Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy czekają na wnioski o 500 plus

Ewelina Oleksy
Przemek Świderski
1 kwietnia to początek rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Podpowiadamy, gdzie załatwić formalności w Trójmieście .

To dzień wielkiej próby dla samorządów i dobrych wiadomości dla rodzin z dziećmi. Od dziś startuje bowiem rządowy program „Rodzina 500 plus”, w ramach którego gminy co miesiąc wypłacać będą pieniądze na każde drugie i kolejne dziecko (na pierwsze tylko tym, którzy spełnią kryterium dochodowe). Wnioski o świadczenie wychowawcze od dziś można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz on-line. Aby otrzymać pieniądze z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek musi trafić do odpowiedniego urzędu - do 1 lipca włącznie.

500 zł na dziecko. Potrzebne dokumenty. Zobacz, jak złożyć wniosek [WZÓR WNIOSKU]

Główny punkt przyjmowania wniosków w Gdańsku mieści się w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. 3 Maja 9. Można tam przychodzić od poniedziałku do piątku w godz. 7-19 i w soboty w godz. 8-15. Dodatkowo uruchomiono jeszcze 17 tymczasowych punktów na terenie całego miasta - w szkołach, przy parafiach, spółdzielniach mieszkaniowych.W kwietniu będą czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9-17.

Ich listę z dokładnymi adresami znaleźć można na stronie www.gdansk.pl/500plus. By uniknąć kolejek przy składaniu wniosku, można też zadzwonić pod numer 58 326 79 85 i umówić termin wizyty w dowolnym punkcie. - W pierwszych dniach kwietnia wszyscy przejdziemy próbę w związku z obsługą tego programu - mówi prezydent Paweł Adamowicz. - Wiem, że jesteśmy dobrze przygotowani. Zależy nam, by gdańszczanie podeszli do świadczeń w sposób racjonalny. Nawet jeżeli złożą wnioski w maju czy czerwcu, to świadczenie wypłacone będzie wstecz. Dzięki tej wiedzy unikną kolejek i związanego z nimi napięcia społecznego - wskazuje.

Szacuje się, że z programu „Rodzina 500 plus” w Gdańsku skorzysta 20-23 tys. rodzin. Tym samym pieniądze będą wypłacone na blisko 45 tys. dzieci.

W Gdyni obsługą wniosków programu „500plus” zajmować będzie się Urząd Miasta. Gdyński magistrat szacuje, że uprawnionych do świadczenia rodzin, będzie w mieście ok. 18 tys. Z kolei liczba dzieci, która daje podstawę do jego pobrania może wynieść do 40 tys. Dokumenty w wersji elektronicznej pobrać można m.in. ze strony internetowej miasta, Urzędu Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Aby usprawnić całą procedurę, urzędnicy zadecydowali, że od 1 kwietnia wydrukowane wnioski będzie można pobrać również w kilkunastu dodatkowych punktach, w tym m.in. w Urzędzie Miasta Gdyni, Infoboksie, Miejskiej Informacji Turystycznej, Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, przedszkolach i żłobkach samorządowych, biurach obsługi ZKM, a także w centrum handlowym Riviera.

Wnioski w formie papierowej można złożyć w dwóch lokalizacjach: siedzibie UM przy al. Piłsudskiego oraz w budynku gdyńskiego magistratu przy ul. 10 Lutego.

- Szacujemy, że nawet gdyby wszyscy uprawnieni szturmowali urząd od pierwszych dni, to przed końcem kwietnia jesteśmy w stanie ich obsłużyć- mówi Katarzyna Gruszecka - Spychała, wiceprezydent Gdyni.
W Sopocie od dziś działają dwa punkty obsługi. Jeden w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego MOPS przy al. Niepodległości 876, drugi w siedzibie MOPS-u przy ul. Kolejowej 14. Są one czynne w poniedziałki i czwartki w godz.9-17, a wtorki, środy i piątki od godz. 9 do 15. Ci, którzy chcą uniknąć kolejek, mogą zarejestrować się telefonicznie pod nr. tel. (58) 555 09 04 lub (58) 551 61 63. A współpr. (JD), (EA)

Tyle rządowych pieniędzy dostaną w tym roku samorządy na wdrożenie ustawy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto