.

Trójmiejska Grupa OTOP zaprasza wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas na wspólne spacery.

Gdynia 26 stycznia 2019, godzina 09.00
Miejsce zbiórki: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, ul. Chwaszczyńska 26

Sopot
, 26 stycznia 2019 godzina 09.30
Miejsce zbiórki: Przy klubie „Sfinks” w Sopocie (klub znajduje się w okolicy Grand Hotelu)

Gdańsk–Oliwa,
27 stycznia 2019, 10.00
Miejsce zbiórki: Staw Młyński w Gdańsku-Oliwie, od strony ul. Stary Rynek Oliwski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przed nami 15. Zimowe Ptakoliczenie. Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na wspólne spacery - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto