Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w powiecie kościerskim! Ujawniono pierwsze przypadki wirusa. Martwe mewy znaleziono w Lipie i w Rybakach

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Pierwsze przypadki ptasiej grypy ujawniono na Półwyspie Lipa w gm. Karsin. Dotyczyły martwych mew.
Pierwsze przypadki ptasiej grypy ujawniono na Półwyspie Lipa w gm. Karsin. Dotyczyły martwych mew. Zdjęcie ilustracyjne/Arch. Polskapress
W powiecie kościerskim stwierdzono pierwsze przypadki ptasiej grypy! Martwe mewy zakażone wirusem znaleziono w Lipie w gm. Karsin. Na tym jednak nie koniec.

Ptasia grypa w powiecie kościerskim

Pierwsze przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) zostały stwierdzone w powiecie kościerskim, a dokładniej w Lipie w gminie Karsin. Wirusa potwierdzono u czterech padłych mew, które znajdowały się wzdłuż linii brzegowej jeziora w tej miejscowości.

- Materiał został przekazany do badań i wyniki z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków podtypu N1- mówi lek. wet. Krzysztof Kwiatkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kościerzynie. - Obecnie wraz z innymi służbami prowadzimy działania.

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy przypadek odnotowany w Lipie nie jest jedynym w powiecie kościerskim. 20 martwych ptaków znaleziono także w Rybakach. Pierwsze wyniki badań wykonane w Gdańsku wskazują na ptasią grypę. Trzeba jednak poczekać na potwierdzenie z Puław. Dodajmy, że i tu chodzi o mewy. Co ważne - wszystkie sytuacje dotyczą ptaków dzikich.

Grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Wektorem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie.

Ptasia grypa groźna dla drobiu

Właściciele drobiu muszą zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa w gospodarstwie. Dlatego tak ważne są środki zapobiegawcze.

Grypa ptaków jest chorobą o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Państwo, w którym pojawi się choćby jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków traci możliwość eksportu drobiu i produktów pochodzenia drobiowego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, jak również – w zależności od treści umów bilateralnych – z obszaru całego państwa, co generuje wymierne straty finansowe.

- Hodowco - szczególnie w okresie wzmożonej migracji ptaków zwróć uwagę na zasady bioasekuracji. Przestrzegając tych zasad istotnie zmniejszasz ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w twoim gospodarstwie. W ten sposób możesz uniknąć potencjalnych strat ekonomicznych związanych z występowaniem tej choroby w wymiarze lokalnym i globalnym - ostrzegają służby weterynaryjne.

Kluczowa w tym przypadku jest bioasekuracja. To skuteczna metoda minimalizowania ryzyka przeniesienia choroby na teren gospodarstw.

W ramach zapobiegania wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków wszyscy posiadacze drobiu powinni przestrzegać wymagań bioasekuracyjnych określonych.

Podstawowe zasady bioasekuracji stanowią, że:

Nie należy:

  • poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których mają dostęp ptaki dzikie;
  • wwozić na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.

Należy:

  • utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami;
  • uniemożliwić dostęp drobiu do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki;
  • przechowywać i odpowiednio zabezpieczyć paszę dla drobiu tak, aby nie miały do niej dostępu dzikie ptaki;
  • wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków - w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym;
  • zgłaszać do powiatowego lekarza weterynarii miejsca, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki;
  • przestrzegać zasad higieny tj. myć i odkażać ręce oraz stosować odzież ochronną oraz obuwie ochronne przy wchodzeniu do budynków inwentarskich;
  • czyścić i odkażać narzędzia i sprzęt używany do obsługi zwierząt.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto