MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne przetargi dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Chodzi o konstrukcję morską

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Ważne przetargi dla elektrowni jądrowej w Polsce. Chodzi o konstrukcję morską
Ważne przetargi dla elektrowni jądrowej w Polsce. Chodzi o konstrukcję morską 123rf
Ruszyły dwa ważne przetargi dla przyszłości pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Postępowania prowadzone są przez Urząd Morski w Gdyni i mają związek z budową konstrukcji morskiej do rozładunku. To element infrastruktury potrzebnej do zbudowania elektrowni, która ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

Dwa przetargi kluczowe dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Pierwszy przetarg dotyczy opracowania raportu na temat oddziaływania na środowisko. Jest to krok niezbędny do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia.

- Urząd Morski w Gdyni dysponuje już częściowymi danymi, niezbędnymi do uzyskania decyzji środowiskowej. Do wykonania pozostają jednak m.in. inwentaryzacje siedlisk i gatunków chronionych. Konieczne jest także przeprowadzenie badań ptaków lądowych. Czas realizacji całego zamówienia to 6 miesięcy od podpisania umowy z Wykonawcą - mówi Barbara Olczyk, Z-ca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inwestycyjnych.

ZOBACZ TAKŻE: "Śledziowe żniwa" na Zalewie Wiślanym. Sezon zaczął się nieco szybciej! W 2024 roku na Bałtyku będzie można złowić 40 tys. ton śledzi

Drugie postępowanie toczy się w sprawieopracowania wielobranżowej dokumentacji projektowej z pełnieniem nadzoru autorskiego. Dokumenty te będą dotyczyć projektu około kilometrowego, ażurowego pomostu, służącego do rozładunku niepodzielnych ładunków ponadnormatywnych i wielkotonażowych oraz innych wielkogabarytowych materiałów i urządzeń, niezbędnych do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej oraz fragment drogi technicznej.

- Wykonawca wyłoniony w ramach tego postępowania opracuje koncepcję realizacyjną wraz z analizą warunków hydrodynamicznych i ruchu rumowiska oraz analizą nawigacyjną z symulacją podejścia jednostki pływającej do MOLF. Zostanie przeprowadzona m.in. ocena możliwości wystąpienia zagrożenia powodziowego oraz określona minimalna rzędna pomostu względem poziomu morza. Wskazane zostaną prognozowane wielkości procesów erozyjno-akumulacyjnych brzegu i nadbrzeża. Wykonawca przygotuje również ocenę wpływu zmian klimatu na analizowane procesy hydrodynamiczne wraz ze wskazaniem działań adaptacyjnych - tłumaczy Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

ZOBACZ TAKŻE: Rolnicy, którzy wypalają trawy, stracą dopłaty! ARiMR ostrzega przed konsekwencjami

W przypadku obu przetargów miało miejsce otwarcie ofert. Obecnie trwają prace komisji przetargowych, zmierzające do wyboru wykonawców obu zadań. W lipcu 2023 r. Urząd Morski w Gdyni podpisał z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi porozumienie, określające zasady współpracy przy realizacji tej inwestycji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto