Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Ekologia jest ważna dla wszystkich. O tym rozmawiano podczas debaty zorganizowanej przez "Dziennik Bałtycki" ZDJĘCIA

kfu
Szeroko rozumiana ekologia. To tematy, które pojawiły się na debacie zorganizowanej przez „Dziennik Bałtycki”.

Odnawialne źródła energii, segregacja odpadów, rezygnacja z plastikowych butelek, termomodernizacja budynków, wymiana starych kotłów i pieców na zasilane paliwami ekologicznymi. Jak to wszystko może funkcjonować i jak wpływa na nasze życie? Odpowiedzi na te pytania można było znaleźć podczas debaty „Czyste Powietrze”, którą zorganizował „Dziennik Bałtycki”.

Uczestnicy debaty mieli okazję dowiedzieć się o tym, że m.in. , że są podejmowane proekologiczne inwestycje, na lokalnym rynku działa firma zajmująca się ekologiczną energią elektryczną oraz o działaniach samorządów podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. To tematy, które w sali dworca PKP podjęli: Rafał Kosianowicz - właściciel firmy „Starbud”, Jakub Mokwa - dyrektor ds. marketingu firmy „Starbud”, Patryk Gabriel – wicestarosta Powiatu Starogardzkiego, Jerzy Komorowski - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego, Sebastian Brauer - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta Starogard Gdański.

- Czyste powietrze i ekologia to bardzo ważne tematy – podkreśla Wiktor Pilarczyk, prezes oddziału Polska Press w Gdańsku. - Trendów w ekologii jest wiele. Możemy dyskutować o tym, co powinno być priorytetem, a co jest w dalszej kolejności. Każde działanie, które nas zbliża do czystszego otoczenia, jest bardzo ważne. My, jako „Dziennik Bałtycki” podejmujemy wiele trudnych tematów. Dyskutujemy o kwestiach ważnych społecznie, dlatego temat ekologii jest dla nas również priorytetowy.

Działania na rzecz czystego powietrza podejmowane są przez lokalną firmę zajmującą się fotowoltaiką oraz przez samorządy.

- Zajmujemy się instalacjami fotowoltaicznymi – wyjaśnia Rafał Kosianowicz, właściciel firmy „Starbud”. - Jest to najbardziej przyszłościowy kierunek. Ludzie potrzebują coraz więcej prądu. Trwa wielka rewolucja. Można to zauważyć również na przykładzie samochodów elektrycznych. Myślę, że w kolejnych latach będzie ich coraz więcej na naszych szosach. Warto stawiać na ekologię. W ten trend wpisuje się fotowoltaika.

- Fotowoltaika produkuje prąd przez cały rok – wyjaśnia Jakub Mokwa, dyrektor ds. marketingu w firmie „Starbud” - Dzięki temu możemy mieć ciepłą wodą zawsze, kiedy jej potrzebujemy. Jednak na tym nie kończy się jej zadanie. Fotowoltaika zamienienia energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, którą można wykorzystać do sprzętów domowych. Mamy po prostu tańszy prąd w gniazdkach. W swoim domu także mam zamontowaną fotowoltaikę. To duża oszczędność kosztów i ekologia.

Urzędy dają przykład, jak można dbać o ekologię każdego dnia. W starostwie powiatowym zrezygnowano z zakupu wody w plastikowych butelkach. To pomysł wicestarosty – Patryka Gabriela. Nieekologiczny plastik zniknął z urzędu, a na jego miejsce trafiła kranówka w szklanych karafkach. - Takie drobne rzeczy są bardzo istotne – zaznacza wicestarosta. - W Starogardzie Gdańskim nie trzeba kupować wody w plastikowych butelkach. Woda z kranu jest bardzo dobrej jakości. Można ją bezpiecznie pić. Do tego serdecznie zachęcam.

Dobre praktyki można zaobserwować w innych krajach i zacząć przenosić na swój grunt. Nadchodzący czas świąt związany jest z obdarowywaniem się prezentami. A te są najczęściej pakowane w kolorowy papier. Tu także można pomyśleć o ekologii, na co zwrócił uwagę Patryk Gabriel. - W Holandii od dwóch lat nie pakuje się świątecznych prezentów w papier, ale w chusty, które później można używać jako np. apaszki, bandany – opowiada Patryk Gabriel.

Starostwo Powiatowe podejmowało i podejmuje szereg działań dotyczących edukacji ekologicznej. Jest ich sporo. Od 2009 r. odbywa się festiwal piosenki ekologicznej, który jest skierowany do młodzieży, w szkołach są prowadzone prelekcje, konkursy, w których poruszany jest temat dbania o czyste powietrze. Owocami takich akcji były m.in. filmy i zdobyta wiedza o szeroko rozumianej ochronie powietrza. - Zanieczyszczone powietrze wywiera bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Nagraliśmy film pt. „Cichy morderca”, w którym pokazaliśmy, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na ludzi – przypomina Jerzy Komorowski. - Jak pokazują badania z 2014 r., w Polsce w wyniku zanieczyszczonego powietrza zmarło 40 tys. osób. Te dane mocno do wszystkich przemawiają.

„Stop Smog” to kolejna, znana akcja zrealizowana przez starostwo powiatowe. Zakupiono dla szkół ponadgimnazjalnych mierniki do mierzenia poziomu pyłów P10 i PM2,5. W ramach konkursu młodzież mogła przeanalizować wyniki płynące z tych urządzeń. Najlepszy zespół pojechał na wycieczkę. Działania skierowane są także do dorosłych mieszkańców powiatu. Szereg działań ekologicznych można było zobaczyć na imprezach masowych m.in. na „Dniach Polpharmy”, podczas konkursu sołtysów powiatu, na „Biegu Kociewskim”, „Pikniku Ekologicznym”.

Warto przypomnieć, że działania ekologiczne zostały dostrzeżone i nagrodzone. Powiat Starogardzki został laureatem Krajowej Nagrody Ekologicznej „Ekojanosik – Zielona Wstęga Polski”. Nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia związane z promocją działań ekologicznych i ochroną środowiska.

Wicestarosta przypomniał o realizacji wielkiego projektu, którego liderem był powiat starogardzki. Uczestniczyła w nim także gmina miejska Starogard Gdański, gmina Starogard Gdański oraz gmina Bobowo. Chodzi o termomodernizację 26 budynków, którą są teraz ekologiczne. Dzięki tym inwestycjom, od tego sezonu grzewczego zaoszczędzi się ponad połowę energii, która była potrzebna do ogrzania tych obiektów.

Coś dla mieszkańców stolicy Kociewia.

O tym, na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy Starogardu Gdańskiego, opowiedział Sebastian Brauer - naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska z Urzędu Miasta Starogard Gdański. - Od sierpnia br. prezydent miasta podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które dotyczy współpracy przy składaniu wniosku do programu krajowego „Czyste Powietrze” - przypomina naczelnik. - Jest on skierowany do osób fizycznych, które chcą zmodernizować swój budynek, aby był mniej emisyjny. Można składać wnioski dotyczące tego konkursu. W urzędzie jest stanowisko komputerowe oraz osoba, która pomaga wypełnić wniosek. To nie jedyne działanie gminy. Właściciele budynków wielorodzinnych nie mogą brać udziału w programie „Czyste Powietrze”. Dlatego prezydent miasta ogłosił konkurs, który jest dedykowany dla mieszkańców tych nieruchomości. Dzięki tej inicjatywie udało się zlikwidować 48 pieców i kotłów w budynkach wielorodzinnych. To kolejny krok, ku temu, aby powietrze stało się lepsze.

Wśród działań miasta, o których mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, jest także montaż mierników jakości powietrza. - W tym roku na terenie miasta zamontowaliśmy 10 czujników – przypomina Sebastian Brauer. - Każdy z Państwa może na bieżąco śledzić stan powietrza, jaki jest w danej chwili. Dzięki temu można ocenić, czy jest ono na tyle dobre, aby wyjść np. na spacer. Taka informacja jest szczególnie istotna dla dzieci, kobiet ciężarnych, seniorów. Bardzo zachęcam do tego, aby śledzić te informacje. Jest to możliwe za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne oraz poprzez stronę internetową: naszepowietrze.pl.

Jak zaznacza naczelnik, miasto podejmuje szereg działań proekologicznych. Wpisuje się w to m.in. zakup 11 nowych autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji, które spełniają najwyższe normy dotyczące emisji spalin. Kolejną ważną kwestią jest wymiana na terenie miasta opraw oświetleniowych, które mają mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną i potrafią się dostosować do natężenia światła. Do tego dochodzi edukacja. Mieszkańcy mieli okazję m.in. wziąć udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, podczas „Biegu Kociewskiego” magistrat współorganizował akcję „Czyste miasteczko”. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się wówczas, jakie są prawidłowe techniki palenia w piecach. Akcję o tej samej tematyce zorganizowano również na targowisku miejskim. W tym roku odbył się także „Festyn Ekologiczny” poświęcony w dużej mierze ochronie powietrza.

Debacie przysłuchiwali się m.in. uczniowie z II LO oraz z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto