Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie przekazał karetkę z niezbędnym sprzętem do Lwowa. Będzie pomagała rannym ZDJĘCIA

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Karetka służyła ratowaniu zdrowia i życia mieszkańcom powiatu kościerskiego. Teraz będzie pomagała w Ukrainie.
Karetka służyła ratowaniu zdrowia i życia mieszkańcom powiatu kościerskiego. Teraz będzie pomagała w Ukrainie. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Ambulans typu C został przekazany przez kościerski szpital do użytku Lwowskiej Terytorialnej Unii Medycznej i będzie wykorzystywany przez Multidyscyplinarny Szpital Kliniczny Nagłej i Intensywnej Terapii we Lwowie. W karetce znalazł się także sprzęt ratujący życie.

Karetka, która wcześniej ratowała życie mieszkańcom powiatu kościerskiego teraz trafiła do Lwowa, gdzie będzie niosła pomoc obywatelom Ukrainy. Przekazał ją Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Ambulans typu C marki Volkswagen Crafter wyprodukowany został w 2010 r. Pojazd został przekazany przez kościerski szpital do użytku Lwowskiej Terytorialnej Unii Medycznej i będzie wykorzystywany przez Multidyscyplinarny Szpital Kliniczny Nagłej i Intensywnej Terapii we Lwowie.

Do niedawna szpital ten był szpitalem cywilnym z niewielkim doświadczeniem w leczeniu ran wojennych. Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę szpital i jego personel medyczny, został zmuszony do adaptacji. Uruchomiony został m.in. projekt o nazwie „Nieprzerwane Narodowe Centrum Rehabilitacji”, który oferuje pełen zakres wsparcia medycznego, od chirurgii ratunkowej i rekonstrukcyjnej, po protetykę i wsparcie psychologiczne.

Ambulans, który z Kościerzyny trafił właśnie do tego miejsca, wyposażony został w sprzęt i aparaturę medyczną niezbędną do specjalistycznych działań ratowniczych służących do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych. W tym: defibrylator z kardiomonitorem, stacjonarny ssak pneumatyczny, respirator transportowy i stacjonarny, nosze transportowe i wielofunkcyjne, krzesełko transportowe kardiologiczne, nosze podbierakowe, deskę ortopedyczną dziecięcą i materac próżniowy. Oprócz podstawowego wyposażenia w karetce znalazły się butle tlenowe z reduktorami, kołnierze ortopedyczne dla dzieci i dorosłych, kombinezony ochronne, opatrunki, bandaże, kompresy gazowe, chusty trójkątne, koce ERC, rękawiczki ochronne niejałowe, resuscytatory ręczne (worki Ambu), maseczki ochronne chirurgiczne i półmaski FFP2, płyny do dezynfekcji oraz woda mineralna.

Co ważne, przekazana karetka jest w pełni sprawna, po poprawkach blacharsko-lakierniczych i niezbędnych naprawach mechanicznych.

Warto nadmienić, że kilka tygodni temu delegacja z Urzędu Marszałkowskiego, a także szpitali, w tym kościerskiego, miała okazję odwiedzić tę placówkę medyczną i bliżej poznać potrzeby, codzienność oraz specyfikę wyzwań z jakimi zespoły medyczne i administracyjne muszą się mierzyć każdego dnia.

Podczas bezpośredniego spotkania z merem Lwowa zadeklarowana została kontynuacja wsparcia i dalsza pomoc humanitarna dla obszarów dotkniętych działaniami wojennymi.

- Zarząd Spółki zadecydował, aby zgodnie ze swoimi możliwościami kolejny raz przekazać realne, niezbędne do ratowania życia i zdrowia, wsparcie rzeczowe i sprzętowe dla podmiotów medycznych prowadzących działania na obszarach dotkniętych konfliktem zbrojnym. Przekazana przez szpital karetka trafi do centrum medycznego, które będzie służyć całej Ukrainie, oferując w jednym miejscu pełen zakres wsparcia medycznego, od chirurgii ratunkowej i rekonstrukcyjnej, po protetykę i wsparcie psychologiczne. Już w tej chwili pilnie potrzebne jest wsparcie dla dziesiątek tysięcy osób, zarówno żołnierzy, jak i cywilów - mówiła podczas przekazania Marzena Mrozek, prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Kościerski szpital od momentu wybuchu wojny w Ukrainie niezwłocznie zgłosił swoją gotowość do pomocy osobom rannym w wyniku starć militarnych, żołnierzom, cywilom, w tym kobietom i dzieciom. Wprowadzono rozwiązania umożliwiające korzystanie ze świadczeń oferowanych w ramach działalności szpitala, jak również umożliwiające zatrudnienie personelu medycznego z zagranicy. Ponadto pracownicy szpitala w odpowiedzi na ogłoszenie Starostwa Powiatowego w Kościerzynie, zorganizowali we własnym zakresie zbiórkę rzeczową dla dzieci z 6 domów dziecka na Ukrainie, które zmuszone do opuszczenia swojej ojczyzny, przyjechały do placówek zorganizowanych na terenie powiatu kościerskiego. Nawiązano także stałą współpracę z Konsulem Ukrainy w Gdańsku i w ramach umowy darowizny został przekazany z zasobów własnych szpitala sprzęt medyczny m.in. defibrylatory w tym defibrylatory z monitorem funkcji życiowych, defibrylatory półautomatyczne, urządzenie do ładowania i rekondycjonowania akumulatorów do defibrylatorów oraz respirator z butlą tlenową i reduktorem. W regionie Odessy trafił także pakiet 100 plecaków i toreb medycznych z pełnym wyposażeniem, niezbędnym do udzielania pierwszej pomocy medycznej w zdarzeniach zbiorowych.

- Troska, odwaga, odpowiedzialność to wartości, które są nierozerwalnie związane z naszą codzienną pracą, dlatego też swoimi działaniami będziemy zgodnie ze swoimi możliwościami zawsze wspierać potrzebujących – dodała prezes Marzena Mrozek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto