Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące gdańszczan na Marszu Wdzięczności Janowi Pawłowi II. Metropolita gdański: "Jest nas bardzo dużo, niemal jak na Zaspie". ZDJĘCIA

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wideo
od 16 lat
Ok. 10 tysięcy osób przeszło w marszu wdzięczności Janowi Pawłowi II spod Bazyliki Mariackiej ulicami Starego Miasta ku stoczni na Plac Solidarności pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Procesja pod papieskimi i polskimi sztandarami szła, odmawiając koronkę do miłosierdzia bożego, modląc się i śpiewając pieśni religijne. Pod „trzema krzyżami” młodzież z gdańskiego duszpasterstwa akademickiego przedstawiła montaż poetycki, którego punktem kulminacyjnym było odtworzenie na telebimie momentu ogłoszenia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Marsz wdzięczności, który ruszył chwilę po 15:00 spod Bazyliki Mariackiej, był odpowiedzią na niedawne publikacje telewizji TVN i wydawnictwa Agora. Sugerują one jakoby Karol Wojtyła, będąc jeszcze kardynałem w Krakowie, wiedział o przypadkach molestowania nieletnich przez duchownych i nie reagował odpowiednio. Dziennikarze „Rzeczpospolitej”, którzy również wcześniej badali dyskusyjne przypadki, twierdzą, że ostatnie publikacje przedstawiają fałszywy obraz oparty na zmanipulowanych materiałach komunistycznej bezpieki.

Marsz Wdzięczności Janowi Pawłowi II w Gdańsku. 02.04.2023 r.

Podobne przemarsze w rocznicę śmierci Jana Pawła II zorganizowano w wielu miejscach w całym kraju. Gdańska kilkutysięczna manifestacja w modlitwie i śpiewie przeszła ulicami Piwną, Tkacką, Węglarską, obok hali targowej i Rajską pod Pomnik Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. Do wiernych przemówił tam abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański:

- Dziś już wiemy, że te ohydne manipulacje, podejrzenia, oskarżenia, które zostały wypowiedziane, zostały zmanipulowanie. Historycy w Krakowie i Rzymie przebadali każdą kartkę mówiącą o Janie Pawle II jako kardynale krakowskim czy też jako papieżu i nie ma żadnych przesłanek, nie ma żadnych słów, które mogłyby jakkolwiek go oskarżać o to, o co jest oskarżany. Dlatego dzisiaj w osiemnastą rocznicę jego odejścia z tego świata, w różnych miejscach w całej Polsce, w różnych miastach, wierni gromadzą się, by dać wyraz wdzięczności za świętego Jana Pawła II, aby bronić tego wielkiego autorytetu. Bo jeśli go zniszczymy to zniszczymy naszą historię.

Marsz Wdzięczności Janowi Pawłowi II. Abp Wojda nawiązał do papieskiej mszy na gdańskiej Zaspie

Jeszcze w trakcie przemarszu pod papieskimi i narodowymi sztandarami dołączali kolejni ludzie. Tłum gęstniał też już na Placu Solidarności. Tam mogło być już 10 tys. osób. Pod „trzema krzyżami” młodzież z gdańskiego duszpasterstwa akademickiego przedstawiła montaż poetycki, którego punktem kulminacyjnym było odtworzenie na telebimie momentu ogłoszenia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

- Jan Paweł II jest i na zawsze pozostanie dla nas wielkim symbolem i wielkim przewodnikiem duchowym. Dlatego z całego serca wam dziś dziękuję za tę waszą obecność tutaj. Dziękuję za to żywe świadectwo związania z Janem Pawłem II, niemalże jak na Zaspie, jest nas dziś bardzo dużo – mówił do zebranych abp Tadeusz Wojda, nawiązując do gdańskiej mszy papieskiej z 1987 roku.

Wydarzenie zakończyło wspólne odśpiewanie „Barki”, pieśni religijnej, która szczególnie podobała się Janowi Pawłowi II. Gdański marsz i zgromadzenie pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców zorganizowała fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, wydział duszpasterski Kurii Metropolitalnej, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Gdańsku-Zaspie i duszpasterstwo parafialne bazyliki mariackiej.

ZOBACZ TEŻ: Rodzinny piknik ze św. Janem Pawłem II w Gdańsku. Poczęstunek i atrakcje dla każdego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto