Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2015. Ile pączków tego dnia zjada statystyczny Polak? [ZDJĘCIA]

Anna Szałkowska
Smażenie pączków przed Tłustym Czwartkiem w Cukierni-Piekarni Pellowski
Smażenie pączków przed Tłustym Czwartkiem w Cukierni-Piekarni Pellowski Przemek Świderski
Idealny pączek powinien być pulchny, ale lekko zapadnięty w środku, co świadczy o tym, że ciasto ma dobrą konsystencję. Liczy się też nadzienie. W każdy inny dzień roku to zwyczajne ciastko, które kupują najwięksi miłośnicy słodyczy. W tłusty czwartek grono to gwałtownie rośnie.

Sięgają po niego wtedy osoby, które na co dzień omijają cukiernie z daleka, lub ci, którzy w każdy inny dzień liczą zawzięcie kalorie i karnie co rano maszerują po prysznicu na wagę łazienkową. Wszyscy przecież wiemy, że jeśli w tłusty czwartek nie skosztujemy pączka, pech w przyszłości mamy zagwarantowany.

Na pecha nikt się nie chce narazić, co potwierdzają statystyki. W tłusty czwartek statystyczny Polak zjada 2,5 pączka, a wszyscy Polacy razem w tym czasie pochłaniają ich prawie 100 milionów! To, czy pączek ma 250, czy 400 kalorii, zależy od jego wielkości, nadzienia, dodatków oraz sposobu smażenia. W przypadku faworków sprawa jest prosta - jeden faworek ma 87 kcal. Co prawda, niektóre niesprawdzone źródła mówią, że tego dnia kalorie nie wchodzą w biodra, ale tego już zagwarantować na sto procent nie możemy...

Skąd się wziął tłusty czwartek?

W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Dzień ten był kiedyś początkiem tłustego tygodnia, który zwiastował wielkie obżarstwo... Pozwalano sobie na ogromne ilości tłustych mięs, kapustę ze skwarkami czy słoninę. Należało najeść się do syta i wybawić przed zbliżającymi się 40 dniami postu, w czasie których powinno się zachować wstrzemięźliwość i umiarkowanie - także w jedzeniu i piciu. Aż do świąt Wielkiejnocy jedzono tylko postne potrawy: kaszę, ziemniaki i żytni barszcz oraz koncentrowano się na modlitwie i umartwianiu. Dzisiaj tłustych potraw unikamy ze względu na cholesterol i wagę, a postu przestrzegają tylko ci najbardziej wytrwali (w końcu tyle promocji w sklepach), ale zwyczaj tłustego czwartku trzyma się całkiem nieźle.

Ciastko ze słodką niespodzianką

Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Dawniej przygotowując te słodkie drożdżowe ciastka, do środka niektórych wkładano orzechy i migdały, a osoba, która trafiła akurat na pączek z "niespodzianką", miała cieszyć się szczęściem przez całe życie.

Nie wszędzie pączek jest... pączkiem. Na Śląsku pączki znane są pod nazwą kreple. Według wydanej w 1714 r. we Frankfurcie i Lipsku kroniki śląskiej, w odrębnym śląskim języku używanym w mowie i sztuce istniało od dawna słowo "Kraeppel". W języku niemieckim nie ma jednego określenia na taki wyrób cukierniczy, a słowo "Pfannkuchen" może oznaczać zarówno pączek, jak i naleśnik.

W innych krajach pączki różnią się nieco od polskich. Różnica ta wynika z używania specjalnej mąki i trochę innego sposobu smażenia w tłuszczu. Na przykład smaży się je tylko kilkadziesiąt sekund, dzięki czemu tłuszcz nie wsiąka do środka. W ten sposób są smażone "berliner Pfan-nkuchen", czyli mniej tłuste pączki niemieckie, znane też w Portugalii jako "bolas de Berlim", we Francji "boule de Berlin", a w Finlandii - "ber-liininmunkki". W Rosji ich nazwa "poncziki" jest najbardziej zbliżona do stosowanej w Polsce. W kulturze amerykańskiej pączki są znane jako "doug-hnuts" (donut) i mają postać pierścienia z dziurką w środku.

Niezależnie od nazwy i sposobu smażenia pączek to wyjątkowo smaczny sposób na szczęście. Zapraszamy więc jutro do cukierni i piekarni. Jeśli ktoś chce dać swojemu szczęściu większe szanse i zamierza spożyć większą ich liczbę, powinien dać ją też potem swojej figurze i zaplanować na przykład rodzinne wędrowanie po mieście. Jednego pączka spalamy w ciągu 40 minut szybkiego spaceru lub 20 minut biegania. A ponieważ coraz bliżej walentynki, przychodzi na myśl kolejna aktywność: dokładnie 45 minut zajmie spalanie pączka podczas namiętnego pocałunku. Wybór aktywności zależy tylko od Was.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto