Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darłowo: Potwierdzono ptasią grypę u padłych mew [ZDJĘCIA, WIDEO] - aktualizacja

Tomasz Turczyn
Marek Gembal, powiatowy lekarz weterynarii w Sławnie
Marek Gembal, powiatowy lekarz weterynarii w Sławnie FOT. R.PIETRASZ
Na godzinę 11 (23 grudnia 2016 roku) w Starostwie Powiatowym w Sławnie zwołano Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

- U dzikiego ptactwa, konkretnie padłych mew, została potwierdzona ptasia grypa - mówi Marek Gembal, powiatowy lekarz weterynarii w Sławnie. - Padłe ptaki były trzy i wysłano zbiorczą próbkę do laboratorium, które potwierdziło występowanie wirusa.

Padłe ptaki znaleziono w Darłowie. Powiatowy lekarz weterynarii zapowiada przygotowania rozporządzenia w sprawie przypadku ptasiej grypy.

Będziemy Państwa informować na bieżąco o rozwoju sytuacji.

AKTUALIZACJA - godz. 9.27

Dodajmy, że w listopadzie 2016 r. w zachodniopomorskim już wykrywano wirusa ptasiej grypy u dzikiego ptactwa. Potwierdzono go u 5 padłych dzikich kaczek i mewy znalezionych w Lubczynie nad Jeziorem Dąbie. W tym miejscu znaleziono ok. 50 padłych ptaków.

Oto informacja Inspekcji Weterynaryjnej w Szczecinie dotycząca zagrożenia zdrowia człowieka:

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Jednak biorąc pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unika nie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

UWAGA: Takie stanowisko było w raporcie, który Szczecin przygotował w listopadzie po przypadku wykrycia wirusa nad Jeziorem Dąbie.

AKTUALIZACJA godz. 9.40

Zakaz organizowania targów z udziałem ptactwa w całej Polsce

Hodujesz drób? Koniecznie pamiętaj o 5 zaleceniach


AKTUALIZACJA godz. 11.40

Już jest po posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wiadomo, że mamy do czynienia z wirusem ptasiej grypy H5N8. Szczegóły - za chwilę na wideo.

Wyznaczono obszar zagrożeniem (powiat sławieński - ) wystąpienia ptasiej grypy z centrum w Darłowie. Jest to obszar o promieniu 10 km. Czyli też gmina wiejska Darłowo. Tu obowiązują obostrzenia dla hodowców drobiu. M.in. zakazuje się pojenia drobiu na zewnątrz, nakazuje się zabezpieczyć pasze przed dzikim ptactwem, nakazuje się zamontowanie mat dezynfekcyjnych.

W powiecie pojawią się też żółte tablice - patrz na zdjęciu - informujące o zagrożeniu.

AKTUALIZACJA godz. 12.15.
Za chwilę wideo z wymienionymi miejscowościami, gdzie jest wyznaczona strefa zagrożenia ptasią grypą.


AKTUALIZACJA godz. 15.06

W razie znalezienia martwego ptaka należy zgłosić zaistniały fakt do powiatowego lekarza weterynarii w Sławnie (tel. 59 810 51 78) lub Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 660 770 627).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto