MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

MC
Narodowe Muzeum Morskie otwiera się po zmroku
Narodowe Muzeum Morskie otwiera się po zmroku mat.prasowe
Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.

Spis treści

Żuraw (Gdańsk)

Wystawa „Złoto za zboże…” we wnętrzach Żurawia to kwintesencja „złotego wieku” gdańskiego portu. W sześciu salach na trzech piętrach zabytkowego dźwigu goście mogą poznać m. in. tajniki nawigacji przy wchodzeniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, XVII-wieczne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie.

W przestrzeniach ekspozycji można poczuć się niczym w dawnych gdańskich wnętrzach, a dzięki kreatywnie zaaranżowanym multimediom doświadczenie kontaktu z przeszłością nabiera interaktywnego wymiaru. Nowa wystawa ma również wirtualnych mieszkańców: pana palowego, portowego karczmarza, a także gdańskiego kupca i armatora Hansa Krossa, opartego na autentycznej, XVII-wiecznej postaci, który pełni rolę przewodnika po gdańskim porcie. Nieodzowną częścią zwiedzania jest wejście na drewniany wyciąg Żurawia i obejrzenie z bliska jego potężnego mechanizmu dźwigowego.

Ośrodek Kultury Morskiej (Gdańsk)

Sąsiadujący z Żurawiem Ośrodek Kultury Morskiej to nowoczesne, przyjazne dzieciom centrum wiedzy o morzu, portach, statkach i stoczniach, przekazywanej w interesujący i atrakcyjny sposób. Interaktywna ekspozycja „Ludzie – statki – porty”, stworzona z myślą o całych rodzinach, pozwala poprzez zabawę poznać m. in.: tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów w porcie czy podwodnych podróży batyskafem.

Ośrodek to również intrygująca wystawa „Łodzie ludów świata”, na której można zobaczyć unikatową kolekcję oryginalnych, tradycyjnych łodzi z różnych kultur świata, od weneckiej gondoli po dalekowschodni sampan. Wśród niedostępnych na co dzień przestrzeni obiektu szczególnym miejscem jest nowoczesna pracownia konserwatorska; w nocy z 18 na 19 maja jej załoga wyjątkowo odsłoni przed gośćmi tajemnice konserwacji zabytków!

Statek-Muzeum „Dar Pomorza” (Gdynia)

Bez wątpienia najpiękniejszy, ponad 100 - letni polski żaglowiec! Jego imponująca sylwetka przy Nabrzeżu Pomorskim stanowi nieodzowny element krajobrazu Gdyni, a wejście na główny pokład i do jego wnętrz to podróż przez historię polskiej żeglugi, dzieje wybitnych kapitanów i koleje losu setek marynarzy. Zwiedzanie statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy załogi statku, a od niedawna również… zwierząt podróżujących przed laty na jego pokładzie.

Wystawa czasowa „Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt” ukazuje losy czworonożnych, skrzydlatych i ogoniastych „marynarzy”, którzy towarzyszyli załodze w rejsach. Jakie to były zwierzęta? W jaki sposób trafiły na żaglowiec i jak sobie na nim radziły? Będzie można dowiedzie c się już podczas Nocy Muzeów!

Centrum Konserwacji Wraków Statków (Tczew)

Łączy funkcje ekspozycyjne i edukacyjne z nowoczesną, otwartą pracownią konserwatorską. W rozległej przestrzeni Magazynu Studyjnego można zobaczyć m. in. fragmenty wraków statków odkrytych na dnie Bałtyku, pradawne łodzie z terenów Polski, kolekcję egzotycznych jednostek z różnych stron świata oraz legendarne polskie jachty „Dal” i „Opty”. Przestrzeń pracowni konserwatorskiej, wyposażona w zaawansowaną aparaturę, pozwala na prowadzenie szerokiego zakresu prac związanych z ochroną zabytków, które zwiedzający mogą obserwować z wysokości przestronnego tarasu. W sąsiedztwie CKWS znajduje się Muzeum Wisły.

Muzeum Wisły (Tczew)

Największe muzeum poświęcone historii Wisły. Zwiedzając ekspozycję, podążamy szlakiem wspólnych dziejów Polski i jej największej rzeki. Dzięki zabytkom archeologicznym poznajemy historię dawnego osadnictwa i żeglugi wiślanej, a tradycyjne narzędzia, łodzie, modele statków, makiety i stanowiska multimedialne odkrywają przed nami tajniki szkutnictwa, handlu rzecznego, budowy portów i stoczni. Wystawa to zarówno najdawniejsze dzieje Wisły i jej złoty wiek jako szlaku handlowego, jak i okres rozbiorów, a także rozwój i przemiany w czasach rewolucji przemysłowej. To również historia tczewskich mostów, działań wojennych podczas I i II wojny światowej oraz powojenna odbudowy gospodarki, rozkwit żeglugi i turystyki wodnej.

Muzeum Rybołówstwa (Hel)

Niezwykłe muzeum na brzegu morza, usytuowane w zabytkowym, ewangelickim kościele z XV w. W swoim wnętrzu łączy oryginalną aranżację wystawienniczą z wyjątkowością dawnej przestrzeni sakralnej. Muzeum Rybołówstwa prezentuje zarówno historię Helu, jak i tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów.

Zobaczymy tu zabytkowe łodzie i narzędzia rybackie, warsztat szkutnika oraz zagadnienia związane z ekologią Bałtyku. Zbiory muzeum to również kolekcja archiwalnych fotografii i malarstwa marynistycznego, w tym obrazów m. in. Stanisława Kamockiego i Jana Maksymiliana Kasprowicza. Wokół budynku zgromadzono w formie skansenu tradycyjne rybackie jednostki, zaś szczególną atrakcją oddziału jest wieża, ze szczytu której rozpościera się widok na helski port i Zatokę Gdańską.

CZYTAJ TAKŻE: Noc Muzeów 2024 w Sopocie. Poznaj program wydarzeń na sobotę 18 maja

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto