MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się dziesiąty, jubileuszowy Festiwal Filmów Kaszubskich w Żukowie

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Ze zbiorów ZKP/Oddział Banino
Festiwal Filmów Kaszubskich odbywa się po raz dziesiąty na terenie gminy Żukowo. Na pokazy przybywa regularnie od 100 do 150 i więcej widzów. Gośćmi spotkań są znane postaci ze świata filmu, literatury, polityki, nauki czy dziennikarstwa. Relacje można oglądać w telewizjach lokalnych i regionalnej. Każdorazowo ukazuje się sporo artykułów w prasie regionalnej i lokalnej oraz na licznych portalach internetowych. Organizatorem jest Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie przy ścisłej współpracy z Urzędem Gminy Żukowo, Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie, Firmą "Labdar" i Kołami Gospodyń Wiejskich z gminy Żukowo oraz Przodkowo. W organizację festiwalu włączają się także inne podmioty, którzy działają dla dobra regionu, zwłaszcza kultury i języka kaszubskiego. Patronat medialny nad imprezą sprawują: TV Gdańsk, Radio Kaszëbë, Radio Gdańsk, "Dziennik Bałtycki", "Pomerania" oraz gazety i portale związane z powiatami kaszubskimi.

Rozpoczął się X jubileuszowy Festiwal Filmów Kaszubskich

Według ubiegłorocznych planów miał być niezwykle podniosły. Ten walor zapewne da się zachować – jak podkreślono na początku – jednak przy zastosowaniu reżimu sanitarnego. Stąd na sporej sali Centrum Kultury "Spichlerz" w Żukowie ustawiono krzesła w odpowiednich odległościach. Niemal wszystkie miejsca były zajęte, mimo że ograniczenia te nakładają niewygodne dla organizatorów działania, regulujące liczebność widowni.

Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele jednostek organizacyjnych z burmistrzem Wojciechem Kankowskim na czele.
- Do takich działań trzeba mieć niezwykły zapał - mówił Wojciech Kankowski. - Wspominam Mariana Hirsza, który wiele lat poświęcił opisaniu historii 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. Przed chwilą mieliśmy piękną uroczystość rocznicową pułku. Takim zapałem też zaraża innych Eugeniusz Pryczkowski, który co roku przygotowuje zestaw festiwalowych prezentacji. Za to bardzo dziękuję dodał burmistrz, który wraz z Aleksandrą Rogalewską-Kanią, dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu i Witoldem Szmidtke, przewodniczącym Rady Miejskiej w Żukowie, uroczyście otworzył jubileuszowy festiwal.

Tematyka dnia skupiona była wokół setnej rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

Stąd pokazano dwa krótkie przedwojenne filmiki o sanktuarium w Swarzewie, do którego udał się gen. Józef Haller dzień po Zaślubinach oraz relację z Kongresu Eucharystycznego w 1936 r. Oba dobrze wprowadziły w treść dokumentalnego filmu "Do morza przez serca Kaszubów", zrealizowanego przez E. Pryczkowskiego na początku bieżącego roku i po raz pierwszy wyemitowanego w Telewizji Polskiej w przeddzień rocznicy Zaślubin. Film później kilkakrotnie był emitowany w TVP, a także w Telewizji Trwam.
Festiwalowi widzowie przyjęli go z entuzjazmem nagradzając oklaskami jego twórców. Wśród nich jest operator filmowy Zbigniew Gruba, niegdyś prezes oddziału ZKP w Żukowie.

- Mamy dziś naprawdę piękną uroczystość - zachwycał się Jerzy Nacel, który przybył specjalnie z Gdańska. Jest jednym z bohaterów filmu, gdyż jako zafascynowany historią skrupulatnie prześledził losy drugiej zaślubinowej obrączki, którą gen. Józef Haller nosił do końca życia na palcu. - Po jego śmierci przez wiele lat była w jednym z londyńskich muzeów - kontynuował Nacel. - Nie tak dawno odkupiło ją sanktuarium maryjne w Licheniu i tam obecnie jest ona eksponowana. Byłem tam, nawet pozwolono mi założyć ją na palec, ale nie dało rady - ze swadą opowiadał o swoich odkryciach gdański działacz kaszubski.

Kolejne seanse odbędą się już wkrótce. W czwartek 25 czerwca, o godz. 19, prezentowane będą filmy związane z Janem Pawłem II w związku z setną rocznicą jego urodzin. 1 lipca o godz. (zaraz po I sympozjum o nazwie Kôrba Kaszëbskô, na którym mowa będzie o trudnej sytuacji dzieci kaszubskich w czasie komunizmu, początek o 16.) zaprezentowany zostanie nowy film fabularny "Kaszuba Remus". Te seanse także prezentowane będą w żukowskim Spichlerzu. Natomiast 9 lipca w restauracji "Mùlk" w Miszewku pokazane będą nowe filmy "Anna - helskie dzwony" i "Transcassubia", po których rozstrzygnięty zostanie konkurs Kaszëbsczé Karaoke "Chwat do piesni".

(Info:jd)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto