Specjaliści zapewniają: woda na Pomorzu jest dobra

Kazimierz Netka, AT
archiwum
Na Pomorzu woda jest bardzo dobrej jakości - zapewniają specjaliści. Przeczytaj nasz raport.

Niewielu z nas wie, że aż około 30 procent gdańszczan ma kranówkę z tego samego źródła, co przed wiekami Krzyżacy: z Raduni. W innych częściach Pomorza, np. w Bytowie, Miastku czy Słupsku woda pochodzi w całości z ujęć głębinowych, co powoduje, że niemal w całości trzeba ją uzdatniać. Podobnie jest w przypadku ujęć głębinowych w Pucku czy w Kwidzynie - można jej używać dopiero po uzdatnieniu.

Jedzenie w koszu

Generalnie jednak: specjaliści zapewniają - cieszmy się z jakości wody w województwie pomorskim.

- Jesteśmy w dość dobrej sytuacji - zapewnia Agnieszka Kietlińska, kierownik Sekcji Monitoringu Wody Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Mamy tylko jedno ujęcie powierzchniowe - w Straszynie, dwa ujęcia drenażowe: w Pręgowie oraz Sarnie Wzgórze w Sopocie. Pozostałe to woda z ujęć głębinowych. Są województwa, które zaopatrują się głównie ze zbiorników zaporowych, rzek - wówczas trzeba wkładać dużo więcej wysiłku w uzdatnianie.

Raport. Żywność na Pomorzu

Jednak nadal musimy starać się o podwyższanie jakości kranówki na Żuławach. W połowie lat 60. XX wieku zbudowano Centralny Wodociąg Żuławski, co znacznie poprawiło sytuację. Teraz wody zaczyna brakować, zwłaszcza w rejonie Mierzei Wiślanej. Zaopatrzenie w dobrą kranówkę polepszyć się ma dzięki wsparciu unijnymi dotacjami.

Musimy jednak mieć na uwadze, że w Pomorskiem nadal istnieją wodociągi z azbestem, m.in. na Żuławach i Gdańsku. Mamy też ołowiane elementy urządzeń dostawczych.

Zakaz palenia papierosów (wideo) - co na to restauratorzy i straż miejska?

W niektórych ujęciach wody nie brakuje substancji niekorzystnych. Bywa w niej za dużo żelaza, manganu, związków amoniaku, a fluorków - zwłaszcza na wschód od Wisły. Woda miewa też na niektórych osiedlach zapach siarkowodoru - wynika to z zanieczyszczonych wodociągów.

Na skażenia narażone są ujęcia wód głębinowych na nisko położnych terenach. Sanepid zaleca np. zabezpieczenie ujęć Czarny Dwór i Lipce w Gdańsku przed rozprzestrzenieniem się zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego (czyli powodowanego nieumyślnie przez ludzi) w warstwach tzw. wodonośnych. To zagrożenie wzrośnie, gdyby na tych obszarach zdarzyła się powódź.

Twarda woda
Pomorska woda może być za twarda - wskutek zbyt dużej zawartości wapnia i magnezu. Wymaga wtedy stosowania większych ilości mydła. Podczas gotowania wytrąca się z niej tzw. kamień kotłowy, osadzając się np. na grzałce czajnika i zmniejszając jego sprawność.

Mangan jest niezbędny do życia. Jednak jego nadmiar może być toksyczny. W pomorskiej wodzie nie ma go na szczęście za dużo. Usuwanie nadmiaru może odbywać się w stacjach uzdatniania.

Żelazo w wodzie może występować jako składnik naturalny, ale też pochodzić z przemysłu lub z korozji rur. Efekt: z kranu leci brązowa woda. Sytuację można poprawić poprzez budowę stacji uzdatniania, instalowanie filtrów, odżelaziaczy.

Artezyjskie studnie
Pomorską niezwykłością geologiczną na skalę kraju są wody mineralne w Skórczu, na Kociewiu.
Miasto to poszczycić się może artezyjskimi studniami, z których samoczynnie wypływa woda pitna - nawet 4 metry nad powierzchnię ziemi. Może właśnie to hydrograficzne zjawisko zadecydowało, że zaglądali tam starożytni kupcy i owa miejscowość została odnotowana na mapie kilkaset lat wcześniej, niż pojawiła się wzmianka o Gdańsku. Mieszkańcy miasta nadal korzystają ze studni artezyjskich, a one same są atrakcją turystyczną.

Za dużo fluorków
W rejonie delty Wisły w Pomorskiem woda pitna zawiera za dużo fluorków.
Taka sytuacja jest od stolicy województwa aż do południowych granic naszego regionu. Ponadnormatywną zawartość fluorków stwierdzano m.in. w Gdańsku Sobieszewie i w Świbnie.

W powiecie gdańskim - w miejscowościach: Osice, Krzywe Koło, Cedry Wielkie, Koszwały, Błotnik, Trutnowy, Cedry Małe, Wiślinka, Miłocin.
W pow. tczewskim: Tczewskie Łąki, Wielki Garc, Pelplin, Małe Walichnowy. Za bardzo zafluorowane są też wody pitne w Malborku i Kwidzynie.

Skąd się bierze nasza woda?
Trójmiasto
Woda pitna, spożywana przez mieszkańców Trójmiasta, pochodzi głównie z ujęć głębinowych. Ponadto istnieje tu jedno ujęcie powierzchniowe oraz dwa drenażowe.
Wodę ze zbiornika znajdującego się na powierzchni ziemi - z zaporowego jeziora w Straszynie na rzece Raduni, piją gdańszczanie. Dostarczana jest ona do około 30 proc. mieszkańców miasta. Ponadto istnieją w Trójmieście dwa ujęcia tzw. drenażowe. Jedno - w Pręgowie - dla Gdańska i drugie - Sarnie Wzgórze, w Sopocie. Gdynia bazuje na wodach głębinowych.

Słupsk
W Słupsku woda pobierana jest z trzech ujęć i 25 studni głębinowych. - To ujęcia czwartorzędowe, bardzo głębokie - tłumaczy Przemysław Lipski, rzecznik Wodociągów Słupskich. - Wybudowaliśmy też stację uzdatniania wody, niechemicznego, bez chlorków. Niekiedy mieszkańcy alarmują, że woda ma mleczny kolor. Najczęściej woda jest napowietrzona, po założeniu filtrów przez samych użytkowników. Zjawisko trwa tylko chwilę.

Bytów i Miastko
Miastko i Bytów w 100 proc. pozyskują wodę z ujęć głębinowych. Jej jakość jest na tyle zła, że 95 proc. trzeba uzdatniać. Przekroczone są normy żelaza i manganu. - Ale po uzdatnieniu jakość wody jest co najmniej równa tej w butelkach - uspokaja Dariusz Zagaja, dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. W Bytowie woda również zawiera nadmierne ilości żelaza i manganu, więc prawie w 100 proc. jest uzdatniana.

Kartuzy
Kartuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji eksploatuje łącznie 34 studnie głębinowe, 14 stacji uzdatniania wody oraz 2 ujęcia zmechanizowane. - Woda w powiecie jest bardzo dobra - zapewnia Helena Stachowicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Nie musi być uzdatniana ani chlorowana, jest naturalna.

Starogard Gdański

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK wykorzystuje dwa ujęcia wody. Na pierwszym eksploatowanych jest 21 studni (głębokości od 50 do 120 m), a na drugim osiem studni o głębokości około 80 m. Na obu znajdują się stacje uzdatniania wody. Uzdatnianie polega m.in. na odżelazieniu i odmanganieniu wody. - Nie chlorujemy, nie ma takiej potrzeby - mówi Gerard Orlikowski ze STAR-WiK. - Jakość wody jest dobra - zapewnia Gizela Frischmut z sanepidu.

Kwidzyn
Kwidzyńska woda czerpana jest z pokładów trzeciorzędowych w ujęciach Kamionka i przy ul. Sportowej. Jej jakość wyraźnie się podniosła, kiedy oddano do użytku stację uzdatniania wody. - W 2010 roku woda została oceniona jako dobra, odpowiada wymaganiom, stwierdzone przekroczenia były sporadyczne i żadne nie dotyczyło parametru istotnego ze względów zdrowotnych - mówi Krystyna Bojanowska z sanepidu.

Sztum
Mieszkańcy bloków przy pl. Wolności w Sztumie pod koniec roku zauważyli, że woda jest mętna i cuchnie. Nawet po przegotowaniu pozostawał osad. Sanepid stwierdził zanieczyszczenia, w tym szkodliwie wysoki poziom manganu. Mieszkańcy zwrócili się do PWiK z żądaniem obniżenia cen wody, jako że nie spełnia ona wymagań jakościowych zapisanych w umowie. Prezes PWiK wyjaśnił, że woda jest gorszej jakości z powodu awarii sieci. Badania wskazują, że już jest ona w normie. Ceny wody nie obniżono, ale prezes rozpatrzy przypadek wspólnoty indywidualnie.

Malbork
Woda jest czerpana z dwóch studni. Jedna znajduje się w Malborku, a druga w okolicy Nowej Wsi Malborskiej. Woda jest mieszana na wejściu do stacji uzdatniania i tam już filtrowana. Uzdatniona woda jest wpuszczana do wodociągu. Po uruchomieniu stacji uzdatniania wody mieszkańcy bardzo krytykowali jej jakość. Przed budową stacji uzdatniania malborczycy pili miękką i smaczną wodę, ale nie spełniała ona wymogów zdrowotnych. Zawierała za dużo fluoru, jonów amonowych i żelaza. Stacja uzdatniania wody sprawiła, że wszelkie normy cieczy zostały spełnione, ale woda stała się twarda. Pozostawia osad na dnie szklanek i na naczyniach.

Puck
W powiecie puckim w ostatnim czasie jakość wody pitnej w wielu miejscach się poprawiła. To przede wszystkim efekt budowy stacji uzdatniania wody. Lepszą wodę piją odbiorcy m.in. w Starzynie. Nowa stacja pojawi się niebawem w Minkowicach, trwa budowa dużej stacji w Jastrzębiej Górze. Woda, którą odbierają mieszkańcy powiatu puckiego, jest dobrej jakości. Czasami tylko wykrywa się zwiększone ilości żelaza i manganu. Zbyt duża ilość żelaza nie odpowiada odbiorcom wody. Wszystkie ujęcia w powiecie puckim są głębinowe, pobierana z nich woda pochodzi z pokładów trzecio- i czwartorzędu. To gwarantuje, że do wody nie dostają się bakterie.

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
koneserka herbaty

No niestety jest tak jak przewidywaliśmy - przed wyborami jakość naszej wody poprawiła się na tyle aby uśpić czujność mieszkańców Malborka. Z tego też powodu m.in. Burmistrz dostał podwyżkę swojej (niestety i tak już niemałej) pensji . Po wyborach woda stawała się coraz gorsza, osad na szklankach coraz bardziej brunatny. Jeśli jest tak ze wszystkim to my dziękujemy serdecznie za takie unijne normy.

O
Obywatel

Ja tam lubie swoje nerki i inne narzady wiec wolalbym nie pic tego czegos co leci z kranu w malborku, no ale coz zrobic:/

g
gość

Przepraszam bardzo ,czy to co leci w Malborku z kranu to na pewno woda? Hm,jakie to normy pozwalają na picie czegoś takiego? I tyle pieniędzy wydano żeby mieszkańcy miasta nie mogli pić normalnej wody? Taka gnojówka:((( nawet szklanek nie można domyć:((( Prezes wodociągów tez pije to świństwo?

s
szuwarek

Bogaty tatuś wysłał synka lub córeczkę do prywatnej uczelni i mimo ogólnego zahamowania intelektualnego i tak zostali SPECJALISTAMI. A teraz twierdzą, cyt. że i tak jesteśmy w dobrej sytuacji z wodą. Mądralińscy jaka była pyszna woda w Malborku przed wybudowaniem nowej stacji uzdatniania z Super Wodą za którą wszyscy mieszkańcy muszą zrobić zrzutkę w podwyższonych rachunkach od bieżącego miesiąca. Wy mówicie, że nie spełniała norm a nasze babcie i dziadkowie dożyli sędziwych lat pijąc tę be wodę. I jak to jest ?

r
rp

Woda z kranu jest niesamowicie twarda. Wysoka Twardość wody to zwiększone zużycie wody do mycia prania etc. Niech szef Starwiku zamiast mówić o "dobrej" wodzie, lepiej przedstawi publicznie coroczne badanie wody pod kątem składu. Bo dotychczasowe gadanie to jak zachwalanie nieświeżego towaru - sprzedawca zawsze mówi to samo, że jego towar jest najświeższy i najlepszy.

s
studnia czysto aryjska

drodzy specjaliści, u mnie często leci woda koloru whisky, niestety 0%

M
ME

Tak myślałem. Dziennik Bałtycki na potrzebę artykułów pomija ważne fakty, aby sobie nie zaprzeczać.
Rakotwórczy wpływ starego wodociągu, z którego korzystają tysiące mieszkańców pomorza, po prostu pominięto, żeby nie zapeszyć...

Wstydźcie się, Dzienniku Bałtycki.
Czasy propagandy minęły.
Nie macie już o czym pisać, więc produkujecie "tematy".

M
ME

Wymieniono kilka miast, jednak zabrakło Nowego Dworu Gdańskiego. Miasta powiatowego i stolicy Żuław. Mamy tu wodociąg z azbestem. Czy dlatego pominięto to miasto?

C
Coco

Akurat!

h
herodot

EKO DOLINA , ŁĘŻYCE , to niby super, europejski ZUO, a prawda jest taka, ze lamane sa wszelkie normy i prawa przez ten smietnik,ktory polozony jest na dwoch zbiornikach wody pitnej , zasilajacych w wode Trojmiasto, BARDZO ZDROWO!!!!!!!!!!!!!!!

m
m

zapraszam do Skórcza, tu mozna pić z kranu

p
piotr

Ciekawe jaka firme reprezentujesz.Mowiac o odwroconej osmozie powinienes wiedziec ze jest ona uzdatniana w koncowym procesie filtracji.Nie reprezentuje zadnej firmy,ale mam takie cudenko iwoda jest o wiele lepsza smakowo,a na grzalkach nie tworzy sie kamien-przed tem co trzy tygodnie musialem odkamieniac czajnik.

A
Aspire

też interesuje mnie jakość wody w Lęborku, nawet słowa nie napisaliście :(

od siebie mogę dodać, że jakość chyba nie najgorsza, tylko musi być bardzo twarda bo wszędzie osadza się kamień!

o
oblednie zdenerwowany

Czy w Kościerzyna nie ma wody w kranach??

K
Kazimierz Ujazdowski

specjalistów domorosłych od wszystkiego mamy w bród! tfu w ściek

Dodaj ogłoszenie