Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Motocyklowy Rajd Piaśnicki. Miłośnicy jednośladów po raz kolejny uczczą pamięć pomordowanych w Piaśnicy

Artur Baran
Artur Baran
Motocykliści wyruszą spod Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie o godz. 12 w niedzielę 10 września 2023 r.
Motocykliści wyruszą spod Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie o godz. 12 w niedzielę 10 września 2023 r. Tomasz Smuga
Miłośnicy jednośladów ponownie oddadzą hołd poległym osobom w Lesie Piaśnickim. W niedzielę, 10 września 2023 r. odbędzie się VI Motocyklowy Rajd Piaśnicki. W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z poprzednich edycji wydarzenia.

VI Motocyklowy Rajd Piaśnicki (10.09.2023 r.)

Rajd rozpocznie się o godz. 12 w Wejherowie. Uczestnicy tradycyjnie będą przemieszczać się zwartą kolumną motocyklową w kierunku Lasu Piaśnickiego. Na miejscu o godz. 13 odprawiona zostanie uroczysta msza święta przez kapelana zmotoryzowanych MIVA Polska ks. Jerzego Kraśnickiego.

— Motocyklowy Rajd Piaśnicki odbędzie się już po raz szósty. W niedzielę, 10 września w samo południe spotkamy się na wejherowskim rynku, skąd przejedziemy do Lasu Piaśnickiego. Między innymi dzięki takim wydarzeniom jak to, pamięć o piaśnickim mordzie trwa, a o tych strasznych wydarzeniach dowiadują się kolejne pokolenia - mówi organizator wydarzenia Marcin Drewa.

Wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 2018 r. W każdej edycji bierze udział kilkudziesięciu motocyklistów. Ich przejazd ulicami Wejherowa i sąsiednich miejscowości, aż do Lasu Piaśnickiego, wzbudza zainteresowanie mieszkańców i mediów.

— O tym co wydarzyło się w Piaśnicy z przekazów medialnych dowiadują się mieszkańcy nie tylko Pomorza, ale też całej Polski. Motocykliści, uczestnicy rajdu, przyjeżdżają nierzadko z najdalszych zakątków naszego kraju. To właśnie jest nasz cel – sprawić, żeby piaśnicki mord nie został zapomniany. Po to jedziemy – dodaje Marcin Drewa

.

Głównym celem wydarzenia jest rozwijanie wiedzy i świadomości o zbrodni dokonanej w Lesie Piaśnickim wśród mieszkańców całej Polski, tak aby pamięć o ofiarach zbrodni ludobójstwa przetrwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Uczestnicy to motocykliści, którym na sercu leży propagowanie wiedzy o Martyrologii Piaśnicy z wielu miejsc naszego województwa i kraju.

Przypomnijmy, że pod koniec października 1939 roku rozpoczął się szereg zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w lasach piaśnickich w pobliżu Wejherowa. Masowe egzekucje trwały do początku kwietnia 1940 roku. Liczbę ofiar szacuje się od 12 do 14 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto