MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rosyjski szpieg miał gromadzić informacje o polskim wojsku! Gdańska prokuratura wystosowała do sądu akt oskarżenia

OPRAC.:
Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Rosyjski szpieg miał gromadzić informacje o polskim wojsku! Gdańska prokuratura wystosowała do sądu akt oskarżenia
Rosyjski szpieg miał gromadzić informacje o polskim wojsku! Gdańska prokuratura wystosowała do sądu akt oskarżenia Archiwum
Rosyjski szpieg przez kilka lat miał gromadzić informacje na temat sił zbrojnych RP! Gdańska prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Federacji Rosyjskiej. Mężczyzna od wielu lat zamieszkiwał na terenie Polski. Zarzucono mu prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu od 2015 do 2022 r.!

Rosyjski obywatel oskarżony o szpiegostwo. Swoją działalność w Polsce miał prowadzić od 2015 r.

Do zatrzymania obywatela Federacji Rosyjskiej doszło w kwietniu 2022 r.

- W oparciu o materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brał on udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji dotyczących Sił Zbrojnych RP, w tym o rozmieszczeniu poszczególnych jednostek wojskowych, ich strukturze organizacyjnej i etatowej, faktycznym stanie etatowym, strukturze dowodzenia, uposażeniu żołnierzy, a także szczegółów dotyczących uzbrojenia poszczególnych pododdziałów, rodzaju używanego sprzętu i uzbrojenia rozwinięciu operacyjnym, zasadach komunikacji i łączności oraz współdziałaniu wojsk - informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jak dodaje, uzyskane informacje mężczyzna miał przekazywać następnie rosyjskiej służbie wywiadowczej.

Wcześniej pisaliśmy: Rosjanin gromadził informacje o wojskach NATO. Został aresztowany na wniosek gdańskiej prokuratury

Akt oskarżenia w całej sprawie wpłynął do gdańskiego sądu w piątek 17 lutego. Oskarżony przebywał od wielu lat w Polsce legalnie. Prowadził nawet własną działalność gospodarczą. Jednocześnie, próbował zawierać wiadomości w środowiskach wojskowych...

- W oparciu o zaangażowanie w działalność grup rekonstrukcji historycznej, nawiązywał i podtrzymywał kontakty, w tym towarzyskie, z żołnierzami Sił Zbrojnych RP, co wykorzystywał przy prowadzonej działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu - informuje gdańska prokuratura.

Działalność szpiegowska oskarżonego miała być skoncentrowana na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno – wschodniej części Polski, w jej ramach realizował zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów SZ RP

Rosyjski szpieg na terenie Polski? Mężczyzna usłyszał zarzuty

Szpiegostwo to nie jedyne przewinienia, które prokuratura zarzuciła Rosjaninowi.

- Oprócz przestępstwa szpiegostwa w toku postępowania ujawniono szereg przestępstw korupcyjnych, popełnionych przez podejrzanego obywatela Federacji Rosyjskiej, związanych z odprawami celnymi towarów transportowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - podaje Grażyna Wawryniuk. - Aktem oskarżenia objęto również zarzucane trójce obywateli RP przestępstwa korupcyjne, związane z tym procederem.

Sąd orzekł wobec oskarżonego tymczasowy areszt, który trwa od jego zatrzymania w kwietniu 2022 r. Za zarzucane przestępstwa mężczyźnie grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

ZOBACZ TAKŻE:

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto