Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Gdańsku. Specjalny webinar i dostępny telefon dyżurny. Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Rocznie z powodu raka płuca w Polsce umiera ponad 23 tys. osób. U 80% pacjentów, u których rozpoznano nowotwór, choroba jest już zaawansowana. W konsekwencji, możliwości jej leczenia są bardzo ograniczone. W związku z tym 20 lutego 2023 roku Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin i Oddział Gdańsk, we wsparciu Wojewódzkiego Centrum Onkologii, rozpoczyna Tydzień Świadomości Raka Płuca.

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Gdańsku

Tydzień Świadomości Raka Płuc to część ogólnopolskiej kampanii - Pogoń Raka! Skojarz Fakty! Takie wydarzenie jest idealną okazją do uświadomienia mieszkańcom Pomorza o wyborach, które wpływają na zdrowie. W tym przypadku mowa przede wszystkim o paleniu tytoniu oraz o kontakcie z dymem tytoniowym. To główne przyczyny rozwoju raka płuc. Większość chorych na ten nowotwór, to osoby palące - zdarza się jednak, że raka płuc może mieć osoba, która nigdy nie paliła.

Agata Nowicka ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin podkreśliła, że przez pandemię w całym kraju zmniejszyła się liczba wykrywanych przypadków nowotworów, w tym raka płuca. Dr n. med. Monika Nowaczyk dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku dodała, że duże znaczenie ma czas rozpoznania choroby.

- Kluczowym aspektem, jeśli chodzi o rokowania pacjenta z rakiem płuca, jest czas rozpoznania choroby. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium daje największe szanse na wyleczenie - wskazała dr n. med. Monika Nowaczyk dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, który zleci odpowiednią diagnostykę, tym szybciej możliwe będzie włączenie skutecznego leczenia.

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca kładzie szczególną uwagę na objawy, które u siebie możemy zaobserwować. Jeżeli zauważymy któreś z nich, niezwłoczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. To on zleci odpowiednie badania.

Lista objawów:

  • przewlekły kaszel lub zmiana jego charakteru,
  • nawracające zapalenia płuc i oskrzeli,
  • odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi,
  • długotrwała chrypa,
  • bóle kostne np. barku, biodra, żeber czy kręgosłupa,
  • znaczna utrata wagi,
  • częste pocenie się oraz stany podgorączkowe.

Tydzień Świadomości Raka Płuca w Gdańsku - wydarzenia

W trakcie Tygodnia Świadomości Raka Płuca można uzyskać informacje na temat diagnostyki i leczenia tego nowotworu np. podczas webinaru. Odbędzie się on 22 lutego 2023 roku o godz. 18:00. Spotkanie online poprowadzi lek. Paweł Tran Dinh z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. W trakcie webinaru onkolog kliniczny przedstawi m.in. objawy raka płuca oraz możliwości skutecznego leczenia. Będzie również sesja pytań i odpowiedzi.

Link do webinaru umieszczono m.in. na Facebooku Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin. Dodatkowo 23 lutego br. od godz. 17:00 do 18:00 lek. Paweł Tran Dinh będzie odbierał dyżurny telefon: 727 452 483.

Wiedza, profilaktyka i skuteczne leczenie to klucz do zdrowia.

- Pacjent onkologiczny to pacjent zagubiony, który musi odnaleźć się w nowej, niełatwej rzeczywistości. Koordynator opieki onkologicznej to osoba, która wspiera pacjenta informacyjnie, administracyjnie i organizacyjnie oraz pomaga mu komunikować się z lekarzami - podkreślił lek. Paweł Tran Dinh, onkolog kliniczny z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. - W całym procesie kluczowe jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki, która pozwala na pojęcie decyzji o leczeniu w gronie zespołu wielodyscyplinarnego.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto