MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Terminal gazowy w zawieszeniu

Jacek Sieński
Dopiero w październiku ma być gotowe studium wykonalności morskiego terminalu gazowego LNG. Na podstawie tego dokumentu rząd zdecyduje czy terminal powstanie w Gdańsku czy w Świnoujściu i czy w ogóle powstanie.

Dopiero w październiku ma być gotowe studium wykonalności morskiego terminalu gazowego LNG. Na podstawie tego dokumentu rząd zdecyduje czy terminal powstanie w Gdańsku czy w Świnoujściu i czy w ogóle powstanie. Alternatywą może być rurociąg dostarczający gaz ze złóż norweskich.

Choć 3 stycznia tego roku premier Marcinkiewicz ogłosił, że budowa terminalu stała się priorytetowa dla polskiego rządu i prace nad tą inwestycją mają być prowadzone w trybie pilnym, to na decyzję o jego lokalizacji trzeba będzie jeszcze poczekać. W czwartek m. in. o terminalu rozmawiano na posiedzeniu Podkomisji Stałej ds. Lotnictwa i Gospodarki Morskiej Sejmu.
- Punktem obrad podkomisji była ,Ocena przygotowań do budowy nowego terminalu portowego w świetle przyjętej przez rząd RP w dniu 3 stycznia uchwały w sprawie działań mających na celu dywersyfikację dostaw nośników energii" - mówi Ryszard Wocial, dyrektor ds. rozwoju Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. - Uchwała rządowa zobligowała PGNiG do działań, które umożliwią podjęcie decyzji dotyczącej budowy terminalu LNG lub rurociągu dostarczającego gaz ze złóż norweskich.
Na spotkaniu ustalono, że w lutym Przedsiębiorstwo Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ma dokonać wyboru firmy, która do października opracuje studium wykonalności terminalu LNG. W studium tym zostanie ujęte wskazanie jego lokalizacji z uzasadnieniem ekonomicznym. Będzie ono miało wpływ na ostateczne decyzje, które podejmie rząd. Sprawa może się więc wyjaśnić najwcześniej pod koniec tego roku.
Rząd również zadecyduje, kto będzie budował terminal. Może być to PGNiG czy spółka Gaz - System, zarządzająca siecią gazowniczą w kraju. Wiadomo jednak, że Skarb Państwa ma posiadać większościowe udziały w firmie eksploatującej terminal, mający strategiczne znaczenie.
Podczas posiedzenia podkomisji Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego, przedstawił argumenty przemawiające za zbudowaniem terminalu LNG w Gdańsku. Natomiast reprezentanci władz województwa zachodniopomorskiego wskazali na Świnoujście jako lokalizację korzystniejszą dla takiej inwestycji. Jednakże uczestnicy spotkania odłożyli rozpatrywanie tej sprawy do czasu przedstawienia przez PGNiG studium wykonalności terminalu.
Już przed dziesięciu laty PGNiG opracowało koncepcję lokalizacji terminalu w gdańskim Porcie Północnym. Na początku ub. roku ZMPG SA wznowił rozmowy z tym przedsiębiorstwem, a w październiku - przedstawił opracowanie, w którym zaproponował trzy rejony umiejscowienia terminalu w Porcie Północnym. Dostarczany do niego statkami gaz skroplony, po regazyfikacji, byłby tłoczony do krajowego systemu gazowniczego albo do podziemnych zbiorników ,Mogilno" i ,Mechelinki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto