Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia to inwestycja na przyszłość

Ilona Truszyńska
Wybór kierunku studiów ma ogromny wpływ na przyszłą karierę. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, po jakich studiach, za kilka lat, będzie łatwo znaleźć pracę

W perspektywie najbliższych 3-5 lat największe zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie występowało wśród informatyków oraz osób zajmujących się opieką i wychowaniem - wynika z najnowszych danych firmy Work Service. Na liście 15 branż, w których dzisiejsi maturzyści będą mieli duże szanse, aby znaleźć pracę, znalazły się: medycyna, prawo, ekonomia i energetyka, lecz trudno znaleźć zawody związane z popularnymi w ostatnich latach kierunkami studiów - psychologią i zarządzaniem.

Ubiegłoroczni postawili na zarządzanie

Tymczasem w roku akademickim 2010/2011 najpopularniejszym kierunkiem studiów okazało się właśnie zarządzanie - liczba kandydatów wyniosła ponad 37,7 tys. Tylko o 18 procent maturzystów mniej ubiegało się o indeks budownictwa czy pedagogiki. Dopiero na kolejnych, ale też wysokich miejscach, uplasowały się również prawo, informatyka oraz ekonomia.

- Kierunki społeczne, takie jak dziennikarstwo, socjologia, stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo znalazły się dopiero w drugiej i trzeciej dziesiątce zestawienia i - z wyjątkiem dziennikarstwa - zanotowały spadek kandydatów w stosunku do poprzedniego roku akademickiego - mówi Gabriela Jabłońska, analityk rynku pracy Sedlak & Sedlak.

Co ważne, dużą popularnością cieszyły się kierunki ścisłe: inżynieria środowiska, zarządzanie i inżynieria produkcji, mechanika i budowa maszyn. W tym roku w zestawieniu liderów po raz pierwszy pojawiła się matematyka.

Ubiegłoroczni maturzyści chętnie wybierali także studia filologiczne. - Aby studiować filologię angielską, w rekrutacji 2010/2011 trzeba było pokonać średnio 3,5 osoby - dodaje Gabriela Jabłońska. - Podobnym uznaniem cieszyła się filologia włoska, a bardzo duże zainteresowanie dotyczyło języka hiszpańskiego - liczba kandydatów na jedno miejsce wyniosła 7,5. Rekordowe wskaźniki odnotowały także filologie unikatowe, jak japonistyka, filologia szwedzka oraz arabistyka.

Wybór kierunku studiów ma wpływ na karierę

Tegoroczni maturzyści od 4 maja zmagają się z kolejnymi egzaminami. Warto, żeby już przemyśleli, jaki kierunek zapewni im w przyszłości dostęp do dobrej pracy. Odpowiedni wybór kierunku studiów będzie miał bowiem znaczący wpływ na ich przyszłą karierę zawodową, dlatego powinni zwracać uwagę na to, w jakiej branży będą mieli największe szanse, by znaleźć pracę.

- Najwięcej miejsc pracy będzie czekać na obecnych maturzystów po studiach informatycznych, pedagogicznych oraz technicznych. W perspektywie najbliższych 3-5 lat zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów będzie stale wzrastać - mówi Tomasz Hanczarek prezes zarządu Work Service SA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto