18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby biblioteki PAN w Gdańsku. Ludzie dzielą się swoimi pamiątkami [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
- Prezentację naszych nabytków przygotowujemy zazwyczaj na początku nowego roku, ale tym razem zrobiliśmy ją wcześniej. Chcieliśmy, żeby wystawa uświetniła konferencję poświęconą kustoszowi Janowi Krzemińskiemu, naszemu zmarłemu koledze - mówi dr Anna Walczak, kierownik Dział Zbiorów Specjalnych PAN Biblioteki Gdańskiej. - Spodziewamy się, że w najbliższym czasie uda się nam pozyskać kolejne eksponaty, ale wrażenie robi nawet to, co zebraliśmy do listopada.

Wystarczy wspomnieć o luksusowym wydaniu Biblii z 1711 r. Dzieło wydrukowano w Lüneburgu, a kupił je gdański patrycjusz Johann Ulrich Gralath. Księgę w rodzinie Gralathów przekazywano z pokolenia na pokolenie. 

W 2013 r. miasto Gdańsk kupiło ją za - bagatela! - 25 tys. euro.
Wśród pozyskanych ksiąg są również traktaty medyczne oraz wolumin zawierający ryciny autorstwa Augusta Johanna Roesela von Rosenhof, na których artysta przedstawił owady - głównie ćmy i motyle.

Suknie, wachlarze i biżuteria - to było już w bibliotece PAN.
- Prezentację naszych nabytków przygotowujemy zazwyczaj na początku nowego roku, ale tym razem zrobiliśmy ją wcześniej. Chcieliśmy, żeby wystawa uświetniła konferencję poświęconą kustoszowi Janowi Krzemińskiemu, naszemu zmarłemu koledze - mówi dr Anna Walczak, kierownik Dział Zbiorów Specjalnych PAN Biblioteki Gdańskiej. - Spodziewamy się, że w najbliższym czasie uda się nam pozyskać kolejne eksponaty, ale wrażenie robi nawet to, co zebraliśmy do listopada. Wystarczy wspomnieć o luksusowym wydaniu Biblii z 1711 r. Dzieło wydrukowano w Lüneburgu, a kupił je gdański patrycjusz Johann Ulrich Gralath. Księgę w rodzinie Gralathów przekazywano z pokolenia na pokolenie. W 2013 r. miasto Gdańsk kupiło ją za - bagatela! - 25 tys. euro. Wśród pozyskanych ksiąg są również traktaty medyczne oraz wolumin zawierający ryciny autorstwa Augusta Johanna Roesela von Rosenhof, na których artysta przedstawił owady - głównie ćmy i motyle. Suknie, wachlarze i biżuteria - to było już w bibliotece PAN.
Biblioteka Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku ma szczęście do nowych nabytków. Dzięki kolejnym zakupom, ale też darom, jej księgozbiór należy do najcenniejszych w kraju. To, co udało się pozyskać w tym roku, można zobaczyć na okolicznościowej wystawie.
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto