Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To był bardzo udany rok dla Politechniki Gdańskiej. Jakie osiągnięcia mogą sobie przypisać?

OPRAC.: DN
To był bardzo udany rok dla Politechniki Gdańskiej. Jakie osiągnięcia mogą sobie przypisać?
To był bardzo udany rok dla Politechniki Gdańskiej. Jakie osiągnięcia mogą sobie przypisać? Karolina Misztal
Publikacje naukowe, rekordowe inwestycje, umocnienie pozycji w międzynarodowych rankingach i wzrost kandydatów na studia - to jedne z licznych osiągnięć Politechniki Gdańskiej w 2023 roku.

prof. Wilde: Jesteśmy silną organizacją, która potrafi zwinnie reagować na zmiany

- Jaki był ten rok? Na pewno intensywny, pracowity i obfitujący w wyzwania, ale jesteśmy silną organizacją, która potrafi zwinnie reagować na zmiany. Dziękuję całej społeczności Politechniki Gdańskiej za wspólny rok owocnej pracy. Rok pełen zaangażowania i pasji. Dziękuję pracownikom, doktorantom, studentom i absolwentom – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Na początku 2023 roku Politechnika Gdańska otrzymała finalne wyniki przyznania kategorii naukowych dla prowadzonych dyscyplin. Tym samym w ramach ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021 aż sześć dyscyplin prowadzonych na PG uzyskało najwyższą możliwą kategorię A+.

Dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. PG z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, jako jeden z sześciu naukowców rezperezentujących polskie instytucje naukowe, znalazł się na liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie – Highly Cited Researchers Top 1%.

62 naukowców z PG (o 9 więcej niż przed rokiem) znalazło się taże w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists 2022, uwzględniającym badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie.

W czasopiśmie „Science” ukazały się dwa artykuły z afiliacją PG:
- artykuł nt. wpływu nocnego zanieczyszczenia światłem sztucznym na zdrowie ludzi, którego główną autorką jest dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury;
- artykuł o nowo zidentyfikowanych wariantach mitofuzyny 2, którego współautorem jest dr inż. Miłosz Wieczór z Wydziału Chemicznego.

Stworzony na Politechnice Gdańskiej innowacyjny reaktor do pirolizy niesortowanych odpadów przemysłowych i komunalnych otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę specjalną ministra edukacji i nauki w konkursie Polski Produkt Przyszłości, a także jedną z głównych nagród Orły Innowacji gazety „Rzeczpospolita”.

Politechnia Gdańska otrzymała również nagrodę EDUinspiracje 2023 w kategorii „Wyrównywanie szans” za projekt rozwoju innowacyjnego robota socjalnego w terapii dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu (ASD).

Dodatkowo, badacze i naukowcy pozyskali w 2023 r. kolejne miliony na realizację projektów badawczych, a także zostali docenieni za swoje osiągnięcia m.in. przez:

  • Polską Akademię Nauk,
  • Ministra Edukacji i Nauki,
  • Ministra Rozwoju i Technologii,
  • Fundację na Rzecz Nauki Polskiej (stypendia START),
  • Gdańskie Towarzystwo Naukowe ,
  • Prezydenta Miasta Gdańska.

Uczelnie Fahrenheita (PG, UG, GUMED) wysoko w rankingach

Związek Uczelni Fahrenheita ma na celu federalizację trzech uczelni (Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), ma to przyczynić się do poprawy pozycji największych uczelni Pomorza jako jednego ośrodka akademickiego w międzynarodowych rankingach.

Po raz czwarty Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim, który uznaje się za najbardziej prestiżowy ranking szkół wyższych na świecie. W rankingu znalazło się tylko dziewięć polskich uczelni.

PG zajęła wysokie miejsca także w innych rankingach, przykładowo:

1. miejsce w Polsce i 197. na świecie w rankingu UI GreenMetric 2023 – najlepszych uczelni świata pod względem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska
3. miejsce (po raz trzeci z rzędu) wśród najlepszych uczelni technicznych w kraju, oraz 6. wśród wszystkich uczelni publicznych w rankingu szkół wyższych Perspektywy.

Na kolejne trzy lata Politechnika Gdańska otrzymała wyróżnienie HR Exellence in Research

PG została wyróżniona nagrodą Elsevier Research Impact Leaders w kategorii Engineering&Technologies, przyznawaną uczelniom, które mają największy wpływ na badania naukowe w Polsce i tym samym przyczyniają się do lepszej rozpoznawalności polskiej nauki za granicą. PG została doceniona za zwiększenie dorobku w zakresie publikacji, w tym m.in. cytowania powyżej średniej światowej.

Politechnika została doceniona również za działalność na rzecz regionu Orłem Pomorskim oraz tytułem Złotego Laureata 25-lecia w konkursie o Pomorską Nagrodę Jakości.

Inwestycje na setki milionów złotych, przedszkole PG

W Centrum Kompetencji STOS, uruchomionym w kwietniu, znajduje się potężny superkomputer Kraken. To kompleks składający się z wyspecjalizowanych serwerowni, uznawany za jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 250 milionów złotych. Budynek CK STOS został nagrodzony w konkursie Budowa Roku, który został zorganizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

We wrześniu rozpoczęła się budowa Centrum Ekoinnowacji, nowoczesnej placówki naukowo-badawczej, koncentrującej się na rozwijaniu technologii ekologicznych i przyjaznych dla środowiska.

Wraz z początkiem września PG rozpoczęła działalność Przedszkole MegaMocni PG, które przeznaczone jest dla około stu dzieci i zostało stworzone z myślą o pracownikach, doktorantach oraz studentach PG. Na terenie kampusu zostały dodatkowo udostępnione nowe pokoje rodzinne dla wszystkich zainteresowanych.

Politechnika Gdańska utworzyła również nową zieloną przestrzeń dla mieszkańców Gdańska, ogólnodostępny park o powierzchni około 7,5 tysiąca metrów kwadratowych, który powstał w bezpośrednim sąsiedztwie CK STOS.

Rektorzy z Europy na PG, międzynarodowe konferencje

W marcu prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, został powołany do dwuosobowego prezydium Rady Dyrektorów Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE, na stanowisko współprzewodniczącego (Co-Chair) w kadencji 2023-2025.

W kwietniu Politechnika Gdańska była gospodarzem międzynarodowej konferencji European University Association (EUA), w której uczestniczyli rektorzy kilkuset uczelni z 40 krajów.

W październiku odbyła się konferencja klimatyczna ENHANCE Summit on Climate-Neutral Cities z udziałem ponad 120 pracowników dydaktycznych, administracyjnych i studentów z dziesięciu europejskich uczelni technicznych, a także interesariuszy i ekspertów w zakresie urbanistyki.

Więcej kandydatów na studia, sukcesy studentów i doktorantów

Po raz kolejny wzrosła (o 16 proc.) liczba kandydatów na studia na PG i po rocznej przerwie, nasza uczelnia wróciła na pierwsze miejsce ministerialnego rankingu najchętniej wybieranych uczelni publicznych w kraju.

Wygrane mistrzostwa, wyjątkowe koncerty, Eko-inki

Sportowcy i trenerzy PG po raz czwarty z rzędu wywalczyli Akademickie Mistrzostwo Polski, a piłkarze zostali wicemistrzami w Akademickich Mistrzostwach Europy.

W ciągu roku na kampusie odbyły się dwa wyjątkowe koncerty: w lutym ACH! PG Karnawałowo w wykonaniu Chóru PG, który przyciągnął kilkaset osób oraz w czerwcu koncert plenerowy z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego, na którym bawiło się ponad tysiąc osób.

6 grudnia społeczność akademicka licznie wzięła udział w Mikołajkach, podczas których po raz pierwszy 27 zespołów studenckich i pracowniczych zbudowało 27 niezwykłych Eko-inek.

CZYTAJ TAKŻE:Niezidentyfikowany obiekt powietrzny wleciał do Polski. Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto