Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rankingi uczelni: wybór studiów z rozsądkiem. Czym powinniśmy kierować się rankingami podczas wyboru uczelni?

Redakcja
Różne rankingi uczelni sprawdzają różne wskaźniki. Czym się kierować wybierając Alma Mater?
Różne rankingi uczelni sprawdzają różne wskaźniki. Czym się kierować wybierając Alma Mater? Unsplash
Czy powinniśmy kierować się rankingami podczas wyboru uczelni? Na pewno wielu z nas natknęło się na takie pytanie, przeglądając różne strony internetowe, które opisują "Najlepszy uniwersytet według..." Warto zastanowić się, które rankingi uniwersyteckie są uważane za najbardziej obiektywne i jak możemy wykorzystać je przy wyborze odpowiednich studiów, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Spis treści

Jakie kryteria są brane pod uwagę w rankingach uczelni?

Istnieje wiele różnych zestawień najlepszych uczelni, z których niektóre mogą być stronnicze, a inne niezależne. Te rankingi często różnią się między sobą pod względem kryteriów i kategorii oceny. Według Times Higher Education dla 34 procent przyszłych studentów planujących studia za granicą, miejsce uczelni w rankingach jest drugim, po kosztach czesnego, najważniejszym czynnikiem branych pod uwagę przy wyborze programu studiów.

W Polsce istotne są również inne elementy, takie jak:

  • renoma uczelni, zwłaszcza dla kierunków takich jak prawo czy medycyna,
  • oferta edukacyjna,
  • elastyczność i nowoczesność uczelni (np. studia hybrydowe, interdyscyplinarne),
  • poziom nauczania,
  • oraz lokalizacja.

W Polsce największą popularnością cieszą się rankingi publikowane każdego roku na portalu Perspektywy. W tym rankingu uczelni wyższych instytucje oceniane są według siedmiu kryteriów o różnej wadze:

  • efektywność naukowa,
  • potencjał naukowy umiędzynarodowienie studiów,
  • prestiż,
  • absolwenci na rynku pracy,
  • warunki kształcenia,
  • innowacyjność.

Od lat o prowadzenie w rankingu rywalizują między sobą Uniwersytet Warszawski i Jagielloński. W 2023 uczelnie te uplasowały się ex aequo na pierwszym miejscu w ogólnym zestawieniu najlepszych polskich uniwersytetów. Z kolei w kategorii Uczelnie Niepubliczne niezmiennie przoduje Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Studia za granicą. Ranking prawdę ci powie

Jednym z najbardziej renomowanych zestawień uniwersyteckich na skalę światową jest QS World University Rankings. Jest to ranking opracowywany przez firmę analityczną Quacquarelli Symonds (QS) i cieszy się ogromnym uznaniem.

W swojej metodologii uwzględnia on różnorodne wskaźniki, które obrazują szerokie aspekty wpływu uczelni na studenta. To m.in.:

  • reputacja uczelni w środowisku akademickim,
  • ocena uczelni przez pracodawców,
  • stosunek liczby wykładowców do liczby studentów,
  • ilość cytatów naukowych przypadających na jednego naukowca,
  • obecność nauczycieli z zagranicy,
  • udział studentów międzynarodowych,
  • wyniki zatrudnienia absolwentów oraz ich zarobki,
  • międzynarodowa współpraca naukowa oraz podejście do zrównoważonego rozwoju.

Nieprzerwanie od wielu lat na pierwszym miejscu tego rankingu znajduje się Massachusetts Institute of Technology (MIT). Znajdziemy tu także Yale, czy Harvard. Wyniki QS World University Rankings są publikowane każdego roku w czerwcu na stronie internetowej Top Universities.

Czy brak wysokiej pozycji w rankingu danej uczelni przekreśla sukces jej studentów?

Warto pamiętać, że brak wysokiej pozycji w rankingu danej uczelni nie przekreśla sukcesu jej studentów. Różnice między uczelniami mogą być niewielkie, a rankingi często uwzględniają różne kryteria i statystyki, które niekoniecznie odzwierciedlają wszystkie ważne aspekty edukacji.

Dla każdego studenta istotne mogą być inne wartości, takie jak np. współpraca uczelni z firmami, zapewnienie praktyk, zaangażowanie w działania ekologiczne czy społeczne, dostępność rzadkich przedmiotów czy wyjątkowe programy nauczania. Ostateczny sukces studenta zależy często od jego zaangażowania, pracy własnej i pasji. Wielu przedsiębiorców i liderów nie ukończyło nawet studiów, a ich droga zawodowa była pełna osiągnięć.

Edukacja to ważne narzędzie, ale nie jedyny czynnik decydujący o sukcesie zawodowym. Ostatecznie, to osobiste zaangażowanie, rozwijanie umiejętności oraz zdobywanie doświadczenia mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia satysfakcji zawodowej, niezależnie od tego, na jakiej uczelni odbywa się naukę.

Czym więc kierować się wybierając uczelnię?

Kiedy wybieramy uczelnię, nie zapominajmy, że rankingi to tylko jedna strona medalu. Reputacja uczelni, na przykład, może być kluczowa, szczególnie jeśli interesujesz się prestiżowym kierunkiem, lub jeżeli wiesz, że dla przyszłego pracodawcy ta Alma Mater będzie miała znaczenie.

Niezależnie od wyboru uczelni, student ma wpływ na swoją przyszłość zawodową i sukces w danej dziedzinie. Rankingi są przydatne, ale pamiętajmy, że to indywidualne cele i wartości powinny być głównym kierunkiem wyboru uczelni. Nie można pomijać też aspektów finansowych i logistycznych, jak cena studiów, czy lokalizacja (dojazd, zakwaterowanie, koszty życia w danej miejscowości lub kraju).

Rankingi niech będą punktem wyjścia, ale uczelnia należy wybrać tak, aby najlepiej odpowiadała indywidualnym potrzebom.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rankingi uczelni: wybór studiów z rozsądkiem. Czym powinniśmy kierować się rankingami podczas wyboru uczelni? - Strefa Edukacji

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto